Meksika Vizesi Nasıl Alınır?

Meksika Vizesi Nasıl Alınır?

Yurt dışına çıkıp dönen insanların adeta askerlik anılarıyla yarışacak kadar çok anısı olur, bunu fark etmişsinizdir. Belki askerlik anısından daha fazla anısı da olabilir emin değilim! Mesela o insana 3 saniye bakarsınız ve abiiii ya medeniyet bir başka diye başlarlar daha önce milyon kere dinlediğiniz o anıları anlatmaya. Siz de telefonunuzla uğraşmadığınız dakikalar ayıp olmasın diye dinlersiniz. Dinlerken istemsizce içinizden ben olsam şöyle yapardım, böyle yapardım dersiniz illaki…

Ben de o bir kere çıkıp ilk seferinde 10000 kilometrecik uzağa gidip ilk yurt dışı deneyimi için çok coşanlardanım. Anılarımı herkese anlatmıyorum (burada şair kusturmak istemiyorum diyor. ) yurt dışından dönmem neredeyse 2 yıl olacak ve gelen sorulara istinaden bir yazı yazayım dedim.  Ha bu arada yazının başlığından da anlamışsınızdır ki mevzu Meksika vizesi.

Meksika Vizesi Almak için İzleyebileceğiniz İki Yol

Uygulayabileceğiniz iki yol var. Birincisi gezi amacıyla gidiyorsanız bunu tavsiye ederim. 90 güne kadar e-vize alabiliyorsunuz.  Burada dikkat etmeniz gereken eğer kara yoluyla başka bir ülkeye gitmek istiyorsanız sonrasında e-vizeniz ile ülkeye giriş yapamayabilirsiniz. (Aslında yapamıyorsunuz ama kesin konuşmamak adına yapamayabilirsiniz yazıyorum.) Uçakla girip çıktığınız zaman e-vizeniz iş görüyor. E-vizenin kullanım kolaylığı ise kesinlikle konsolosluğa gideyim, üç saat dert anlatayım, iki gün kapılarında yatayım derdi olmaması. İkinci yol ise konsolosluktan randevu alıp, sizden istedikleri evraklarla gitmeniz. Sizin gidiş amacınıza göre sizden istedikleri evraklar da farklı doğal olarak. Bu evrakların neler olduğunu çok merak ettiğinizi ve internette kafanız karıştığını biliyorum. Bu yüzden en güzel yöntem, konsolosluğu arayarak onlardan mail adresini almanız ve kendilerine güzel bir mailden sonra kendileri size istedikleri evrakları mail olarak gönderiyor.

Meksika’ya ulaşım nasıl sağladım?

Edirne’den kaldırdım parmak diyerek sizi sevindirmek sonrasında kuzey Atlantik okyanusunu yüzerek geçtim köpek balıkları beni korudu gibi macera hikâyesi anlatmayı çok isterdim ama gerçekler hayallerden biraz farklı oldu.  Size benim verebileceğim tavsiye uçak biletinizi gidiş dönüş almanız ve mümkünse en az 2 ay öncesinden almanız olur. Böylece fiyatı biraz olsun düşürebilirsiniz. Uçak biletleri biraz fazla farkındayım bunun için sizlere daha önce yazdığımız Ucuz uçak bileti alırken yaptığımız hatalar yazısını okumayı tavsiye ederim.  Kısaca en mantıklı ulaşım yolu birkaç ay önceden alınacak gidiş dönüş uçak bileti ile ucuza sağlanabilir.

 Neden Meksika’yı tercih ettim?

En sık karşılaştığım sorulardan biri. Neden Meksika sorusunun benim için iki cevabı var. Birincisi ben Exchange öğrencisi olacağım için biraz daha yaşam koşulları Türkiye’ye benzeyen, mümkünse aç gezmeyeceğim bir yer olsun istedim.  Meksika’nın para birimi peso ve sözde peso Türk lirasından değersiz ama maalesef sevinmeyin Türkiye de ne harcıyorsanız aşağı yukarı orada da onu harcarsınız. Zira biz bir Euro veya Dolar ülkesi değiliz. İkincisi cevap ise;  Dili İspanyolca olduğu için orada birazcık İspanyolca öğrenmek zorunda olacağımı bilmemdi. İşe yaradı mı diye sorarsanız kesinlikle yaradı tek hatam son zamana doğru Türk arkadaşla fazla vakit geçirmekti. Bir dili öğrenmek istiyorsanız kesinlikle tek başınıza çabalamanızı tavsiye ederim.

Meksika Vizesi Nasıl Alınır?

Amerika’ya geçiş kolay mı?

Aslında Trump amcadan dolayı eminim birçoğumuz aşinayız ki geçiş hiç hayal ettiğimiz gibi değil. Bu yüzden size tavsiyem kesinlikle Amerika vizesi de almanız. Böylece Amerika aktarmalı uçuşlardan da faydalanabilirsiniz. Amerika üzerinden biletler daha uygun olduğu gibi aktarma da dahi turist vizesi isteyen bir ülke olduğu için Amerika vizeniz de cebinizde olur.

Edit: Sınırdan kaçışlar var evet.

Orada şey ucuz mu? Şey işte … Ot, Kokain …

Biliyorum birçok gitmek isteyen bu deneyimi yaşamak istiyor. Benim çok sık aldığım sorulardan biri de kesinlikle buydu. Dürüst olacağım ama ben fiyatlarını bilmiyorum ama Avrupalı arkadaşların bahsettiği kadarıyla ucuzmuş. Kendileri sağlam ev partileri verdiler sağ olsunlar davette ettiler ama pek ilgimi çekmediği için davete iştirak etmedim. Bu konuda tek bildiğim ucuz mu evet ucuz!


Oralar güzel mi? Gitmeye değer mi?

Bu soruya cevap veremem bence cevap sizde saklı zaten. Eğer siz arka sokaktaki güzelliği fark ediyorsanız ve arka sokağı defalarca görmekten bıkmayarak onun bir arkasında sokağı da merak ediyorsanız evet dünyanın her bir tarafı görmeye değer!

II.Edep
II.edep
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Lizbon: Kültür, Sanat, Tarih ve Mimari

Lizbon: Kültür, Sanat, Tarih ve Mimari

Sonraki
Dört Kameralı Akıllı Telefon: Huawei Honor 9 Lite

Dört Kameralı Akıllı Telefon: Huawei Honor 9 Lite

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.