KEYİFLE OKUYACAĞINIZ 10 ROMAN ÖNERİSİ

Klasikleşmiş kitap önerilerinden farklı gitmeye çalışarak, biraz daha geri planda kalmış fakat okurken keyif alacağınız 10 roman önerisi yaptım. Herkese keyifli okumalar diliyorum…

1-Beyaz Gemi (Cengiz Aytmatov)

Cengiz Aytmatov’un bütün romanlarını okuyan biri olarak beni en çok etkileyen romanı Beyaz Gemi’dir. Küçük bir çocuğun saflık penceresinden hayata bakışını ve zorlu hayatını anlatan muhteşem bir romandır.

2- Efsane (İskender Pala)

Barbaros Hayreddin Paşa’nın hayatını konu alan klasikleşmiş İskender Pala romanıdır. Özgün olay örgüsünün yanında çok güzel bir aşk hikâyesi içermektedir.

3-Kafamda Bir Tuhaflık/Orhan Pamuk

Kitabın kalın olması vesilesiyle bir çok okuru kendinden uzak tutan bu kitapta; hayattan bir çok kesit yakalayabileceğiniz, yeri geldiğinde gülebileceğiniz, yeri geldiğinde de hüzünleneceğiniz bir hayat hikayesi var. Bozacı olan bir adamın gençliğinden yaşlılığına kadar olan hayat maceralarını anlatıyor. Yer yer sıkılabileceğiniz yerler olabilse de kesinlikle güzel bir kitap.

4-Fedaileri Kalesi Alamut/Vladimir Bartol

Tarihin ilk terör örgütü lideri olan Hasan Sabbah’ın şaşırtıcı hikayesini anlatan romandır. Her bölümünde ayrı ayrı şaşıracağınıza emin olabilirsiniz.

5-Leonardo’nun Yahuda’sı/Leo Perutz

Leonardo Da Vinci’nin muhteşem zekâsına tanık olmak için okuyabileceğiniz güzel bir romandır. Da Vinci, meşhur tablosunu tamamlamakta güçlük çekmektedir. Tabloyu tamamlaması için kötü bir adam bulmak zorundadır. Kitap, Da Vinci’nin bu macerasını konu alır ve okurken keyif alacağınız bir kitap olduğundan emin olabilirsiniz.

6-Beren İle Luthien/J.R.R Tolkien

Yüzüklerin Efendisi yazarının “Üç Büyük Öyküler” serisinin bir üyesi olan romanıdır. Yazarın ölümünden sonra oğlunun düzenleyerek yayımlatmış olduğu bu kitabı, “Silmarillion” kitabının temelini oluşturur. Bir elf ile insan arasındaki aşkı anlatır. Tabi o zamanlar Gandalf, Aragorn, Legolas portakalda vitamin…

7-İncir Kuşları/ Sinan Akyüz

Boşnak kızlarının çektiği acıları anlatan muhteşem bir drama kitabıdır. Okurken göz yaşlarınıza hakim olamayan Türk değildir(ironi). Okurun elinden bırakmayacağı bir kitap olduğunu da vurgulamak isterim.

8-Korkma Ben Varım/Murat Menteş

Listeye bir de yeraltı edebiyatı ekleyecek olursak ilk isim Murat Menteş olur. Menteş’in özgün ve çılgın dili ile tanışmayanlar için kesinlikle önerilecek bir kitap. Olay örgüsünün okuyucuyu oradan oraya götüreceği, güldüreceği ve memnun edeceği bir kitap. Menteş’in, ‘Ruhi Mücerret’ kitabını da aynı şehvetle önerebilirim.

9-Toprak Ana/Cengiz Aytmatov

Okuyucusunu duygu sersemi yapacak bu kitapta; savaşın gölgesinde kalmış bir ananın çektikleri anlatılıyor. Evlatlarını, eşlerini savaşa gönderenlerin geride çektiği zorlukları anlatılıyor. Aytmatov’un benzersiz üslubu ve betimlemeleri kitabı dahada muhteşem yapmaya yeterli oluyor.

10-Dijital Kale/Dan Brown

Dan Brown’ın diğer eserlerine kıyasla geride kalan bu kitabı okuyanın keyif alacağını garanti ederim. Yazarın klasikleşmiş karmaşık olay örgüsünün altında kendinizi kaybedeceksiniz. Akıl oyunlarıyla dolu bir kitap. Yazarın bu romanının diğer romanlarına kıyasla geri kalmasının sebebi; bu kitabın kötü olması değil, diğerlerinin daha ön planda olmasıdır.

Sinan
Yaşam bizler için edebiyat, felsefe ve tarihten ibaret...
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
BİLİM NEDİR?
Sonraki
Bir Yalancıyı Sevmek

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.