Model United Nations

Model United Nations – MUN Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey

Birkaç günlüğüne Birleşmiş Milletler delegesi olup dünyayı kurtarmaya var mısın? Peki, Model United Nations (MUN) ile bu hayalinizi gerçekleştimek mümkün desem?

Model United Nations – MUN nedir?

Mahallede, okulda, evde ya da arkadaşlarımızın arasındayken siyasetten, dünyadan, politikadan bir mesele açılsın kimse o konuyu senden daha güzel savunamaz değil mi? O kısacık süre zarfı içinde dünyayı kurtaracağına inanıp adeta bir Erdoğan, Obama, Clinton kesilmez misin herkesin başına? Heyecanlı heyecanlı anlatır da durursun, çeşitli örneklerkle fikrini savunmaya çalışırsın. Ama bilirsin ki sohbet döner dolaşır “Amaaan Dünyayı sen mi kurataracaksın ” a gelir. Klasik…

Olsun, üzülme kardeşim ben seni harcatmam buralarda.

Meclis Salonu

E sen madem dünya meselelerine bu kadar ilgili ve hassassın. Dünyada olup biten krizlere, problemlere karşı harika çözüm önerilerin var. Ah şu ülkenin başında ben olaydım bunların hiçbiri başımıza gelmezdi diyorsan, Birleşmiş Milletler delegeleri rolünü üstlenmeni sağlayan, ülke sorunlarını ele aldığın ve çözüm projeleri üretmeni fırsat sağlayan MUN yani Model United Nations senin için biçilmiş bir kaftan…

MUN açılımı ne?

Model United Nations yani Türkçe açılımı ile Model Birleşmiş Milletler; Birleşmiş Milletler’in içerik ve şekil olarak kopyası olan MUN’a dünyanın çeşitli yerlerinde düzenlenir ve öğrenciler komitelerinde gerçek dünya meselelerini tartışmak için çeşitli okullarından katılırlar.

Model United Nations – MUN’a Nasıl Katılabilirsin?

Belli zaman dilimlerinde çeşitli okullar MUN’un duyurusunu yaparlar. Bireysel olarak katılabileceğiniz gibi üniversitenizde bu işlerde uğraşan bir MUN Kulübünüz varsa okulunuzu temsil etmek adına grupça da katılabilirsiniz. Şahsen ben Işık Üniversitesinde okuyorum ve harika bir MUN kulübümüz var. MUN öncesi kendi aramızda bol bol alıştırma yapar ve başkanımız sayesinde hangi okul hangi MUN’u düzenliyor haberdar oluruz..

Model United Nations (MUN)’de süreç nasıl ilerliyor?

Öğrenciler önce hangi komitede yer almak istediklerini belirtir. WHO, NATO, WTO,UNICEF ,UNESCO, Güvenlik Konseyi, Silahsızlanma Komisyonu vb. komiteler var. Daha sonra katılacağınız MUN’a artık hangi okul organizasyon düzenliyorsa sana bir komiteyle ve o komitede temsil edeceğin ülke ile geri dönüş yapar. Tebrikler artık o komitede bir delegesiniz. Daha sonra o öğrenci Mun’a kadar o komite için seçilen konuyu ve temsil edeceği ülke hakkında iyi araştırma yapar, konuşmalar hazırlar, notlar alır. Amaç delege olarak ülkeni komitede en iyi şekilde temsil etmek. Kimse ülkesini kötü temsil eden bir delege olmak istemez değil mi?

Model United Nations

Model United Nations – MUN’a Nasıl Hazırlanılır?

Evet, MUN’ a katılmak bir ciddiyet gerektirir. Okulda, derste göstermediğiniz ciddiyeti burada göstermeniz beklenir. Öncelikle daha önce bahsettiğim gibi konuna iyi hazırlanmış olman gerek, yok konuma iyi hazırlanmadım yok Zimbabwe de neresiymiş, neden oranın delegesi oldum ki şimdi derseniz komiteyi yürüten (Chair olarak hitap edilir) kişi sizi boş gözlerle etrafa bakarken öyle güzel yakalıyor ki şaşırıp kalabiliyorsunuz benden söylemesi. Nitekim başıma böyle bir olay gelmişti.

İlk katıldığım MUN konferansında Ürdün’ü temsil ediyordum ve konumuz Işid’di ve işin kötüsü oturduğum yer Haliç’i görüyordu. Konuşmalar hararetlenince ara ara tatlı tatlı dalıyordum pencereden. Ne güzel kuşlar, böcekler, çiçekler diye iç geçirirken sağolsun Chair bunu affetmedi ve “Evet, Ürdün delegesi bu konu hakkında ne düşünüyorsun? “ diyince halimi görecektiniz. En son nerde kalmıştık bakışlarıyla etrafıma bakarken bir şeyler ağzımda geveledim ve uslu uslu yerime oturdum. Evet, dersimi bir güzel aldım. Siz siz olun benim gibi öyle manzaraya, çiçeğe, güneşe dalmayın. Her an tetikte olun .

Giyim Kuşam

Artık bir delegesiniz. Havanızdan geçilmiyor. E haliyle sizden güzel, tertipli giyinmeniz beklenilmekte.. Öyle şortumla, kot pantalonumla yok parmak arası terliklerimle asi delege ayaklarına sakın girmeyin . Nitekim uyarılırsınız. Hatta ve hatta tatlı bir Chair’e denk gelirseniz sizi komiteye almama lüksüne bile sahip. Demiştim en başta. MUN ciddiyet ister.

Tabi ben yine 3. Mun konferansımdı sanırsam komitemde İsveç’i temsil ediyordum. Nasıl olduysa ve nasıl bir kafayla o sabah komiteye ponçikli bir kazakla katılmıştım. Baya bildiğin Nil Karaibrahimgil havasındaydım. Komitede söz alıp güzel güzel konuşma yaptıktan sonra Chair’im “ İsveç delegesi, giydiklerine biraz özen gösterirsen sevineceğim “ diyene kadar da ne giydiğimi fark etmemiştim. Sorry’ler ile geçiştirdim ama, ne diyim haklıydı. Neyse o gün marjinal bir delege olarak etrafta dolaşmıştım. Olur öyle arada dimi?

Model United Nations

Unutmayın: We

Genelde unutulan bir kuraldır. Sonuçta siz komiteye girerken kimliğinizi dışarıda bırakıyorsunuz. Kişisel düşünceleriniz artık hiç önemli değil. Siz artık o ülkenin delegesisiniz ve o ülkenin politaka ve çıkarlarına uygun olarak konuşmalısınız. Haliyle de ben olarak konuşamıyorsunuz. Hep Biz. Biz böyle düşünüyoruz, biz böyle yapıyoruz. Biz buna katılmıyoruz. Biz Almanya delegesini burdan kınıyoruz vesaire.

Model United Nations – MUN Kuralları ve Komitelerin İşleyişi

Evet, size bir takım kurallardan bahsettim. Yok iyi hazırlanacaksınız yok güzel tertipli giyineceksiniz… Peki hepsi bu kadar mı ? Tabiki HAYIR. Mun tam bir kurallar dünyası. Kendine has bir işleyişi bir düzeni var. Bu işleyiş nasıl, kurallar nelerdir daha ayrıntılı bakalım.

Komitedeyken öncelikle bir Roll Call ile açılış yapılır . Yani yoklama; kim var kim yok. Ülkenizin ismi söylendiğinde önünüzde yer alan ülke pankartını kaldırıp “Present” demeniz yeterlidir.

Model United Nations

Model United Nations – MUN Opening Speech (Açılış Konuşması) Nedir? Örnekleri nelerdir?

Daha sonra tüm ülke temsilcileri konferansın başında bir açılış konuşması yapar. (Opening Speech) Genel bir konuşma yaparsın. Konferansta bulunmaktan ne kadar mutlu olduğunu hep beraber güzel çalışarak ne güzel, verimli çözümler bulabilceğinizi…vesaire bahsedip yerine oturursun.

Honorable Chair, fellow delegates” harika bir başlangıç cümlesidir. Nerdeyse her delege öncelikle bu cümeyi söyler ve daha sonra arkasından“ first of all .. “ cümlesi takip eder. 15 delege konuşurken size şimdiden bir gına gelmesi olası hatta ve hatta kendinizi ya sabır çekerken de bulabilirsiniz E delege olmak kolay değil bu devirde.

Sonrasında General Speakers List açılır. Burda isteyenler ismini yazdırır. Bu listedeki birkaç delege konuştuktan sonra hevesli bir delege Modarated Caucus açmak için talep eder. Moderated Caucus ile delegeler belli bir süre zarfı içinde komitede tartışılması istedikleri konuları talep eder. Daha sonra konular Chair tarafından oylamaya sunulur. Oylamayla hangi konu yüksek ilgi gördüyse önce o konuyu öne süren delege konuşur arkasından diğer delegeler söz alıp o konuyu kendi ülke çıkarlarına uygun olarak tartışır.

Moderrated caucus açmak için şu kalıbı kullanabilirsiniz: moderated caucus to discuss (…..konuyu söyleyin) in (…… kaç dakika konuşulsun bu konu) and each speaker time is( …. Her delege dakika konuşsun )

Model United Nations

Moderrated Caucus & Resolution Paper

Yeterince moderrated caucus yapıldığına inanan Chair, günün ilerleyen saatlerinde birisinin bir unmoderated caucus açmasını talep eder. Unmoderated caucus da bir nevi lobicilik faaliyetidir. Verilen süre zarfı içinde tüm delegeler yerinden kalkar kiminle konuşmak isterse yanına gider. Komite yavaş yavaş gruplara bölünür.

Evet, Komitenin yavaş yavaş sonuna yaklaşıyoruz, fikirler havada uçuşuyor. Amerika delegesi Rusya delesesini eleştiriyor, Malezya delegesi barış istiyor. Yeni Zelenda delegesi yoruldu eve gitmek istiyor, Norveç delegesi akşamki partiyi düşünüyor… Komite belki iki gruba ayrıldı belki daha fazla belki de bütün delegeler o konuda uzlaştınız bir bütün oldunuz. Harika! Ama daha bitmedi.

Şimdi sizden Birleşmiş Milletler’e sunulmak üzere bir resolution paper yazmanız beklenilmekte. Benim şahsen MUN süre zarfı içinde bir resolution paper yazma kısmı en zorlandığım zamandır, çünkü onun da kendine göre prosedürleri var. Eğer ilk Mun ‘sanız bu işe atılmayın derim altından kalkamayabilirsiniz. Genelde daha deneyimliler bu işe girişir. Nasıl yazılır merak ediyorsunuz şu linke biz göz atın.

http://bestdelegate.com/model-un-made-easy-how-to-write-a-resolution/

MUN Taslağı Hazırlayan Kişi

Tebrikler, ortaya resolution paper çıkardınız. Önce oylama yapılır düzeltme yapılmak isteniliyorsa da “amendment“ verilir (Motion to Introduce an Amendment). Duruma göre düzeltme yapılır ve tekrar oylanır. Oylama bittikten sonra alkış kıyamet yeni yasa kutlanır ve konferans son erer. Oleeey!

MUN Terimleri ve İlginç Şeyler

Mektup olayı

Mun’da en cool şeylerden biridir. Hele ilk MUN’da iseniz delegeler konuşma yaptıkça mektupların havada uçuşmasını şaşırmayın. Bu mektuplar bazen lobicilik faaliyeti olarak kullanılsa da bazen de delegeler başka delegenin konuşmasını çok beğendiği ya da konuşmanızda bir yeri anlayamadığı için yazmış olabilir. From ve to kısımlarını doldurup gereğeni yazıp elinizi kaldırsınız. Komitenizdeki görevli mektunubunuzu alır ve delegeye iletir. Aman sakın mektupta komitede gözünüze kestirdiğiniz kıza akşam napıyorsunuz diye sormayın. Nitekim komitedeki görevliler önce bu mektubu vermeden okuyor ve eğer konuyla alakalıysa veriyor. Yoksa arkanızdan pis pis sırıtırlar.

Model United Nations

Gossip Box

Mun’un en keyifli en eğlenceli anıdır. Genelde her komitede bir tane kapalı kutu olur. Orada herkes gün içinde anonim dedikodu yazıp atar. Komite bittikten sonra bunlar açılıp tek tek okunur. Neler neler çıkar bu gossip box’ta. Yok Fransa delegesinden gözlerimi alamıyorum. İtalyan delegesi ne kadar şımarık bir insan. Yok İngiltere delegesi tam bir prens charles. Akşam Malezya delegesini yemeğe çağırsam acaba gelir mi….Gülmemek elde değil bu süre zarfı içinde ve ne platonik aşklara şahit olmuşumdur bu gossip box sayesinde.

Önerilen İçerik: Avrupa’da Yaşamanızı ve Çalışmanızı Sağlayacak Mükemmel Bir Proje: Avrupa Gönüllü Hizmeti

Mun’un sana kazandırdıkları

Her şeyden önce topluluk önünde konuşma korkunuz varsa bunu yenmek için harika bir fırsat sunuyor MUN. Hatta çok samimi söylüyorum benim ilk MUN’a katılma amacım buydu. Yani bitmek bilmeyen heyecanımı yenmek. Çünkü benim için topluluk önünde konuşmak hele herkesin önünde bir konuyu tartışmak onu savunmak inanılmaz zor bir şeydir. Ama mun sayesinde bunu yendim diyebilirim. Tabi ki ilk başta ben de çok zorlandım. Söz alıp konuşma yapmak istediğimde ellerim titrerdi. Ama inanın bu durum geçiyor ve alışıyorsunuz. Yeter ki üstüne gidin.

Hatta İsveç delegesi olarak katıldığım son MUN’da ödül almıştım . Şimdi ise MUN’a katılmak için can atıyorum. İnanın bu hale geleceğim hiç aklıma gelmezdi. Mun kesinlikle insanı kişilik olarak çok geliştiriyor ve potansiyelinizi görüyorsunuz. Neymişm ben yahu! havalarına girmeniz mümkün. Dünya’nın çeşitli yerlerinden güzel insanlarla tanışmak da işin cabası.Bu yüzden her bir üniversite öğrencisinin mutlaka deneyimlemesi gereken bir tecrübe olduğunu düşünüyorum.

Confidence

MUN Sayesinde

Ayrıca Mun sayesinde problem çözmenin ne kadar zor olduğunu, bir konuda ne kadar çok değişik doğrunun değişik yaklaşım şekilleri ve değişik çözüm yolları olduğunu görüyorsunuz. Ayrıca bazen temsil ettiğiniz ülke ile kendi bireysel düşünceleriniz uyuşmayabilir. Ama siz o ülkeye göre hareke etmelisiniz. Ülkenize aykırı bir konuşma yapamazsınız. Örneğin komitede kürtajı tartışıyorsunuz eğer İran delegesi iseniz kürtaj yapılmalı diyemezsiniz.

Diğer bir güzel yanı ise konuyu tartışırken başka bir delegeyi dinlerken o meselede göremediğiniz kaçırdığınız şeyleri görebiliyosunuz. Mesele uzlaşmak olunca empati yapmayı uzlaşmayı öğreniyorsunuz. Sadece kendi doğrularınızı dikte etmek değil karşındakini de anlamak konuyu onun perspektifinden görmeyi çalışıp ortak bir karara varmayı öğreniyorsunuz. En önemlisi de tüm bunları yaparken düşmanca, hırçın, çirkin bir dil kullanmanmadan saygı çerçevesi içinde yapmayı öğreniyorsunuz.

İyi bir CV için MUN

Ayrıca MUN; üniversiteler, eğitim kuruluşları ve dünyanın pek çok akademik otoritesi tarafından öğrenciler için en prestijli akademik aktivite olarak kabul edilmektedir. Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği ile, başta Harvard olmak üzere benzer saygıdeğer üniversiteler tarafından da desteklenmektedir.
Öğrenciler için en güzel yanı ise; MUN konferanslarına dahil olarak edinilen sertifikalar kişinin CV dosyasında çok önemli bir yer tutmaktadır. Günümüzde de birçok örneği olduğu gibi, MUN aracılığı ile üniversite eğitimini ücretsiz (tam burslu) gören insanlar da mevcuttur.

Sorularınız varsa, ya da daha detaylı bilgi edinmek istiyorsanız aşağıdaki yorum bölümünden veya e-mail adresimden bana ulaşabilirsiniz.

Aslı Erdoğan ve MUN hakkında biraz daha fazlası için: erdoganasli.com

Kapak Görseli: sanjitbakshiVisual huntCC BY

Önerilen İçerik: Mobil Uygulama ile Dil Öğrenmenin En Eğlenceli Yolu: busuu App’i Keşfedin

İlginizi Çekebilecek Faydalı Bağlantılar:

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

62 yorum

Yorum Yazın
 1. İtalya menşeili bir MUN mülakatına gireceğim. Görüşmem Skype üzerinden olacak. Bu mülakata nasıl hazırlanmam gerekir, nelere çalışmalıyım, nelerden bahsetmeliyim? Özellikle de Covid-19 hakkında.

 2. Merhaba ben üniversite sinavina hazirlaniyorum ve MUN u yeni ogrendim pek fazla bilgim yok ama katilmak istiyorum. Katilmak icin ne kadar ucret odeniyor? Gittiğim universitede MUN’a nasil katilabilirim

 3. Haha aynı kıyafet sorununu bende ilk ulusal forumumda yaşamıştım ceket giymediğim için düzen kartı yemiştim. Kızların ceket giymesi zorunlu değildir diye düşünüp getirmemiştim :/

 4. Merhabalar, henüz sadece 1 kere deneyimim olmasına rağmen 2. MUN’umda bana Çin delegesi görevi verildi. Ve ben, yeni açılan DAYTON diye bir komitedeymişim. Bana president of PRC’sin dendi ama o “başkan” ifadesi… neyin başkanıyım ben? Komitenin mi, Çin delegelerinin mi?

  • bireysel katılmak istiyorsan instagramdan munturkeycom hesabını takip ederek haberdar olabilirsin ya da yaşadığın şehrin mun hesabı illaki vardır mesela konyada yaşıyorsan instagramdan konyamun hesabını takip ederek öğrenebilirsin 🙂

 5. Merhaba. Lise 1. sınıf öğrencisiyim. İngilizcem çok fazla mükemmel değil. Bir sorun olur mu? Önceden hazırlık yapacağım ama chair başka bir konu hakkında konuşmak isteyince ne yapacağım? O an ki heyecanla bildiğim şeyleride unutacağım çeviri kullansam sorun olur mu?

 6. Merhaba ben 20 haziran 2019 da munun 2. gününe gireceğim veilk günden hemen önce yanlış konuyu araştırdığımı gördüm komitem foreign affairs council ülkem ise irlanda ve burda bana verilen study guideda verilen konuları nasıl araştırıcam baya böyle konuları yazıcak mıyım kafam çok karışık kendimi umarım randomda çıkmam da konuşma diyerek dua ederken bulmak istemiyorum lütfen yardımmmm

 7. Merhaba ben de bu yıl bir MUN e katılacağım ilk kez ve ne yapacağımı bilmiyorum ülkem Çin komitem ECOSOC ne yapmam gerek yardımcı olursanız sevinirim

  • Belli bir yaş ölçütü yok ancak zaten ortaokul-lise-üniversite düzeylerinde ayrı ayrı mun konferansları düzenleniyor.

 8. Kandilli kız lisesinde bu yıl yapılmaya başlanacak ve ben de katılıyorum fakat korkularım var. Mesela yöneltilen soruları anlamazsam nasıl bir çıkış yolu bulabilirim veya siz bu gibi bir durumla daha önce karşılaştınız mi

 9. Merhaba ben 11.sınıf öğrencisiyim ve Türkçe dilinde mun katılmak istiyorum acaba bu sene hangi okulların türkçe mun’ u var biliyormusunuz?

 10. Merhaba ben 11.sınıf öğrencisiyim ve Türkçe dilinde mun katılmak istiyoru acaba bu sene hangi okulların türkçe mun’ i var biliyormusunuz?

 11. Bir ozel okulda ingilizce ogretmeniyim MUN ile ilgili detayli bilgim yok ama ogrencilerimi calistirmam gerekiyor. Ne yapabilirim nereden baslayabilirim?

 12. Mun aracılığıyla alınan sertifikalar ne işe yarıyor tam olarak? Ayrıca yurt dışında okumak için değerlendirilebilir mi ? (dil öğrenmek açısından değil)

 13. Merhaba, daha önce MUN’a katılmış kişiler olarak yazdıklarınızı çok faydalı bulduğumuzu söylemek istiyoruz. Herkesin bu deneyimi yaşaması gerektiği düşünüyoruz .Buradaki bazı bilgileri MUN CLUB açılış sunumunda da kullandık bunun için teşekkürler.

 14. Merhaba ben lise öğrencisiyim ve bu yıl benim ilk deneyimim olucak. Konferans başladığında sadece agenda da yazan konular hakkında mı konuşuluyor yoksa ülkelerin genel problemlerinden istediğimiz herhangi bi konu da seçebilir miyiz?
  Teşekkürler 🙂

 15. biz bu yıl junior mun a katılacagız biza önerebileceğin veya dikkat etmemiz gereken bilgileri iletebilir misiniz?

 16. merhaba üniversitelerinde bursla okuyan öğrenciler var demişsin bir üniversiteye munbu ile başvuru yapılabiliniyor mu biraz daha açar mısın o kısmı rica etsem bu güzel yazın içinde çok teşekkür ederiz

 17. BBLMBM İnsan hakları konseyi başkanıyım bu sene genel sekreterimiz study guide yazmamızı istedi baktım ancak inceleyebileceğim bir kaynak bulamadım. Bir örneğini yazabilir veya link atabilirseniz çok sevinirim.

 18. Benim öncelikle 2 sorum olucak birincisi diğer delegeler konuşmalarını yaptıktan sonra katılıyorum katılmıyorum nötr gibi ülke kartlarımızı kaldırdığımız zaman bunları neden söylediğimizi belirtmek zorundamıyız veya Chair bunun hakkında bir şey diyor mu ikincisi ise biz kendi opening speech ve position paperlarımızı okuduk diyelim bunun haricinde bir konuşma veya fikir belirtmedik bunun sonucunda Chair zorunlu olarak bizi kaldırıyor mu yoksa işleyiş nasıl oluyor en kusa zamanda bilgi verirseniz çok Sevinirim

 19. Peki bir MUN’a rahatlıkla katılabilmek için ingilizce seviyemiz ne olmalı yahut kaçıncı sınıfta olmalıyız? Bir de bazılarından duyduğuma göre ilk MUN çarpma etkisi yaratıyormuş. Doğru mudur, ilk konferansta herkes sapıtır mı?

 20. Gerçekten çok faydalı bir yazı olmuş çok teşekkürler devamını ısrarla istiyorum özellikle de motion lardan bahsedersen benim için harika olur
  Bu arada benim de ilk MUN um olacak ve çok heyecanlıyım ben de ingilizce seviyesi hakkında şüpheliyim seviyem B1-B2 ancak formal bir dil olduğundan kelimeler konusunda sıkıntı yaşamaktan korkuyorum bir tecrübeli olarak en sık kullanılan kelimelerden bahsedebilir misin? bahsedersen çok sevinirim..;)
  Veeee son olarak da position paper yazarken en çok neye dikkat etmeliyiz sence?Kartları açık oynamak sıkıntı olur mu ya da müttefik kurmak için diğer ülkelere sıkça destek vermek?

  Soruları cevaplarsan çok sevinirim…

  • Merhaba motion örnekleri için youtube ya da google aratabilirsin. MUN’a katılmayalı çok oldu. Katıldıkça deneyim kazanıyorsun. İlk katılışta kendinden muhteşem bir performans bekleme. Biraz etrafı gözle derim. Resolution paper yazmak biraz sıkıntılı biraz da zor. O ile eline sürmesen de güzel performans çıkarabilirsin. Son olarak ülkenin açıklarını iyi bil ve başka ülke seni ordan vurmaya çalışırsa diye cevaplarını şimdiden hazırla. Aralarda müttefik kurmak kurmak mantıklıdır.

 21. Okulumda olacak MUN’e katılacağım iki gün sonra. Her ne kadar B1-2 seviyesinde İngilizcem olsa da bunun için yeterli mi, bilmiyorum. Açıkçası bunun korkusu var üzerimde. Topluluk önünde konuşabilme potansiyeline de sahip değilim ancak çoğu aşina olduğum kişiler ve bunu sıkıntı etmiyorum pek. Fakat dediğim gibi; İngilizcemin ne kadar yeteceğinden şüpheliyim. Zaten öyle İngilizceyi kalabalık karşısında konuştuğum da olmadı. Tecrübeli olduğundan soruyorum, öyle şaşaalı kelimelere ihtiyacım olacak mıdır? Ne kadar zorlanırım? Korkmam yersiz/gereksiz mi?

 22. Merhaba, benim katıldığım mun da tema insan hakları ve barış komitem UNESCO sadece insan hakları ve barışla ilgili mi araştırma yapmam gerekiyor, Yoksa ülkemin UNESCO daki tüm faaliyetlerini bilmeli miyim?

 23. merhabalar benim merak ettiğim şey tam olarak mun da ne konuşuluyor yani
  bir komiteye sahibiz bu komitenin amaçlarına göre mi konuşuluyor yoksa her şey konuşulabilir mi
  misal komitemiz WHO ama ülkedeki vatansızlardan bahsediliyor mu
  tarihten ekonomiden falan bahsetmeli miyiz pek anlamadım ya da kısaca Moderrated caucus konuları ne olabilir komiteden komiteye değişiklik gösterir mi
  açıklarsanız sevinirim

  • Merhaba,
   Mesela ben WHO komitesinde İsveçi temsil ediyordum. Konu sigaraydı. Sonra moderrated caucus olarak güncel sağlık bilgileri, sigaranın zararları, alternatif çözümler vs bahsetmiştik. Ayrıca ben İsveç delegesi olarak İsveç’te bu konuda neler yapıyorlar, ne çözüm üretmişler ondan bahsediyordum. Derin bi araştırma yapıp kendi ülkeni o konuda temsil etmen lazım. Tartışılcak konu zaten katıldığın kurum belirliyor

 24. Gerçekten çok içten, samimi bir yazı olmuş. Gayet güzel anlatmışsınız. Elinize sağlık. Bir MUN hastası öğrenci olarak beni gülümsetti.

 25. Çok tşk…
  Bir şeyi kendi durumumu örnek vererek açıklığa kavuşturmak istiyorum.
  İlk kez mun e girdim. Koç lisesindeyim. Şimdi örneğin Hisar okulunda yapılacak olan mun e katılmak için baş vurdum diyelim. Bu mun de ki komitenin ne olduğu şu anda belli mi? Yada her mun de birden fazla komite olabiliyor mu? Komite tercihini ben mi belirteceğim yoksa onlar mı yani Hisar okulumu belirleyecek?

 26. Merhaba, ben daha önce katılmadım ama katılmayı çok istiyorum ama böyle pat diye delege olmamız mı gerekiyor yani dinleyici olarak katılıp, işleyişi göremiyor muyuz? Çünkü toplulukta konuşma korkum var, özellikle İngilizce olunca daha korkutucu oluyor. :/

  • Maalsef izleyici olarak katılamazsınız. Ama korkmayın ilkinde ben de çok gerildim. Etrafımda ne olup bitiyor anlamamıştım. İlk ler zordur sonra alışıyorsunuz.

 27. Mun için ingilizce seviyemizin nasıl olması gerekiyor yani B2-C1 tarzı mı olmalı yoksa B1 de yeterli mi ayrıca söyliyeceklerimizi ezberlemeli miyiz yoksa kağıt kullanıla biliir mi?

  • kağit kullanmak okuldan okula organizasyondan organizasyona değişir seviyen önemli değil eğer ingilizcenin iyi olduğunu düşünüyorsan katılmalısın fakat başta karmaşık gelebilir sonradan açılmaya başlar

  • Kendinizi ifade edebilin yeterlidir. Kağıttan okuyabilirsiniz ama tavsiye etmem. Yine de en azından bir B1 gerekir. Katıldıkça gelişiyorsunuz zaten. İlk katılımınızda kendinizden çok yüksek performans beklemeyin 🙂

 28. Ya bu site o kadar işime yaradı ki anlatamam. 23ünde koç lisesindeki mundpye katılacağım. İlk katılışım ve saint kitts and nevis’ın ambassadorı olarak gideceğim. O opening speech olayı falan bendeymiş sanırsam. Biraz streslendim bende. Araştırma konusunda yardıma ihtiyacım var nereden ulaşabilirim ?

  • Opening speech örneklerini google da ya da YouTube’ da bulabilirsiniz. Spesifik bir site ben de bilmiyorum.

  • Merhabalar,

   Başvuru yaptığınız okul, deneyiminize göre size uygun bir komite ve ülke belirliyor. MUN konusunda çok tecrübeliyseniz ABD, Rusya gibi ülkeler veriliyor, aksi durumda ise Venezuela ve Malezya gibi ülkeler. Yine de belli olmaz, sürpriz 🙂 Hangi ülke olursa olsun, size verilen konuya çok iyi çalışmanız, kişisel fikirlerinizi ve tecrübelerinizi bir kenara bırakmanız gerekiyor.

   Aslı

  • Başvurduğunuzda sizin ingilizce seviyenize göre komite ve temsil edeceğiniz ülke belirleniyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.