EĞER FİLİSTİNLİ KADINLARIN ÇOĞU TAMİMİ GİBİ OLSAYDI…

  Ahed Tamimi 20 yaşında laik ve özgür Filistinli aktivist bir kız.  Kara çarşaflar içinde değil.  2001 doğumlu Tamimi    ilk olarak 2012 yılında henüz 11 yaşındayken bir İsrail askerini yumruklamaya çalışırken görüntülendi.     15 Aralık 2017’de     Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıması sonrasında çıkan  olaylarda    İsrail askerlerini protesto eden   kadınlar arasında yer aldı.

19 Aralık 2017’de   16 yaşındayken   bir İsrail askerini tokatladığı için gözaltına alındı. Olay filme alındı, viral oldu. Bu arada gözaltı süresi 6 kez uzatıldı. Kendisine 12 farklı suç yöneltilen  kızcağız,    13 Şubat 2018’de Batı Şeria Ofer Cezaevi     İsrail Askeri Mahkemesinde basına kapalı kapılar ardında  yargılandı.  Savunmasını Filistinli ve İsrailli  barışçıl aktivistlerin  savunucusu       avukat   Gaby Lasky    üstlendi.

21 Mart 2018’de  avukat ve mahkeme   anlaşmaya vardılar.      Kuzeni Nur Tamimi 16 gün hapis, 2.000 Şekel (473 Euro) para cezası,   Tamimi ve annesi  ise   8 ay hapis, 6000 Şekel (1.400 Euro) para cezasına çarptırıldı.  Uluslararası Af Örgütü   serbest bırakılması için çağrı yaptı.     Amerikalı Siyahların  simgesi Rosa Parks’a   benzetildi.     Hapishanedeyken lise diplomasını aldı;   hukuk okumaya ve “işgali sorumlu tutmaya” karar verdi.  İsrail ordusunun 2010’dan beri 8.000 Filistinli çocuğu tutukladığına ve yargıladığına dikkat çekti. Genç kız ve annesi cezalarını çektikten sonra 29 Temmuz 2018’de  hapisten çıktılar.        Kendisini sorgulayan iki İsrailli görevlinin taciz ve tehditlerine uğradığını gösteren bir videosu yayımlandı ve Tamimi bu kişiler hakkında dava açtı.

  İtalyan grafiti sanatçılar Jorit Agoch ve   Salvatore Tukios   tarafından  Batı Şeria ile İsrail’i ayıran Ayrılık Duvarı’ndaki Tamimi duvar resmi, hapisten çıkışıyla aynı zamana denk gelecek şekilde     tamamlandı. Ancak, her iki  grafiter de İsrail polisince üç gün boyunca gözaltına alındı, tutuklandı ve İsrail’den  sınır dışı edildiler.   22 Ocak 2018, İsrailli şarkıcı Yehonatan Geffen İnstagram’da   Tamimi’ye adanmış bir şiir yayınladı:

“17 yaşındaki güzel   kız korkunç bir iş yaptı ve  evini bir kez daha işgal eden  kendini beğenmiş  İsrailli subaya  tokat attı. O tokat  50 yıllık işgal ve aşağılanmalara bir yanıt oldu. Ve bu mücadelenin  öyküsünün anlatıldığı gün geldiğinde, Golyat’a tokat atan Davut gibi kızıl saçlı Ahed Tamimi, Jeanne d’Arc, Hannah Szenes ve Anne Frank’ın  düzeyinde olacaksın. “

Bu gelişmeler İsrail’deki aşırı sağ ve Siyonistleri kızdırdı. 2018 yılının Nisan ayında İsrail milletvekili Bezalel Smotriç, Tamimi için “dizinden de olsa vurulmuş olsa iyi olurdu” dedi.     Batı Şeria’da yaşayan ailesi ve   köylüler,     Filistin yanlısı Yahudiler ve aktivistlerin   eşlik ettiği, İsrail yerleşimlerinin genişletilmesine     karşı   her hafta barışçıl protestolar düzenlemeyi sürdürüyor. 

İsrail’deki ırkçı ve   apartheid rejim sürdükçe, bu rejim ABD ve başta Fransa, Almanya olmak üzere  Avrupa Birliğince desteklendiği sürece İsrail Filistinlilere karşı uyguladığı periyodik etnik/demografik temizlik politikasından asla vazgeçmeyecektir. Hadi Almanya Nazi dönemindeki günahların kefaretini ödüyor diyelim, ABD zaten İsrail kontrolunda, Fransa’ya ne oluyor anlamak mümkün değil. Bu insanlık suçunu görmezden gelmeye, kamufle veya sansürlemeye çalışan herkes bunun hesabını vermek zorundadır. Eğer Filistinli kadınların çoğu Tamimi gibi olsaydı, Filistin çoktan özgürlüğüne kavuşmuş olurdu. Din ve örtünmeyle özgürlük gelmez.

Erdağ Duru
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Aşkta gurur olur mu? Bir hiç uğruna yitip giden aşklar ve arda kalan aşk acıları

Aşkta gurur olur mu? Bir hiç uğruna yitip giden aşklar ve arda kalan aşk acıları

Sonraki
Dönmek

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.