Herkesin Keşfetmesi Gereken Dahi: Miyazaki

Kaynak belirtilmedi

Bu yazımda sizlere Japon, anime sanatçısı  olan; Hayao Miyazaki’nin hayatından, eserlerinden ve başarılarından bahsedeceğim. Eğer anime film tarzına önyargılarınız varsa bu yazıda o önyargılarnızı bir kenara bırakmanızı tavsiye eder ve keyif almanızı öneririm. İyi okumalar 🙂

Hayao Miyazaki

 Hayao Miyazaki (Doğum- 5 ocak 1941, tokyo) japon, manga ve anime sanatçısıdır.

Studio Ghibli adlı animasyon şirketinin sahiplerinden biridir(Hayao Miyazaki, Tashio Suzuki, Isao Takahata, Yasuyoshi Tokuma).

Lisede iken, dünyanın ilk renkli uzun metrajlı olan animasyon filmi olan ‘’ Hakujaden” i izlediğinde filmden çok etkilendi ve animasyona ilgi duymaya başladı. Sonrasında çizgi roman çizeri olmaya karar verdi.

Eserleri Japonyada çok fazla ilgi görüyordu. Oscar ödülünü kazandığı yıla kadar çizgi film çevreleri hariç batıda pek fazla tanınmıyordu. Bu ödülle beraber tahmin edeceğiniz üzere ününe ün kattı.

‘’Ruhların kaçışı” adllı filmi Berlin Film Festivalinde ödül alan ilk animasyon filmidir.

Hatta çocukken izlediğimiz ‘’Heidi” dizisi de Miyazakiye aittir.

‘’İnsanların eğlenmesini istiyorum. Bu benim motivasyonum. Çünkü… İnsanları eğlendirebiliyosam belki de var olmayı hak ediyorumdur.”

Şimdi de Mİyazakinin bazı filmlerine göz atalım.

Yüreğinin Sesi

Aoi Hriragi tarafından aynı adlı 1989 mangasına dayanan 1995 yapımı romantik drama filmidir.

14 Yaşındaki Shizuku orta okulu bitirmek üzeredir ve kitap okumayı çok sevmektedir. Kütüphaneden aldığı her kitapta Seiji Amasava diye bir isim yazmaktadır. Bu kişinin kim olduğu onun için merak söz konusudur. Çünkü kitap zevkleri tamamiyle uyuşuyordur. Bunun peşine düşen Shizuku bu yolda asıl istediğinin, hayallerinin ne olduğunu da öğrenecektir.

Ben bu filmi hayatımın ‘ne yapmam gerekiyor?’ dediğim bir dönemde rastlamıştım ve iyiki de rastlamışım. Gerçekten ne yapmanız gerektiğini ve hayaliniz ne olduğunu bilmeniz gerektiğini size iyice aşılayan bir film. Bu filmi izledikten sonra ne yapmak istediğimi uzun uzun düşündüm. Bu yüzden bu film benim için hayatımın her zaman bir köşesinde olacaktır.

Ruhların Kaçışı

2003 Yılında ‘Uzun metrajlı en iyi Animasyon filmi’ Oscarını kazanan filmdir. Bunun yanı sıra birden fazla ödül de kazanmıştır.

Başkarakterimiz Chihiro anne ve babasıyla yeni bir eve taşınmışlardır. Bu yolda yönlerini kaybeden aile güneş batınca ortalıklarda dolanan hayaletlerle dolu bir yere yolları düşer. Hava kararmadan girdikleri bu yerde nefis yemeklerin tezgahlarda olduğu köşede hiç kimseler yoktur. Chihiro ‘nun ebeveyinleri bu yemeklerin büyüsüne kapılırlar ve bu yemekleri iştahla yerken birer ’domuza’ dönüşürler. Daha sonrasında Chihiro ebeveyinlerini kurtarmak için kendini hayaletlerle dolu bir otele kabul ettirmek zorundadır. Burada farklı gizemlerin peşine düşen Chihiro ‘Haku’ ile de aşkın ne olduğunu öğrenecektir.

Bu da severek izlediğim bir filmdi. Özelikle chihironun ebeveyinlerinin zevklerine yenik düşüp birer domuz haline gelmesini bir metafor haline getirerek vermek istediği mesaj gerçekten çok iyiydi.

 

VE SON OLARAK;


Yürüyen Şato

2004 Çıkışlı olan bu animasyon İngiliz yazar Diana Wyne jones’ın 1986 ‘ da yayımlanan aynı adlı kitabından uyarlanmıştır.

Kendisine yapılan bir büyünün etkisinde olan bir genç kızın hikayesini anlatıyor. Babasnın şapkacı dükkanında çalışan bu genç kız ‘Sophie’ şeytani bir cadı tarafından yapılan bu büyüde ; 90 yaşındaki bir kadına dönüşüyor . Büyüyü bozmak için çıktığı bu yolda sihirli bir korkuluk ona eşlik eder. Bu yolda garip bir ev sahibine sahip olan ve yürüyebilen aynı zamanda makineleşebilen bir eve rastlar. Bu ev ‘Howl’ adlı yakışıklı ve büyücü bir ev sahibine sahiptir. Bu evde temzilikçi olarak çalışmaya başlar Sophie. Evin ateş cini ve küçük Markl ile yeni bir hayata adım atmıştır. Bu sırada Komşu ülkeyle bir savaş içindedirler ve Howl bu savaşın içinde önemli bir roldür.

Gerçekten çok tatlı bir filmdi. Yukarıda izlediğim filmlere nazaran aşkı daha fazla hissedebilmiştim.

 

Miyazakinin diğer filmleri:

 • Komşum Totoro
 • Prenses Monoke
 • Gökteki Kale
 • Küçük Deniz Kızı Ponyo
 • Küçük cadı Kiki
 • Rüzgarlı Vadi
 • Rüzgar Yükseliyor
 • Tepedeki Ev
 • Aşırıcılar
 • Sihirli Kedi
 • Yerdeniz öyküleri

Ekleyemediğim daha çok var ama eğer bu filmleri beğenirseniz diğerlerinide göz atarsınız diye düşünüyorum.

Miyazaki benim için gerçekten ilham kaynağı olan bir sanatçı. Bir çizer olarak , kendisi benim idolüm olur. O yüzden bu yazıda Miyazaki ‘ye yer verebildiğim için çok mutluyum. Eğer benim gibi çizerseniz ondan ilham almanızı şiddettle öneriyorum.

 Umarım okurken eğlenmişsinizdir:) 

‘’Hayat, karanlıkta göz kırpan bir ışıktır”
ssayee
2 Yıllık resimciyim geri kalanında ise iletişimci.
Önceki
Osmanlı Devleti’nde Uygulanan Kardeş Katli Kanunu İslam Hukukuna Aykırı Mı ?

Osmanlı Devleti’nde Uygulanan Kardeş Katli Kanunu İslam Hukukuna Aykırı Mı ?

Sonraki
Hayat Taktikleri (Yalan)

Hayat Taktikleri (Yalan)

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.