Organize İşler ”Sazan Sarmalı”: 14 Yıllık Bir Aradan Sonra

14 Yıllık Bir Aradan Sonra: Organize İşler ''Sazan Sarmalı''

14 Yıllık Bir Aradan Sonra: Organize İşler ”Sazan Sarmalı”

Organize İşler 14 yıllık bir aranın ardından serinin 2. filmi Organize İşler: Sazan Sarmalı ile yeniden vizyona girdi. Ana karakterin ve bazı yan karakterlerin korunduğu filmde oyuncu kadrosu büyük ölçüde değişmiş ve çok sevdiğimiz Asım Noyan bu kez başka bir hikâye ile karşımıza çıkıyor.

Dikkat, Spoiler İçerir!

”Patlamış Mısır Krizi”

Beklenen vizyon tarihi Ocak ayının başıydı. Film, sinema sektöründeki ‘’Patlamış Mısır Krizi’’ tartışmalarından dolayı tam bir ay gecikti. Bu bir aylık bekleyiş seyircideki heyecanı daha da alevlendirdi. Uzun zamandır Yılmaz Erdoğan’dan komedi filmi bekleyen izleyici bir de Organize İşler gibi efsane olmuş bir yapımın devam filmini duyunca yükselmekten kendini alamadı.

Peki, Organize İşler ”Sazan Sarmalı” bu heyecanı karşıladı mı?

Bu soruya çoğu insan büyük ölçüde ‘’Evet!’’ cevabını verecektir. Yılmaz Erdoğan’ın yazdığı ve yönettiği filmleri bilen bilir; kelime oyunlarıyla süslenir, diyaloglar onun tarzıdır, olaylar birbirine eğlenceli şekilde bağlanır.  Yılmaz Erdoğan size kahkahadan kırılacaksınız sözünü hiç vermez. Ancak durum komedisini çok iyi yapar. Bizlere filmlerinde verdiği de budur. Salt bir komedinin yerini, durumun eğlenceli yanından bakarak güldürmenin matematiğini verir. Biz de Yılmaz Erdoğan komedisinin bu yönünü severiz.

Filmi değerlendirmeye başlamadan önce Organize İşler’in ne kadar önemli bir yapım olduğundan bahsetmek gerekir. Üzerinden 14 yıl geçmesine rağmen unutulmayan, hafızalarda yer etmiş bir film diyebiliriz. Serinin ilk filmindeki oyuncu kadrosu, senaryo, müzikler öylesine güçlüydü ki filmin unutulması, etkisinin geçmesi sanırım bu yüzden mümkün olmadı.

Organize İşler filmdeki bazı sahneler var ki aklımızın köşesine öylesine kazınmış ki birbirimize ezbere anlatabileceğimiz kadar hem de. Bunlara örnek olarak  “araba nerede”, “golf” , “abi sen neden hiç konuşmuyorsun” , “Müslüm denen bir hıyar varmış” çabucak aklımıza gelenler.Organize İşler ”Sazan Sarmalı” Konusu

Gelelim yeni filmimize. Aradan yıllar geçmiş İstanbul’da Organize İşler yine tüm hızıyla devam etmektedir. Asım Noyan ve ekibi de Organize İşlerine kaldıkları yerden devam etmektedirler. Asım Noyan ve ekibi için hayat rutin seyrinde devam ederken bir gün kızı Nazlı çıkagelir. Nazlı’nın müstakbel eşi telefon dolandırıcıları tarafından dolandırılmış ve yüklü miktarda para kaybetmiştir. Nazlı, dolandırıcı olduğu için görüşmediği babası Asım’dan onları bulup paralarını almak için yardım ister.

Bu sırada Asım Noyan ve ekibi de bu kez ‘’Sazan Sarmalı’’ diye adlandırılan dolandırıcılık yöntemiyle insanları kandırmaktadırlar. Taklacı Ziya önceden anlaşmış olduğu kişiden haber alır. Derhal kahvehaneye gelir ve demir almak isteyen kişileri elinde satılacak demir olduğunu ileri sürerek dolandırır.

Asım Noyan ve çetesi damadın telefon dolandırıcılığı ile kaptırdığı paraları bulmak için çabalarken; diğer yandan Saruhan ve ekibi de paraları hiç edilen kişinin parasını geri almak için Asım Noyan çetesinin peşine düşer. İki çete birbirinden habersiz olarak iki ayrı koldan birbirini aramaya koyulur. Ve böylece Organize İşler Sazan Sarmalı başlar.

Organize İşler ”Sazan Sarmalı” Film Değerlendirmesi

Filmi değerlendirecek olursak, filmin genel anlamda beklentileri karşıladığını söylemek gerek. Ayla (2017) ve Arif v 216 (2018) gibi yapımlarda da çalışmış Jean-Paul Seresin, filmin görüntü yönetmenliğini üstleniyor. Önceki filme oranla daha az olmasına rağmen İstanbul çekimleri için yine harikulade diyebiliyoruz. Çekimlerden söz etmişken filmde tansiyonu yüksek bir aksiyon sahnesinin eklenmesi de göz ardı edilmiyor. Bu sahne için ise Güney Koreli bir ekiple çalışılmış.

Oyuncu Kadrosu Yine Güçlü

Filmin oyuncu kadrosu ilk filmde olduğu kadar güçlü ve geniş diyebiliriz. Her ne kadar ilk filmde oynayan oyuncuların bazılarının olmaması üzüntü verse de yine de iyi bir kadro kurulmuş diyebiliriz. Bunun haricinde Ezgi Mola’ya değinmek gerekiyor. Önceki filmde rolü ufak olan Lerzan Berrak’ı canlandıran Mola, bu filmde Asım’ın kız arkadaşı olarak karşımıza çıkıyor. Rolünün altından başarıyla kalkan Mola, izleyenleri her zamanki gibi güldürmeyi başarıyor. Özellikle Kıvanç Tatlıtuğ’un adından kadroya katıldığı günden beri sıkça söz ediliyordu. Bahis mafyası Saruhan’ı canlandıran Tatlıtuğ, şahsen güldürmekten ziyade oldukça irrite edici bir portre çiziyor. Fakat hakkını verelim yer yer komik olmayı ve irite etmeyi çok iyi beceriyor!

Akıcılık Noktasında Problemler Söz Konusu

Filmin akıcılık noktasında problemleri olduğundan bahsetmekte yarar var. Filmin bazı önemli noktalarda fazla hızlanması, aksiyon ve yan hikâyeciliklerde yavaş kalması biraz moralleri bozuyor. Karakterlerin ilk kurulumlarının başarıyla işlendiğini fakat olaylar ilerledikçe bunun geri plana atıldığını da ifade etmek gerekiyor. Asım’ın kızı Nazlı ile olan ilişkisinin gel-gitleri ve neticelenmesinin biraz aceleye gelmiş olmasının filmin en negatifin yönlerinden biri olduğunu söylemek gerek.

Nazlı karakteri filme girdiğinde babası Asım’ın yaptığı işten dolayı onunla görüşmeyi kestiğini ve bu konuda çok kararlı olduğunu görüyoruz. Filmin ilerleyen zamanlarında da bu motivasyonu kaybetmeyen karakter, nedense son sahnede bu motivasyonunu tamamen kaybetmiş bir karaktere dönüşüyor. Babası Asım’a ‘’Bu işleri bırakmaya karar verdiysen nikâhıma gel.’’ demesinin ardından Asım’ın nikâha gelmeyip nikâhtan sonra ufak bir kutlama hazırlayıp kızına sürpriz yapması ve kızı tarafından kucaklanıp hoş karşılanması soru işaretleri bırakan yerlerden biri oldu. ‘’Nazlı babasını işiyle birlikte mi kabul etti? Babasının bu işleri bıraktığını mı sandı? Öyleyse Asım’ın nikâha gelmesi gerekmez miydi?’’ gibi pek çok soru oluştu.

Özetle; Organize İşler ”Sazan Sarmalı”

Bütün bunlara rağmen; film gayet güzel, eğlenceli ve seyir keyfi yüksek bir film olmuş. Lakin oyuncuları, soundtrackleri, kalıplaşmış replikleri ile Türk Sineması’nda önemli bir yer edinen Organize İşler’in devam filmi olarak daha az mizah seviyesi ve derinliği olan Organize İşler: Sazan Sarmalı için beklentilerin biraz altında kaldığını söylemek zorundayım.

Sonuç olarak, filme giderken beklentinizi çok yüksek tutmadan ve ilk film ile kıyaslamadan izlerseniz memnun kalarak ayrılabilirsiniz.


Bu İçeriği Okuduğunuz için Önerdiğimiz İçerikler:

İlginizi Çekebilecek Faydalı Bağlantılar:


 

gramafoniğnesi
''Çünkü sadece gramafon iğnesi müziğe gerçek anlamda dokunabilir.'' 23 yıldır okumanın, tefekkür etmenin ve yazmanın peşinde... Toz tutmuş filmleri ve gramafonla tanışmış şarkıları sever.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Vizesiz Gidebileceğiniz Bir Avrupa Ülkesi: Ukrayna
Vizesiz Gidebileceğiniz Bir Avrupa Ülkesi: Ukrayna

Vizesiz Gidebileceğiniz Bir Avrupa Ülkesi: Ukrayna

Sonraki
Doğru Valiz Seçme & Satın Alma Rehberi

Doğru Valiz Seçme & Satın Alma Rehberi

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.