Elmalı Davası Nedir | Elmalı Davasının Sansürsüz Detayları

Elmalı Davası Nedir Elmalı Davasının Sansürsüz Detayları

Türkiye’nin aylarca konuştuğu ve gündemi meşgul eden olaylardan biri olan Elmalı Davası, Antalya’nın Finike ilçesinde anne ve üvey babasının istismarına uğrayan çocukları konu alan bir davadır. Sosyal medyada gündem haline gelen Elmalı Davası ile ilgili tüm detaylar ve son durumu sizler için derledik. Şimdi gelin Elmalı Davası nedir tüm detayları ile hep birlikte inceleyelim.

2020 yılının Haziran ayında, 6 ve 9 yaşındaki çocukların babaanneleri G.S’nin 2 torununun cinsel istismara uğradığı üzerine şikayette bulunması ile Elmalı Davası başlıyor. Davaya konu olan isimler çocukların annesi Merve A. ile eşi yani çocukların üvey babası Rahmi A.

Babaannenin şikayeti üzerine babaannelerinin yanında bulunan ve istismara uğradığı iddia edilen G.E.G ve ağabey İ.E.G’nin Çocuk İzlem Merkezi’ne götürülerek ifadesi alınmıştı. G.E.G ifadesinde babası ve annesinin ayrıldığını, annesinin başka biriyle evlendiğini fakat 4 farklı erkekle daha ilişkisi olduğunu ifade etti. G.E.G, üvey babası Rahmi A. ve diğer 4 erkeğin kendisine cinsel istismarda bulunduğundan söz ediyor. Tüm bu yaşananlardan annesi Merve A.’yı suçlayan küçük çocuk ayrıca üvey babası ve dayısı S.C.G’nin de kendisine acı çektirdiğinden bahsetmiştir. Ayrıca çocuklar ifadelerinde anneanne F.G ile dayı S.C.G’nin kendilerini çok dövdüğünü ve canlarını acıttıklarını belirmiştir.

Elmalı Davasındaki Mektup

İstismara uğrayan iki kardeş mektubu, sosyal medyada büyük yankı uyandırmıştı. Bu doğrultuda Elmalı Davası’nda mektup olayının davanın seyri açısından son derece önemli olduğunu ifade edebiliriz. Ağabey İ.E.G savcıya verdiği ifadesinde anneannesinin Finike’de bulunan evinden 7-8 ay kaldıklarını ve bu kaldıkları süre içerisinde şarj kabloları, oklava gibi aletler ile dövüldüklerini söylemiştir. Üvey baba Rahmi A. ve çocukların dayısının da çocukların özel bölgelerine dokunduklarını söylemiştir. Bu durumu çocuklar çizimler ile anlatmış olup Elmalı Davasi çizimleri sosyal medya da adeta şok etkisi yaratmıştır. Elmalı Davasındaki mektup ve çizimler dava dosyasına alınmıştır.

Soruşturma doğrultusunda anne ve üvey baba gözaltına alınmış ve mahkeme tarafından tutuklanmıştır. Daha sonra ise sanıklar adli kontrol şartı ile serbest bırakılmış ve çocuklar devlet korumasına alınmıştır.

Elmalı Davası Çizimleri

Elmalı davası çizimleri, internette birçok kişinin görebileceği şekilde sergileniyor. Çocukların kendilerine yapılan işkence ve cinsel istismarı resmettiği Elmalı Davası çizimleri, davanın seyrini önemli ölçüde etkilemiştir. Bu doğrultuda çocukların yaptığı çizimler davaya eklenmiş ve sanıklara bu çizimler ile ilgili sorular yöneltilmiştir. Sanıklara haklarında söylenen hiçbir suçu kabul etmiyor ve babaannenin dolduruşuna gelerek yalan söylediklerini ifade etmektedir.

elmalı davası nedir sansürsüz çizimler

Elmalı Davasında 70 Yıl Hapis İstemi

Elmalı davasında sanıklar hakkında istenen cezalarda son derece ağırdı. Davanın savcısından gelen açıklamaya göre şunları ifade etmek mümkündür. Anne merve A. suça sürüklenen çocuk dayı S.C.G ve üvey baba Rahmi A.’nin olay tarihinde henüz 12 yaşından küçük olan 2 çocuğa sistematik bir şekilde eziyet ve cinsel istismarda bulunduğu iddia edilmiştir. Savcı, üvey baba ve annenin 70 yıldan, dayının ise 30 yıldan az olmamak kaydı ile ayrı ayrı cezalandırılmasını ve tutuklanmalarını istemiştir.

Elmalı Ağır Ceza Mahkemesi’nde 15 Kasım Pazartesi günü gerçekleştirilen 7.duruşmaya göre tutuksuz sanıklar Merve A., Rahmi A. suça sürüklenmiş olan çocuk S.C.G., babaanne G.S. ve tarafların avukatları duruşmaya katıldı. Duruşmaya genel olarak Türkiye’nin birçok ilinden avukatta katılım sağlamıştır.

Dava sürecinde mağdur olan çocukların öz babaları Gürhan G. çocuklarının ruhen ve bedenen travma yaşadıklarını ve bu travma nedeni ile büyük sıkıntılar çektiklerini belirterek “Çocuklarıma kavuşacağım günü sabırla bekliyorum. Sanıkların suçları sabittir. Bu sanıklar dışarıda olduğu her gün başka çocuklar tehlike altındadır” ifadelerini kullandı.

Elmalı Davasında Son Durum

Kamu oyunda büyük bir yankı uyandıran Elmalı Davası’nda son durum birçok kişi tarafından merak edilen bir durumdur. Bu noktada Elmalı Davası ile ilgili son durumu şu şekilde ifade edebiliriz. Taraflardan alınan ifadelerden sonra mahkeme heyetinden çıkan karara göre tutuksuz yargılanan sanıklar Merve A. Rahmi A. ve dayı S.C.G; eziyet, cinsel istismar suçlarından beraat ettiler.

cringefest
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Göz Seyirmesi Ne Anlama Gelir? | Sol & Sağ Göz Seyirmesi
Göz Seyirmesi Ne Anlama Gelir Sol & Sağ Göz Seyirmesi

Göz Seyirmesi Ne Anlama Gelir? | Sol & Sağ Göz Seyirmesi

Sonraki
Model United Nations – MUN Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey
MUN nedir - Model United Nations

Model United Nations – MUN Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.