orum

  1. Merhabalar,

   Başvuru yaptığınız okul, deneyiminize göre size uygun bir komite ve ülke belirliyor. MUN konusunda çok tecrübeliyseniz ABD, Rusya gibi ülkeler veriliyor, aksi durumda ise Venezuela ve Malezya gibi ülkeler. Yine de belli olmaz, sürpriz 🙂 Hangi ülke olursa olsun, size verilen konuya çok iyi çalışmanız, kişisel fikirlerinizi ve tecrübelerinizi bir kenara bırakmanız gerekiyor.

   Aslı

 1. Ya bu site o kadar işime yaradı ki anlatamam. 23ünde koç lisesindeki mundpye katılacağım. İlk katılışım ve saint kitts and nevis’ın ambassadorı olarak gideceğim. O opening speech olayı falan bendeymiş sanırsam. Biraz streslendim bende. Araştırma konusunda yardıma ihtiyacım var nereden ulaşabilirim ?

 2. Mun için ingilizce seviyemizin nasıl olması gerekiyor yani B2-C1 tarzı mı olmalı yoksa B1 de yeterli mi ayrıca söyliyeceklerimizi ezberlemeli miyiz yoksa kağıt kullanıla biliir mi?

  1. kağit kullanmak okuldan okula organizasyondan organizasyona değişir seviyen önemli değil eğer ingilizcenin iyi olduğunu düşünüyorsan katılmalısın fakat başta karmaşık gelebilir sonradan açılmaya başlar

  2. Kendinizi ifade edebilin yeterlidir. Kağıttan okuyabilirsiniz ama tavsiye etmem. Yine de en azından bir B1 gerekir. Katıldıkça gelişiyorsunuz zaten. İlk katılımınızda kendinizden çok yüksek performans beklemeyin 🙂

 3. Merhaba, ben daha önce katılmadım ama katılmayı çok istiyorum ama böyle pat diye delege olmamız mı gerekiyor yani dinleyici olarak katılıp, işleyişi göremiyor muyuz? Çünkü toplulukta konuşma korkum var, özellikle İngilizce olunca daha korkutucu oluyor. :/

  1. Maalsef izleyici olarak katılamazsınız. Ama korkmayın ilkinde ben de çok gerildim. Etrafımda ne olup bitiyor anlamamıştım. İlk ler zordur sonra alışıyorsunuz.

 4. Çok tşk…
  Bir şeyi kendi durumumu örnek vererek açıklığa kavuşturmak istiyorum.
  İlk kez mun e girdim. Koç lisesindeyim. Şimdi örneğin Hisar okulunda yapılacak olan mun e katılmak için baş vurdum diyelim. Bu mun de ki komitenin ne olduğu şu anda belli mi? Yada her mun de birden fazla komite olabiliyor mu? Komite tercihini ben mi belirteceğim yoksa onlar mı yani Hisar okulumu belirleyecek?

 5. Gerçekten çok içten, samimi bir yazı olmuş. Gayet güzel anlatmışsınız. Elinize sağlık. Bir MUN hastası öğrenci olarak beni gülümsetti.

 6. merhabalar benim merak ettiğim şey tam olarak mun da ne konuşuluyor yani
  bir komiteye sahibiz bu komitenin amaçlarına göre mi konuşuluyor yoksa her şey konuşulabilir mi
  misal komitemiz WHO ama ülkedeki vatansızlardan bahsediliyor mu
  tarihten ekonomiden falan bahsetmeli miyiz pek anlamadım ya da kısaca Moderrated caucus konuları ne olabilir komiteden komiteye değişiklik gösterir mi
  açıklarsanız sevinirim

  1. Merhaba,
   Mesela ben WHO komitesinde İsveçi temsil ediyordum. Konu sigaraydı. Sonra moderrated caucus olarak güncel sağlık bilgileri, sigaranın zararları, alternatif çözümler vs bahsetmiştik. Ayrıca ben İsveç delegesi olarak İsveç’te bu konuda neler yapıyorlar, ne çözüm üretmişler ondan bahsediyordum. Derin bi araştırma yapıp kendi ülkeni o konuda temsil etmen lazım. Tartışılcak konu zaten katıldığın kurum belirliyor

 7. Merhaba, benim katıldığım mun da tema insan hakları ve barış komitem UNESCO sadece insan hakları ve barışla ilgili mi araştırma yapmam gerekiyor, Yoksa ülkemin UNESCO daki tüm faaliyetlerini bilmeli miyim?

 8. Okulumda olacak MUN’e katılacağım iki gün sonra. Her ne kadar B1-2 seviyesinde İngilizcem olsa da bunun için yeterli mi, bilmiyorum. Açıkçası bunun korkusu var üzerimde. Topluluk önünde konuşabilme potansiyeline de sahip değilim ancak çoğu aşina olduğum kişiler ve bunu sıkıntı etmiyorum pek. Fakat dediğim gibi; İngilizcemin ne kadar yeteceğinden şüpheliyim. Zaten öyle İngilizceyi kalabalık karşısında konuştuğum da olmadı. Tecrübeli olduğundan soruyorum, öyle şaşaalı kelimelere ihtiyacım olacak mıdır? Ne kadar zorlanırım? Korkmam yersiz/gereksiz mi?

 9. Gerçekten çok faydalı bir yazı olmuş çok teşekkürler devamını ısrarla istiyorum özellikle de motion lardan bahsedersen benim için harika olur
  Bu arada benim de ilk MUN um olacak ve çok heyecanlıyım ben de ingilizce seviyesi hakkında şüpheliyim seviyem B1-B2 ancak formal bir dil olduğundan kelimeler konusunda sıkıntı yaşamaktan korkuyorum bir tecrübeli olarak en sık kullanılan kelimelerden bahsedebilir misin? bahsedersen çok sevinirim..;)
  Veeee son olarak da position paper yazarken en çok neye dikkat etmeliyiz sence?Kartları açık oynamak sıkıntı olur mu ya da müttefik kurmak için diğer ülkelere sıkça destek vermek?

  Soruları cevaplarsan çok sevinirim…

  1. Merhaba motion örnekleri için youtube ya da google aratabilirsin. MUN’a katılmayalı çok oldu. Katıldıkça deneyim kazanıyorsun. İlk katılışta kendinden muhteşem bir performans bekleme. Biraz etrafı gözle derim. Resolution paper yazmak biraz sıkıntılı biraz da zor. O ile eline sürmesen de güzel performans çıkarabilirsin. Son olarak ülkenin açıklarını iyi bil ve başka ülke seni ordan vurmaya çalışırsa diye cevaplarını şimdiden hazırla. Aralarda müttefik kurmak kurmak mantıklıdır.

 10. Peki bir MUN’a rahatlıkla katılabilmek için ingilizce seviyemiz ne olmalı yahut kaçıncı sınıfta olmalıyız? Bir de bazılarından duyduğuma göre ilk MUN çarpma etkisi yaratıyormuş. Doğru mudur, ilk konferansta herkes sapıtır mı?

 11. Benim öncelikle 2 sorum olucak birincisi diğer delegeler konuşmalarını yaptıktan sonra katılıyorum katılmıyorum nötr gibi ülke kartlarımızı kaldırdığımız zaman bunları neden söylediğimizi belirtmek zorundamıyız veya Chair bunun hakkında bir şey diyor mu ikincisi ise biz kendi opening speech ve position paperlarımızı okuduk diyelim bunun haricinde bir konuşma veya fikir belirtmedik bunun sonucunda Chair zorunlu olarak bizi kaldırıyor mu yoksa işleyiş nasıl oluyor en kusa zamanda bilgi verirseniz çok Sevinirim

 12. BBLMBM İnsan hakları konseyi başkanıyım bu sene genel sekreterimiz study guide yazmamızı istedi baktım ancak inceleyebileceğim bir kaynak bulamadım. Bir örneğini yazabilir veya link atabilirseniz çok sevinirim.

 13. merhaba üniversitelerinde bursla okuyan öğrenciler var demişsin bir üniversiteye munbu ile başvuru yapılabiliniyor mu biraz daha açar mısın o kısmı rica etsem bu güzel yazın içinde çok teşekkür ederiz

 14. Merhaba ben lise öğrencisiyim ve bu yıl benim ilk deneyimim olucak. Konferans başladığında sadece agenda da yazan konular hakkında mı konuşuluyor yoksa ülkelerin genel problemlerinden istediğimiz herhangi bi konu da seçebilir miyiz?
  Teşekkürler 🙂

 15. Merhaba, daha önce MUN’a katılmış kişiler olarak yazdıklarınızı çok faydalı bulduğumuzu söylemek istiyoruz. Herkesin bu deneyimi yaşaması gerektiği düşünüyoruz .Buradaki bazı bilgileri MUN CLUB açılış sunumunda da kullandık bunun için teşekkürler.

 16. Mun aracılığıyla alınan sertifikalar ne işe yarıyor tam olarak? Ayrıca yurt dışında okumak için değerlendirilebilir mi ? (dil öğrenmek açısından değil)

 17. Bir ozel okulda ingilizce ogretmeniyim MUN ile ilgili detayli bilgim yok ama ogrencilerimi calistirmam gerekiyor. Ne yapabilirim nereden baslayabilirim?

 18. Kandilli kız lisesinde bu yıl yapılmaya başlanacak ve ben de katılıyorum fakat korkularım var. Mesela yöneltilen soruları anlamazsam nasıl bir çıkış yolu bulabilirim veya siz bu gibi bir durumla daha önce karşılaştınız mi

 19. Merhaba ben de bu yıl bir MUN e katılacağım ilk kez ve ne yapacağımı bilmiyorum ülkem Çin komitem ECOSOC ne yapmam gerek yardımcı olursanız sevinirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir