sen şarkılarını söyle film eleştirisi (no spoi)

Selamlar! Sizlere yakın bir zamanda sinemada izleme fırsatı bulduğum, çok hoş bir filmden bahsetmek istiyorum: Sen Şarkılarını Söyle. Veya özgün adıyla Inside Llewyn Davis.

Film, 2014 yapımı. Ünlü folk müziği sanatçısı Dave Van Ronk’un hayatından esinlenilmiş. Konusu ise 60’lı yılların Amerika’sında geçiyor. Başrolümüz Llewyn Davis, bir folk müziği sanatçısı. Yeteneğinin fark edilmesi ve hayatını müzikle kazanmak için her yolu deniyor. Filmde başını sokacak bir evi bile olmayan, her şeyden şikayet eden ve bıkan Llewyn’in bir haftasını izliyoruz. Görüştüğü yerlerden kabul almayan karakterimizin tek umudu, pek çok folk sanatçısını meşhur eden Greenwich Village’a gitmek ve menajere plağını dinletmek.

Filmin yönetmenleri Coen Kardeşler’e Cannes Film Festivali’nde Jüri Büyük Ödülü’nü kazandıran film, Joel Coen ve Ethan Coen’in özgün karakter yaratma becerisini de bu sayede kanıtlamış oluyor. Zira gerek başrolümüz Llewyn gerek filmdeki diğer oyuncuların temsil ettiği karakterler de yansıtılmak istenen dönemi çok iyi vurguluyorlar. Karakterinden asla taviz vermeyen başrolümüzü Oscar Isaac canlandırıyor. Ayrıca şunu da belirtmek isterim ki, kendisinin oyunculuğu kadar şarkı söyleme yeteneği de olağanüstü.

Filmi dijital dizi&film platformu Mubi’de izleyebilirsiniz. Ayrıca İstanbul’da olanlar için Kanyon ve Marmara Forum’da gösterime girmiş. Seyredeceklere şimdiden iyi seyirler!

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.