Meksika Denince: Hayaller ve Hayatlar

Meksika Denince: Hayaller ve Hayatlar

Ne zaman “Ben Meksikaya gidiyorum” dedim herkesin kafasında oluşan binlerce şey oldu. Kimisi uyardı, kimisi yine uyardı! Peki herkesin korktuğu Meksika da ben nelerle karşılaştım?  Neler yaşadım ve neler yaşamaya devam ediyorum.

1. Kokain ve Tekila partileri

Herkesin aslında ben Meksika dediğim zaman ilk düşündüğü şey. Evet ülkenin en bilindik içkisi tekila evet kendileri üretiyorlar evet kokain burada ucuz çünkü amerikaya kaçırırken meksikadan geçmek zorundalar! Ama sandığınız gibi o parti senin bu parti benim denemediğimiz kimyasal kalmasın demiyorlar. Bilinçli olan hiç kimsede demez!

Meksika Denince: Hayaller ve Hayatlar

2. Mafyalar

Ay geçen gün Pablo Escobarın adamlarından biriyle tanıştım çok tatlıydı! Diyemem. Sandığınız gibi her yerde mafyada yok. Yani iki böbreğimde hala yerinde şimdilik. Tabii ki bir takım aksilikler olabilir örneğin sokakta yürürken telefonunuzu elinizden çekip gidebilirler yada sizden zorla paranızı almak isteyebilirler. Sokakta telefonunuzu cebinize sokarak yürürseniz ve gece çok geç vakitte tek başınıza dolaşmazsanız çokta zarar gelmez.

Meksika Denince: Hayaller ve Hayatlar

3. Medeniyet

Yaaa abi medeniyet çok ilerde acayip falan tarzında cümleler benden duyamazsınız. Şöyle ki medeniyet sokakta istediğin kıyafetle istediğin şekilde yürüyebilmek anlamı taşıyorsa denemeyin. Ziraa burada erkeklere bile laf atıyorlar. Ama tabii sizin için medeniyet burası buyrun. Medeniyet o ülkede bir bayanın  sokakta nasıl hissettiğiyle doğru orantılıdır. O yüzden Türkiye ve Ortadoğu hariç her yere çok medeni gözüyle bakmayı kesin.

Meksika Denince: Hayaller ve Hayatlar

4.  Yabancı Sevgili

“Pesma o kadar gittin mutlaka tekila dene, piramitlere git…” tarzında binlerce şey duydum. Tavsiyeleriniz için teşekkürde ederim ama “Gittin mutlaka sevgili yap” nasıl bir tavsiye? Yahu illa yurt dışına çıkan herkes o ülkede onu da denemek zorunda değil! Bunu kabul edelim.Meksika Denince: Hayaller ve Hayatlar

5. Latin Hatunları Çok Güzel

Gerçek Latin güzelliğiyle karşılaşmak isteyen bekar erkek arkadaşlar sizin gitmeniz gereken yer daha güney tarafları. Burda dolaşırken Türkiyede gibi hissedebilirsiniz. Ayrıca emin olun Türkiye de coğrafi konum itibariyle daha fazla kadın çeşitliliği var. Yani daha şanslısınız.Meksika Denince: Hayaller ve Hayatlar

6. Kıyafet 

Şu kılık kıyafet olayına çok önem veren bizden başka millet var mıdır acaba? Yahu okula cocacola tshirtüyle gelen cocuk görebilirsiniz kimsede parası yok diye düşünmez. Yada ne bileyim süslü püslü çok fazla kadın göremezsiniz. Çünkü orası OKUL! Bizdeki gibi yırtık tshirt giydi diye büyük süslü yardım faaliyetleri yaparak o insanlara kıyafet vermiyorlar! Zaten o insanlarda neyle rahatlarsa onu giyiyorlar.Meksika Denince: Hayaller ve Hayatlar

7. Dil

Dil gerçekten benim en çok zorlandığım şeylerden biri. Mesela ilk başlarda sürekli kayboluyordum ve insanlarla tarzanca konuşarak anlaşıyorduk. Sakın nasıl ya ingilizce demeyin çünkü ingilizce bilen az bulunuyor. Bilende konuşmuyor taklidi yapıyor.Meksika Denince: Hayaller ve Hayatlar

8. Yemek 

Yemek kültürü hakkında daha önce bahsetmiştim aslında. Ben çok zorlandım çünkü domuz eti faktörü vardı. Ama böyle şeylere takılan biri değilseniz eminim çok seveceksiniz meksika mutfağını. Yemek çeşitliliği oldukça fazla. Baharatta kullanıyorlar. Evde yemek yapma gibi bir alışkanlıkları olmadığı içinde mümkün olduğunca dışarıda yiyorlar ve her yerde ufak kafeler resturantlar görebilirsiniz.


Meksika Denince: Hayaller ve Hayatlar
 

9. Gezilecek yerler

Doğası bakımından harika bir ülke Meksika, ne ararsanız var aslında antikten modern mimariye kadar. Tabii ki bu arada kaplıcaları, okyanusları falan saymıyorum bile. Kesinlikle gelip görmeniz gerekiyor.


Meksika Denince: Hayaller ve Hayatlar
 

10. Alım gücü

Aslında bir çoğumuzu ilgilendiren şey sanırım alım gücüdür. Meksikaya ucuz diyebiliriz ama şuna bakarak; eğer avrupada euro yada dolar bölgesinde yaşıyorsanız burası tam size göre paranızı harca harca bitiremezsiniz. Gerçekçi olmam gerekirse üzgünüm Türkiyeyle aynı harcarsınız. Eğer biri size “Meksika çok ucuz.” diyorsa ya harcadığı paranın hesabını tutamıyor yada Türkiyedeki fiyatlardan haberi yok demektir. Şöyle kısa bir örnek vereyim dilerseniz; 1.5 litre su 13 peso yani yaklaşık 2 liraya tekabül ediyor. “Heee ne abi gayet ucuz.” diyorsanız hiç sıkıntı yok buyrun efendim.

Meksika Denince: Hayaller ve Hayatlar

Bu İçeriği Okuduğunuz için Önerdiğimiz İçerikler:

İlginizi Çekebilecek Faydalı Bağlantılar:


 

okur

Yazar: II.Edep

II.edep

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.