Avusturya’nun Küçük ve Şirin Masal Köyü: Hallstatt

Avusturya’nun Küçük ve Şirin Masal Köyü: Hallstatt

Avusturya’nın Küçük Masal Köyü: Hallstatt

Annemle bir belgeselde tesadüfen rastladığımız bu sevimli köye ayak basar basmaz “ burası cennetin yeryüzünde karşılık bulmuş hali olmalı ” dedik kendi kendimize. Yüksek, dik dağların arasına gizlenmiş ve muhteşem berrak bir temiz gölün üzerine yansıyan bu şehre hayran kalmamak imkansız.

Peki bu köye nasıl gidebiliriz?

Biz köye Salburg üzerinden geldik. Önce Salzburgdan 150 numaralı otobüs ile bad ıschl köyüne geldik. Hallstatt köyüne gelir gelmez de yakınında bulunan bu feribotları göreceksiniz. Bu feribotlar ile karşıya geçiyorsunuz.

Avusturya’nun Küçük ve Şirin Masal Köyü: Hallstatt

Bu köyde neler yapılmalı?

Sadece 900 kişinin yaşadığı bu köyü yürüyerek keşfetmek, yapılacak en güzel şeylerden biri bence. Çünkü o kadar çok birbirine çıkan dar sokaklar var ki bu köyde… Bu sokaklarda kaybolmak kadar güzel bir şey yok. Bir bakmışsınız sokak, manzaraya değişik açılardan bakan bir tepeye çıkarmış ya da bir bakmışsınız yol sizi küçük eski bir kiliseye çıkarmış. Onun için bu sokaklarda kaybolmaktan çekinmeyin, haritasız pusulasız atın kendinizi yollara . Bakalım benim kaçırdığm yerleri görecek misiniz? 

Avusturya’nun Küçük ve Şirin Masal Köyü: Hallstatt

Başka yapılacak güzel şeylerden biri de 700 yıllık tuz madenlerine çıkmak. Burası dünyanın en eski tuz mağarası. Metrelerce yüksekte olan bu mağaralara 700 yıl önce insalar nasıl çıkabilmiş diye düşünmemek elde değil.

Şu anda aşağıdaki Füniküler hattı kullanmak da mümkün.

Avusturya’nun Küçük ve Şirin Masal Köyü: Hallstatt

Bu tepeye çıktığınızda köşede bir resturant göreceksiniz . Romanyalılar işletiyor. Annemle türkçe konuştuğumuzu duyunca hemen yanımıza geldiler ve bir kaç ezberledikleri Türkçe kelimeyi bize söylediler. “Merhaba!” “Hoşgeldiniz!” ”Teşekkürler!” “abi” .

Meğerse Türkiye’yi çok seviyorlarmış bir de Merhamet dizisinin sıkı takipçileriymişler. İzlemediğimi de söyleyince beni bir güzel ayıpladılar. Çok tatlı insalardı mutlaka uğrayın bir şey içmezseniz bile bir Merhaba deyin…

Avusturya’nun Küçük ve Şirin Masal Köyü: Hallstatt

Çinliler Her yerde

Burdayken rastlayacağınz en çok millet Uzakdoğulular, özellikle Çinliler. Bu kıskanç Çinlier görüp bayıldıkları bu yeri bizim başımız kel mi deyip 980 milyon dolara buranın bir kopyasını yapıvermişler.

Orjinal Hallstatt sakinleri ise kasabalarının kopyalanması konusunda karışık duygular besliyor. Bazıları Çinli firmanın yasaları ihlal ettiğini belirtirken, bazıları da bu proje sayesinde turistik kasabalarının dünya çapında reklamının yapılmasından ve her yıl artan sayıda Çinli turisti misafir etmekten memnun .

Ayrıntılı bilgi: http://www.haberturk.com/dunya/haber/747972-cinliler-bunu-da-yapti-galeri

Avusturya’nun Küçük ve Şirin Masal Köyü: Hallstatt

Güzel kopyalamış mıyız diye bakınan Çinliler 🙂 🙂

( şaka , Çinli dostlarım, üstünüze alınmayın )

Peki siz gittiniz mi Hallstat’a? Eklemek istediğiniz şeyler varsa mutlaka yorumda bulunun.

Ayrıca Avusturya hakkında daha çok bilgi edinmek isteyen okurlarımızı www.gezentiadam.com‘a alalım. Pişman olmayacaksınız 😉

Bir sonraki yazıma kadar sağlıcakla kalın…

Aslı Erdoğan

Kapak Görseli: Photo by Joss Woodhead on Unsplash


 

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir