Göz Seyirmesi Ne Anlama Gelir? | Sol & Sağ Göz Seyirmesi

Göz Seyirmesi Ne Anlama Gelir Sol & Sağ Göz Seyirmesi

Göz seyirmesi, en yaygın şekilde karşılaşılan göz sorunları arasında yer almaktadır. Bu noktada göz seyirmesinin neden olduğu, nasıl geçeceği ile ilgili kişilerin birçok soru yönelttiğini ifade edebiliriz. Halk arasında göz seyirmesi ya da göz atması olarak ifade edilen bu durumun tıptaki ifadesi ise blefarospazmdır. Peki göz seyirmesi ne anlama gelir? Göz kapağının birkaç dakika boyunca kişiden bağımsız yani istemsiz bir şekilde kasılması göz seyirmesini ifade eder. Göz kapağı bazı durumlarda birkaç saniye de kasılabilmektedir. Bu durum bazen çok şiddetli olurken bazen ise çok daha hafif bir şekilde geçebilir. Şimdi gelin, göz seyirmesi ile ilgili diğer merak edilen detayları inceleyelim.

Göz Seyirmesi Nedir, Neden Olur?

Göz seyirmesi ne anlama gelir sorusu bu durumu yaşayan kişiler için önemli bir sorudur. Göz kapağının belirli bir süre boyunca istemsiz bir şekilde hareket etmesini ifade eden göz seyirmesinin bazı nedenleri vardır. Söz konusu nedenlerden aşağıdaki gibi bahsedebiliriz.

Stres

Stres, vücut tarafından farklı tepkilerin verilmesine neden olabilmektedir. Bu tepkilerin arasında göz seyirmesi de yer almaktadır. Göz yorgunluğu ile ilişkili olan stres, seyirmeye neden olan en önemli faktörlerden bir tanesidir. Göz seyirmesinin önüne geçmek adına bireylerin stresten olabildiğince uzak durması gerekir.

Yorgunluk

Uykusuzluk ve yorgunluk göz seyirmelerinin en fazla bilinen nedenleri arasında yer almaktadır. Uykusunu yeteri kadar almayan kişiler gözlerinde seyirmenin sık sık meydana geldiğini ifade etmektedir.

Alerji

Polen ve toz gibi alerjik etkenler de göz seyirmelerine neden olmaktadır. Gözlerin ovulması histamin üretimine neden olmaktadır. Alerji kaynaklı olan göz seyirmesinin geçmesi için doktor desteği alınması gerekir.

Kafein ve Alkol

Aşırı alkol ve kafein tüketmek göz seyirmelerine neden olmaktadır.

D Vitamini Eksikliği

D vitamini, kalsiyum emilimine destek olarak kasları rahatlamaya yardımcı olmaktadır. D vitamininin yetersiz olması durumunda ise kalsiyum emilimi azalır. Bu da gözlerde seyirme meydana gelmesine neden olur.

B12 Vitamini Eksikliği

B12 vitaminin eksik olması durumunda göz seyirmesi meydana gelebilmektedir. Bu noktada vitamin testi yapılarak eksikliğin olup olmadığının öğrenilmesi gerekir.

Göz Kapağı ve Kornea İltihabı

Bakterilerde artışın meydana gelmesi sonucunda göz kapağında iltihaplanma oluşmaktadır. Blefarit olarak ifade edilen bu durum yağ bezelerinin tıkanmasına ve alerjik durumların oluşmasına neden olmaktadır. Göz seyirmelerinin en önemli nedenlerinden bir tanesi de budur.

Sol Gözün Seyirmesi İslamda Ne Anlama Gelir?

Sol gözün seyirmesi, sık sık karşılaşılan sorunlardan bir tanesidir. Esasen incelendiğinde göz seyirmelerinin genel olarak herhangi bir dini kaynağa dayanmadığını ifade edebiliriz. Nezih ve saf İslam inançları, kehanet, falcılık ve batıl inanç gibi boş geleneklerden uzak bir dindir. Bu doğrultuda göz seyirmelerinin bir kaynağının olmadığı ve birer batıl inanç olarak ifade edildiğini söylemek mümkündür. İslam ışığında öncelikle cehalet günlerde Araplar geyikler ile kuşları korkutmuşlardır. Hayvanların sağa gitmesi güçlerine ve yollarına en iyi şekilde devam edebileceklerine işaret ederken sola gitmeleri ise dönerek yaptıkları ile ilgili yorumlar yapılmasını ifade edermiş.

Yine cehalet dönemine bakıldığında Araplar, baykuşların ölü ruhlarından oluştuklarına inanmaktaydı. İnsanların midesine bir yılan olduğu ve acıkması durumunda onu öldürdüğüne inanılırdı. Hadis-i şerife göre bunların herhangi bir anlamının olmadığı ve sol göz kapağı seyirmesinin de herhangi bir anlamının olmadığını söylemek mümkündür. Ancak halk arasında sol göz seyirmesinin hayırlı olmadığına inanılmaktadır.

Sağ Gözün Seyirmesi İslamda Ne Anlama Gelir?

Sağ göz seyirmesi de tıpkı sol göz seyirmesi gibi herhangi bir inanca dayalı değildir. Dinde sağ göz seyirmesinin herhangi bir anlamı bulunmamaktadır. Ulaşılan hadis-i şeriflere göre sağ göz seyirmesi durumunda İslami bir anlam yoktur. Ancak halk arasında sağ gözün hayırlı işler için seyirdiği inancı vardır.

Halk Dilinde Göz Seyirmesi Anlamı

Halk dilinde göz seyirmesi, farklı şekillerde yorumlanmaktadır. Bu noktada bazı kişilere göre biri sizi anıyor mesajı içeren göz seyirmesi, bazı kişilere göre ise kötü haber olarak yorumlanmaktadır. Halk arasında sağ göz seyirmesi sevinçli bir habere işaretken sol gözün seyirmesi ise kötü bir habere işaret eder. Bunların dışında sağ göz sağlığa sol göz varlığa şeklinde de yorumlayan kişilerin olduğunu ifade edebiliriz.

cringefest
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Duyulmamış Erkek İsimler | Nadir Duyulan Erkek İsimleri
Duyulmamış Erkek İsimler Nadir Duyulan Erkek İsimleri

Duyulmamış Erkek İsimler | Nadir Duyulan Erkek İsimleri

Sonraki
Elmalı Davası Nedir | Elmalı Davasının Sansürsüz Detayları
Elmalı Davası Nedir Elmalı Davasının Sansürsüz Detayları

Elmalı Davası Nedir | Elmalı Davasının Sansürsüz Detayları

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.