Amerika’nın Kirli Geçmişini Anlatan Film

Chicago Yedilisi’nin Yargılanması

Herkese Merhaba,

Bugün sizlere “Chicago Yedilisi’nin Yargılanması” adlı filmden bahsedeceğim, öncelikle filmi çok beğendiğimi söylemem lazım beni çok etkiledi. Filmimiz yaşanmış bir hikayeden olması zaten ayrı bir güzellik insanı daha çok etkiliyor ve ben böyle yapımları daha çok seviyorum.

Filmimizin konusundan biraz bahsetmek gerekirse hikayemiz 1960’lar Amerikasını ve Amerika’nın o zamanlar adalet anlamında yaptığı saçmalıkları anlatıyor. Amerika o zamanlar Vietnam ile savaş içinde ve bu savaşa asker göndermek için kendi sivil halkını mecburi ve çok komik bir seçme yolu ile kendi halkını savaşa yolluyor. Tabii ki halk bu durumdan memnun değil ve bu duruma karşı gelmek istiyorlar. Herkes kendince bir gruplaşıyor ve bu duruma tepkilerini göstermek için  Chicago’ya gidiyorlar. Bu gidiyorlar dediğim tek bir grup değil hippilerin tutun öğrencilere herkes bu olaya karşı tepkisini göstermek istiyor ama Chicago’da çok hoş karşılanmıyorlar. Az çok neler olabileceğini kendi geçmişimizden de biliyoruz sanırım filmde de eski görüntüleri de kullanarak olayın tüm çıplaklığı ile anlatılıyor ve insanı çok etkileniyor.

Filmimiz asıl olarak mahkeme salonlarında geçiyor ve insan ciddi anlamda o sahnelerde çok sinirleniyor, yapabilecek olsanız oradaki yargıcın boğazına yapışmak istiyorsunuz. Bu bahsettiğimiz hippiler ve diğer grupların başlarındaki insanlar ve avukatları başrollerimiz. Karizmatik avukatımız bu arkadaşlarımızı kurtarmaya çalışıyor. Tabi tüm bunlar yaşanırken Amerika’nın salak saçma adalet sistemine tanık oluyorsunuz. Verilemeyen söz hakları, uygulanmayan adalet, göremezden gelinen olaylar, yapılan sahtekarlıklar hepsi sizi dolduruyor ve rahatlamak istiyorsunuz ama maalesef başta da bahsettiğim gibi bu film gerçek bir hayat hikayesi ve gerçek hayatta hikayeler hep iyi gitmez.

Filmin sonuna geldiğimizde duruşmanın 151. Güne varıyoruz, tam 151 gün söylemesi kolay, karakterlerimiz artık hüküm giymiş ve hükümlerinde önce konuşmacı olarak seçtikleri kişini son olarak mahkemeye hitap etmeleri isteniyor tabi bunları yaparken kısa bir konuşma yapılması rica ediliyor. Hak yerini bulmasa da insan bu mahkemeye hitap sahnesini izlerken çok duygulanıyor ve biraz olsun rahatlıyor ama bu rahatlık fazla uzun sürmüyor ve filmin karesi bir anda duruyor ve erkanda bir kaç yazı akmaya başlıyor ve o bahsettiğim sinir bir anda tekrar geliyor maalesef…

Daha fazla anlatamam çünkü filmin en güzel kısmını izlemeden benden öğrenmiş olmayın.

Teşekkürler savaş yanlısı olayan insanlar ve tekrar teşekkürler susmadığınız için…

TEŞEKKÜRLER

Berke Meral
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Yetenek Dediğin Şey Nereden Gelir?
Sonraki
Güzelmiş Buralar

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.