EŞSİZ BİR KÜLTÜR "HİNDİSTAN"

Hindistan;Dünya’nın en kalabalık nüfuslu ülkelerinden bir tanesi olan bu ülke, bizden çok farklı bir kültüre sahip,giyimleriyle,yemekleriyle,gelenekleriyle bir çok farklı ritüelleriyle insanları turistleri  şaşırtmaya devam ediyorlar .

  Hindistan Güney Asya’da bulunan ve dünyanın yedinci büyük coğrafyasına ve ikinci büyük nüfusuna sahip bir devlet ,dünyanın en büyük demokrasisine sahip ,güneyinde  Hint Okyanusu ,batısında Umman Denizi ,doğusunda bengal körfezi bulunmasıyla Hindistan’ın   toplam deniz kıyısı 7.517 km uzunluktadır.Komşuları ise Pakistan ,Nepal ,çin ,myanmar,bhutan ,Sri Lanka ve Maldivler ve endonezyadır .

 Kültür;  

Hindistan dünyadaki tüm dilleri ve dinleri barındıran eşsiz bir ülkedir,21tane resmi dili olan bu ülkede insanlar resmi işlemlerde ve uluslar arası toplantılarda ya İngilizce ya da Hintçe kullanıyor .Hatta eyalletten başka bir eyalete geçerken insanlar çevirmene ihtiyaç duyuyorlar.

Nüfusun %70’i Hindu 

%14 ‘ü müslüman 

Geri kalan kısım %16′ ı ise ;budizim ,jaizim,şihizim,Zerdüşt ,hıristiyan vb. Mezhepleri oluşturuyor .

Burada ki insanlar ya çok zengin ya da çok fakir oluyorlar nedenide kast sistemi insanlar bu sistemi günümüzde uygulamadiklarını söyleseler  de çok büyük ayrımlar yapılıyor,kast sistemi 5 tabakaya ayrılmış ama aslında 4 son tabaka da dokunulmazlar var Hindular bu tabakada ki insanları ,insan  diye saymıyor  bu tabakada doğan tüm çocuklar  paryalar olarak nitelendiriliyor bu insanlara kimse dokunmuyor yanlışlıkla dokulursa ,gajin suyunda yıkanıyorlar ,paryalar ülkedeki en pis ve kötü işleri yapmakla sorumludur en üst tabakadakilerde bhramlar çalışmadan da kolaylıkla para kazanabiliyorlar ,ve bı tabakadaki birisi başka tabakadaki birisiyle evlenemez ,arkadaş olamaz !

Kız çocukları küçük yaşta bir köpekle evlendirilir ve büyüyüp gerçekten evlenene kadar bu köpeğin onu koruduğuna inanılır .

Yeni doğan erkek çocuklarda yüksek bir yerden aşağı atılır .Attaki insanlarda bebeği tuttuğunda yukardan bebeğin ismini söylerler .(Bu yüzden bir çok erkek çocuk sakat kalıyor )

Kadınlar eşler öldüğünde  toplumun baskısından dolayı intihar ederler çünkü eğer erkek kadından önce öldüyse kadın eşine iyi bakmadığı ve tanrıya onun için  dua etmediği anlamına gelir .Ama günümüzde bu intiharlar azaltılmıştır kadınlar eşleri öldüğünde ,ölenedek beyaz bir sari giyerler (bu bölgeden bölgeye degişiyor ,siyahta olabilir )  ve hiç bir erkekle  konuşmamaya yemin ederler ve bir daha evlenenezler ki zaten halk buna karşı çıkar .

-Yağmur yağsın diye kurbağaları evlendirirler .

-Bir çok insanın yanlış anladığı bir durumda ;hintliler ineğe tapmazlar,onu sadece tanrıları krişnanın ama vücudundan çıktığına inanarak saygı duyarlar ve etini yemezler ,günah çıkartmak için sütüyle bayno yaparlar sadece .Özel günlerde inekleri ve eşekleri süslerler 

Ve bu ülkenin bize çok farklı gelenekleri olsada festivalleri oldukça renkli ve eğlencelidir.

Holi festivali  ,yani (renk festivali )  19 Mart günlü kutlanan, insanların bir günde olsa normal yaşantılarını unuttukları ,herkesin aynı renge boyandıgı bu festivalde , ülkeyi bir çok turist ziyaret ediyor .

Diwali (ışık festivali) ,hindularin yeni yıl başlangıcı olarak kabul ederler  ,4 Kasım’da kutlanır festivali ,herkes en yeni kıyafetleri giyer ,evlerin içi ve dışı mumlarla ve ışıklarla süslenir .

.Janmashtami Festivali,tanrı krişnanı doğum günü olarak kabul edilir.Çocuklara tanrıları  kostümleri giydirilerek ,10 gün boyunca kutlanır.

Hindistan’ın geleneksel kıyafetleri olan  Sarıler oldukça renkli ve ünlüdür ,erkekler ise uzun bir elbise giyerler ve başlarına sarık yaparlar.

Hindistan ayrıca dünyanın 7 harikasından birine ev sahipliği yapıyor taj mahal ,Babür imparatoru şah cihanın  eşinin anısına yapmış olduğu bu eser  ,günümüzde hava  kirliliğinden dolayı eskisi kadar beyaz gözükmesede ,hala masalsı ihtişamını koruyor .Ve günün belirli saat gelirde renk değiştiriyor .

Eğer taj mahalin hikayesinin bilmiyorsanız ,araştırın derim 🌺😉

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 Yorum