TREVI ÇEŞMESİNE ATILAN HER KURUŞ…

Fotoğraf sahibi: True_North_Pixel_Art (@True_North_Pixel_Art on Pixabay)

Roma’daki Trevi Çeşmesi’ne her yıl 1 milyon Euro’dan fazla madeni para atılıyor. Peki ama o paralar nereye gidiyor onlara ne oluyor?

Her yıl madeni paralar süpürülür ve şehrin fakir insanlarını beslemek, giydirmek ve barındırmak için gönderilir kullanılır.

1762’de tamamlanan mermer harikası, yani bana göre harika olan. Ebedi Şehir’in en popüler cazibe merkezlerinden biridir. 1730’larda Nicola Salvi tarafından yaptırılan bu resim, suların ehlileştirilmesini tasvir ediyor. Deniz tanrısı Oceanus, çevresinde deniz kabukları, mercanlar, balıklar ve diğer deniz canlıları ve benzeri şeyler bulunan denizatlarından oluşan bir kabuk araba tarafından çekilir.

Normalde, zaten küçük olan Piazza di Trevi’deki alanın üçte birini kaplayan bir turist tımarhanesidir. Ziyaretçiler akın akın geliyor ve pek çoğu muhteşem sanat eserlerini görmekten fazlasını yapmayı umuyor.

Geleneğe göre turistler sırtlarını çeşmeye dayayıp sağ elleriyle sol omuzlarının üzerinden bozuk para atıyorlar – bu hareket onların bir gün Ebedi Şehir’e döneceklerini güya garanti ediyor.

Elbette bu gelenek, 1954’te Trevi’den gerçek aşkı bulmasını dileyen Roma’da yaşayan üç Amerikalı kadının anlatıldığı Çeşmedeki Üç Para filmiyle doğdu. 
 

Her yıl sularına 1 milyondan fazla madeni para atılıyor ve sonunda bir araya toplanıp Katolik Kilisesi tarafından yönetilen bir hayır kurumu olan Caritas’a veriliyor. Madeni paralar aşevlerini, evsizler barınaklarını, ücretsiz süpermarketleri ve diğer projeleri finanse ediyor.

Kendinizi Roma’da bile bulursanız – özellikle de tüm yollar oraya çıkarken – ünlü çeşmeye yazı tura atmayı unutmayın ve asla bilemezsiniz! Dileklerinizi gerçekleştirebilirsiniz!

Beni Okuduğunuz İçin Teşekkürler

Zhan Yuen

Zhan Yuen
Merhabalar, ben Zhan. Bir lise öğrencisiyim ve YKS'ye hazırlanıyorum diğer rakiplerim gibi.
Subscribe
Bildir
3 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Unutma Beni Çiçeğim ( Myosotis)
Sonraki
Pasta ve Tatlılarınızı Taçlandıracak Bir Pastacı Kreması Tarifi

Pasta ve Tatlılarınızı Taçlandıracak Bir Pastacı Kreması Tarifi

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.