İngiliz Kraliyet Dizileri: Kraliyet Tarihini Merak Edenler için Kronolojik 10 Dizi Önerisi

Bin yıllı aşkın tarih serüveniyle Güneş batmayan İngiltere Krallığı’nın bugüne kadar pek çok kralı ve kraliçesi geldi geçti. Tabi bu uzun kraliyet hayatında pek çok kral ve kraliçe tarihte izleri asla silinmeyecek başarılara, zaferlere imza attı. Bunun yanında da skandallarla ve çalkantılarla dolu hayatlar yaşadılar. Dünyanın en güçlü milletlerinden biri olan İngilizlerin kraliyet ailesi olmak şüphesiz ki zor olmuştu ve pek çok kraliyet ailesinin normalden çok uzak hayatları olmuştu. Yaşantılarıyla ve yaptıklarıyla göz dolduran İngiliz kraliyet dizileri ve filmlere de bol bol malzeme vermiştir. Ben de, Bin yılı aşkındır ayakta kalan bu şaşalı tarihi merak eden arkadaşlar için kronolojiye bağlı kalarak İngiliz Kraliyet Dizileri önerilerinde bulunacağım.

Şimdiden Keyifli Seyirler!

İngiliz Kraliyet Dizileri – Kronolojik Sırayla

The Last Kingdom

The Last Kingdom

İngiliz Kraliyet Dizileri listeme The Last Kingdom ile başlıyorum. Bernard Cornwell’ in The Saxon Stories romanından uyarlanan, ilk sezonu 2015 yılında yayınlanan İngiltere tarihindeki gerçek kişileri kurgulanmış olaylarla harmanlayan bir krallık hikâyesidir. 1. Sezon, BBC America ve BBC Two’ da 8 bölüm yayınlandı. 2017 yılındaki 2. Sezonu da dâhil toplam 16 bölüm ile izleyici karşısına çıkmıştır.

The Last Kingdom, savaş ve krallık çatısı altında bölümleri sahnelesen de, bu çatı altında din, aşk, politika ve sadakat merkezli bir seyir tablosu çizer. Birçok krallığın Vikinglerin istilasına uğradığı o dönemde İngiliz Kral Büyük Alfred, bu saldırılara karşı koyacak, diğer krallıkları birleştirmek arzusu ile ayakta durarak ‘’Son Krallık’’ adını alacaktır. Sakson asilzadelerin oğlu olan Uhtred, Vikinglerin o dönemdeki istilasında kardeşi ve babasını kaybeder.

Kendisi Vikingler tarafından 10 yaşında esir olarak alınır ve onlar gibi büyütülür. Kendi ülkesini yakıp yıkan kişiler tarafından yetiştirilen Uhtred, kendi ülkesi ile karşı karşıya getirilir. İngiliz olarak doğup Viking gibi yetiştirilen Uhtred kendi kimliğini belirlemeye çalıştığı dönemde Alfred ile tanışır ve İngiltere için onun yanında zorunlu hizmet yaparken Vikinglere duyduğu sevgiyle sınanır. Dizide Kral Alfred’in İngiltere’yi Hristiyanlık bayrağı altında birleştirip Vikingleri kovma çabalarını, Uhtred’in “kendini bulma” mücadelesini, Vikingler’in kılıca dayalı direnişlerini ve Essex krallığının entrikalarını ve tabi bugün bildiğimiz İngiltere’nin de temellerinin atılışını izliyoruz. Dizi şu anda Mart ayında gelen son sezonuyla birlikte Netflix’te 5 sezon olarak bulunmaktadır.

Devam filmi The Last Kingdom: Seven Kings Must Die ise 2023 başlarında seyirciyle buluşacak.

Hollow Crown

Hollow Crown

Kronolojik İngiliz Kraliyet Dizileri listemin ikinci sırasında Hallow Crown var. Ünlü İngiliz yazar William Shakespeare’ın tarihi oyun türündeki piyesi BBC Two tarafından mini dizi olarak uyarlandı. Malumunuzdur ki BBC’nın hazırlamış olduğu mini dizilerin her bir bölümü film kalitesinde ve etkileyiciliğinde hazırlanır. Oyuncu kadrosu, kostümleri, mekân seçimleri ve tarihi atmosferiyle de birçok tarihi filmde bile göremeyeceğiniz bir kaliteye sahip diyebiliriz. İlk sezonu 2012 yılında girmiş olmasına rağmen 2. Sezonu 2016’da yayınlandı. Toplamda 7 bölümden oluşan dizinin bir bölüm uzunluğu bir uzun metraj film uzunluğundadır ve 111-148 dakika arasında değişmektedir.

Dizi tarih olarak 1399 ile 1485 yılları arasında geçmektedir. 7 bölüm boyunca  sırasıyla II. Richard, IV. Henry, V. Henry, VI. Henry ve III. Richard‘ın hayatları, dönemlerinde yaşananlar işlenmektedir. Kralları sırasıyla Ben Whishaw, Jeremy Irons, Tom Hiddleston, Tom Sturridge ve Benedict Cumberbatch gibi İngiltere’nin önemli oyuncuları canlandırmıştır.  Birden fazla ödül adaylığı ve ödül kazanan dizi, Ben Whishaw ve Simon Russell Beale’e BAFTA ödüllerini kazandırmıştır.  Bir solukta izlenen etkileyici yapımlar arasındadır.

İngiliz Kraliyet Tarihini Merak Edenler için Kronolojik 10 Dizi Önerisi

The White Queen

İngiltere’de 1455-1485 arasında Güller Savaşı ismiyle bilinen bir iç savaş yaşanmıştır. Tahttaki Lancester ailesinin ve ona karşı ayaklanan York ailesinin mücadelesi de bu savaşa sahne olmuştur. İngiliz kraliyet tarihi hakkında merkezine kadınları koyarak romanlar yazan Philippa Gregory, bu savaşı konu alan bir dizi roman da yazdı. Bunlardan Kuzenlerin Savaşı adındaki üç kitaptan oluşan serisi The White Queen adıyla uyarlandı. Bu dönemin esas mimarları olan üç kadın The White Queen lakaplı Elizabeth Woodville, The Red Queen adıyla anılan Ana Kraliçe Margaret Beaufort ve The Kingmaker’s Daughter denilen Anne Neville mercek altına alınmıştır.

Mini dizi 2013’te Starz/BBC ortaklığıyla ekrana geldi ve sezonu 10 bölüm sürdü. Rebecca Ferguson, Max Irons, James Frain, David Oakes ve Amanda Hale gibi isimler de kadrosunda yer aldı. 1464’le diziye girip savaşın Tudorların tahtı almasıyla bittiği 1485’ten çıkıyoruz.

İkinci Sezon

The Hollow Crown‘un ikinci sezonu tarihsel olarak The White Queen‘i de kapsıyor haliyle. The Hollow Crown’un iki bölümlük VI. Henry kısmının içinde sürekli bir taht kavgası içinde olduğu IV. Edward da kendisine yer bulmakta. Ama o dizi savaşı VI. Henry’nin tarafından anlatırken The White Queen ise daha kalıcı bir hükümdar olan IV. Edward’ın dönemine ve sonrasında başa geçen erkek kardeşi III. Richard’a odaklanıyor.

The White Queen lakaplı Elizabeth Woodville’in eşi IV. Edward’ın düşmanlarıyla mücadele etmesini ve çocuklarını düşmanlarından koruyarak tahta tutmak için yaptıklarına odaklanıyoruz. Bu sırada eski kral Lancesterli VI. Henry’nin ailesinden geldiği için taht sırasında bulunan sürgün Henry Tudor’ın annesi Margaret Beaufort tarafından tahta çıkarılmaya çalışılmasını ve ağabeyinin ölümünden sonra iki Prens yeğenlerini bir kuleye hapsederek tahta oturan III. Richard ve karısı Kraliçe Anne Neville’ın taht mücadelesini izliyoruz.  Dizi 1485’te tahtın Tudorlar tarafından alınmasıyla son bulmuş ve yerini The White Princess dizine bırakmıştır.

İngiliz Kraliyet Tarihini Merak Edenler için Kronolojik 10 Dizi Önerisi

The White Princess

2013’te yayınlanan The White Queen’in devam serisi olan The White Princess 2017 yılında yayınlandı.  Philippa Gregory’nin yazdığı aynı serinin bir diğer kitabından uyarlama olarak yine Starz kanalında başladı. Sezonu sekiz bölüm süren dizinin hikâyesi savaşın ve The White Queen’in hikâyesinin bitişi olan 1485’te ve birkaç gün sonrasında başlıyor. Ardından 1500’e doğru ilerlemeye başlıyoruz.

The White Queen’in merkezinde Beyaz Kraliçe olarak bilinen Elizabeth Woodville var. The White Princess’in merkezinde ise Elizabeth ile IV. Edward‘ın evliliğinden olan kızları, Beyaz Prenses lakaplı Yorklu Elizabeth bulunuyor. İç savaşın en sonunda Tudor hanedanı galip geldi ve başa tarihteki ismiyle VII. Henry geçti.

Yorklu Prenses Elizabeth ile Henry arasında büyükler tarafından savaş bitmeden evlilik sözleşmesi yapılmıştır. Elizabeth de hem sevdiği adam olan hem de amcası olan III. Richard’ı öldüren kocası VII. Henry’den intikam almak için hem de ailesinin olan tahtı geri almak için yemin ediyor. Fakat iki Tudor prensinin annesi olmasıyla işler Yorklu Elizabeth için değişiyor ve Yorkların taht iddialarının karşısında Tudor Kraliçe olarak duruyor. Dizinin başrollerinde Jodie Comer, Jacob Collins-Levy, Rebecca Benson ve Michelle Fairley yer alıyor.

The Tudors

Listenin şüphesiz en popüler dizisi The Tudors ise The White Princess’in ardından yaşananlar geliyor.  Dizi, Yorklu Elizabeth ile Kral VII. Henry Tudor’ın ikinci oğlu olan Henry’nin VIII. Henry olarak tahta geçtiği ilk gençlik yıllarından başlayarak ölümüne kadar sürüyor.  2007-2010 arasında dört sezon boyunca ekrana geldi. Jonathan Rhys Meyers, Henry Cavill, James Frain, Natalie Dormer ve Max Brown gibi isimler de kadrosunda yer aldı.

Diziyi VII. Henry’nin ölümünden sonra başa geçen VIII. Henry Aragonlu Katherine ile evli ve henüz bir erkek varisi yokken açıyoruz. 1519 civarında başlayan hikâye Henry’nin 1547’deki ölümüyle kapanıyor. İngiliz kraliyetinin en ünlü kralı olan Henry’nin yaşamı boyunca altı tane eşi ve bazı metresleri olmuştur. Bu yüzden de İngiliz tarihinin en meşhur kralı olarak bilinmektedir.

Henry’nin erkek varis sahibi olmak ve tekrardan evlenebilmek için İngiltere’yi Katolik Kilisesi’nden ayırıp Anglikan Kilisesi’ni kurmuş olması ve neredeyse her yeni evlilik için eşini astırması ya da boşanması da malum. İkinci eşi Anne Boleyn‘i de yeterince duyan ve bilen vardır diye tahmin ediyorum. Dört sezona yayılan bolca başka hikâye ve entrika da var elbette. Dizide ayrıca daha sonradan kraliçe olacak olan Kral Henry’nin iki kızı Kanlı Mary olarak anılan Kraliçe Mary Tudor ve Bakire Kraliçe olarak bildiğimiz İngiltere tarihinin en önemli hükümdarlarından Kraliçe I. Elizabeth de prenses olarak bulunmaktadırlar.

İngiliz Kraliyet Tarihini Merak Edenler için Kronolojik 10 Dizi Önerisi

Wolf Hall

Hilary Mantel’in Wolf Hall ve Bring Up the Bodies isimli iki romanı da mini dizi olarak ekrana geldi. Tarih olarak The Tudors’un Wolf Hall‘u da kapsadığını söyleyebiliriz. Çünkü VIII. Henry’nin Anne Boleyn ile olan evliliği ve varılan malum sonu işleyen BBC Two yapımdır.

Ancak bu sefer olaylar VIII. Henry’nin başbakanı olarak görev yapan ve ona büyük yararı dokunan Thomas Cromwell üzerinden anlatılıyor. Dizinin başrolünde rolüyle BAFTA kazanan Mark Rylance yer alırken, VIII. Henry’yi Damian Lewis ve Anna Boleyn’i de Claire Foy canlandırıyor. Altı bölüm süren dizi de BAFTA ve Altın Küre ödülü kazandı.

İngiliz Kraliyet Tarihini Merak Edenler için Kronolojik 10 Dizi Önerisi

The Virgin Queen

VIII. Henry vefat ettikten sonra tahta Jane Seymour‘dan olma tek oğlu VI. Edward geçmiş, altı yıl kadar sonra veremden ölmüştür. Ardından dokuz günlüğüne Jane Grey, sonrasında Henry’nin Aragonlu Catherine’den olma kızı I. Mary tahta geçti. Beş yıl sonra o da varissiz ölünce yerine Anne Boleyn’den olma I. Elizabeth geldi ve İngiltere tahtının en büyük hükümdarlarından biri oldu.

Durumdaki ironi bir yana 45 yıl tahtta kalan ve 1603’te ölen Elizabeth’in hayatı ve hükümdarlığı da dizilere ve filmlere konu olmuştur. Bunların ilki BBC’nin hazırladığı dört bölümlük mini dizi The Virgin Queen oldu. Başrolünde Anne-Marie Duff’ın olduğu dizi, politik hayat kendisine yer bulsa bile Elizabeth’in özel hayatına daha çok eğilen bir yapım. Buna da annesinin yaşadıklarının kendisi üzerindeki etkisi ve Robert Dudley ile olan ilişkisi dahil.

Robert Dudley’i Tom Hardy‘nin canlandırdığı dizide Ian Hart, Kevin McKidd ve Emilia Fox gibi oyuncular da bulunuyor.

Elizabeth 1

Elizabeth I

Elizabeth’in hükümdarlığının ve hayatının son 24 yılı ise Channel 4-HBO ortaklığıyla mini dizi oldu. İlk bölümde kraliçenin özellikle Jeremy Irons’ın oynadığı Robert Dudley ile olan, ikincisinde Hugh Dancy’nin canlandırdığı Robert Devereux ile olan ilişkisine yer verildi. İskoç Kraliçesi Mary Stuart‘ın Elizabeth’in tahtında hak iddia etmesi ve diğer devlet meseleleri de cabası.

Jeremy Irons ve Helen Mirren’a Emmy ve Altın Küre ödülü kazandıran dizi toplamda dokuz Emmy ödülü, üç de Altın Küre topladı. Elizabeth I‘ün kendisi de bu ödülleri kazandı.

Bonus: Reign

İskoçya kraliçesi ve İngiltere taht sırasında yeri olan son Katolik Kraliçe Mary Stuart’ın hayatı da The CW yapımlarından Reign ile dbizi haline geldi. 4. Sezon süren dizide dizide Fransa’nın gelecek varisi Prens Francis ile evlendirilip Fransa’ya gönderilen Mary’nin oradaki hayatı ağırlıklı olarak anlatılıyor. 3. Sezon ile birlikte Elizabeth I.’de dizi dâhil olması ve Mary’nin İngiltere tahtı için mücadele etmesi ve oğlu İngiltere kralı V. James’in doğumu gibi konularda işlenmiştir. Mary’nin kuzeni I. Elizabeth tarafından idam edilmesine kadar ilerleyen dizide I. Elizabeth’i Rachel Skarsten canlandırmıştır.

İngiliz Kraliyet Tarihini Merak Edenler için Kronolojik 10 Dizi Önerisi

Victoria

İngiltere tahtının en büyük hükümdarları daima kraliçeler olmuştur. İngiltere en şaşalı günlerini kraliçelerinin dönemlerinde yaşamıştır. Bu kraliçeler arasındaki en büyük kraliçe ise Kraliçe Victoria’dır. Onun dönemiyle birlikte İngiltere, modern ve Güneş batmayan bir ülke haline gelmiştir.

1837–1901 arasında başta kalan ve en uzun süre tahtta kalan ikinci hükümdar olan (şu an tahta olan Kraliçe II. Elizabeth  geçtiğimiz senelerde en uzun süre tahta kalan hükümdar unvanını ondan almıştır.)  Victoria’nın hayatı konu edilmiştir. ITV’nin yapımı olan dizi şu an 3. Sezonuyla yayınlanmaktadır. Sezon içindeki bölümler 8-9 bölüm arasında değişmektedir. Başrolde ise Doctor Who ile bilinen Jenna Coleman Kraliçe Victoria rolündeyken Prens Albert rolünü ise The Hollow Crown’da yeteneğini ortaya koyan Tom Hughes yer almaktadır.

Victoria’ya Geçiş

Diziye IV. William‘ın ölmesiyle ve böylece sıranın yeğeni Victoria’ya geçmesiyle başlıyoruz  ve Victoria’nın bir hükümdar olma yolunda başından geçenler, evliliği ve hamilelikleri gibi konular işleniyor. Bunun yanı sıra Victoria’nın döneminde yaşanan isyanlar,  ve eşi Prens Albert ile birlikte yaptığı sanayi devrimi, modernleşme hareketleri gibi konular ele alınıyor. Victoria’nın kraliçenin ölümüne kadar hikâyesini devam ettirmesi ve vakti gelince Jenna Coleman’ın ve diğer oyuncuların yerine başkalarının bulunması planlanıyor.

The Crown

The Crown

İngiliz Kraliyet Dizileri listemde son dizi ise The Crown. Sıra günümüze en yakın dizi Netflix’ten geldi. 1952’de başa geçen ve hala tahtta olan 92 yaşındaki II. Elizabeth tahtın en uzun süre başında kalan isim. Netflix dizisi The Crown 2016 yılında başladı. Sezonları 10 bölüm olan dizinin yeni sezonu da gelmek üzere.

The Crown, Elizabeth’in babası VI. George hala hayattayken ve Elizabeth evlenmek üzereyken başlıyor. Yani 1947 yılındayız ve Elizabeth’in yaşadıklarına tanık olmaya başlıyoruz. Devamında ise Elizabeth’in tahtaki serüvenine tanıklık ederken yakın tarihten de pek çok bilgi elde ediyoruz. Şu an dizinin altı sezon sürmesi ve günümüze yaklaşması planlanıyor. The Crown’ın ilk iki sezonunun başrollerinde Claire Foy ve eşi Prens Philip rolünde Matt Smith yer aldı. Ayrıca tarih boyu pek çok başbakanla çalışan kraliçenin ilk başbakanı Winston Churchill(John Lithgow) de hikâyenin ilk sezonun merkezindeki isimlerden oldu.

Eğer siz de benim gibi tarihi dizi izlemeye bayılıyorsanız bu 10 dizi tarihinin en eğlenceli taht hikâyelerine sahip olan İngiliz tahtı hakkında size pek çok bilgi verecektir. Keyifli Seyirler!

Bu İçeriği Okuduğunuz için Önerdiğim İçerikler:

gramafoniğnesi
''Çünkü sadece gramafon iğnesi müziğe gerçek anlamda dokunabilir.'' 23 yıldır okumanın, tefekkür etmenin ve yazmanın peşinde... Toz tutmuş filmleri ve gramafonla tanışmış şarkıları sever.
2 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
32. Akbank Caz Festivali’nden Hafta Sonunuzu Renklendirecek 4 Etkinlik
32. Akbank Caz Festivali'nden Hafta Sonunuzu Renklendirecek 4 Etkinlik

32. Akbank Caz Festivali’nden Hafta Sonunuzu Renklendirecek 4 Etkinlik

Sonraki
PONDEUSE A PARPAING PAS CHER TURQUIE

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.