İsveç’in Kültürel Bir Yaşam Tarzı: FİKA

İsveç'in Kültürel Bir Yaşam Tarzı: FİKA

Daha önceki yazımda Japonya’nın yaşam tarzı olan uzun ve mutlu yaşam sırrı İkigai den bahsetmiştim. Şimdi ise İsveç’ in kültürel bir yaşam tarzı olan Fika’ ya değinmek istiyorum.

Özellikle son yıllarda hayatlarımıza dahil olan farklı kültürlerin yaşam tarzları dikkatimizi çekmeye başladı ve bunları hayatlarımıza dahil ederek yaşam kalitemizde değişiklikler elde eder olduk. Hygge, Lagom gibi yaşam tarzları artık bazılarımızın tümüyle yaşam tarzı haline geldi. Fika da bunlardan bir tanesi.

Aslında çoğumuz fark etmeden fika’yı hayatlarımıza uygular olmuşuz. Benim de yeni aşina olduğum fika yaşam tarzı neymiş hep birlikte bakalım.

İsveç'in Kültürel Bir Yaşam Tarzı: FİKA

Fika en temel tanımıyla tüm meşguliyetlerimize ara verip bir fincan kahvenin, tatlının tadını doyasıya çıkarmak. Tabi böyle söyleyince normal bir durum gibi algılanan fika nın asıl temel amacı tüm işlerimizden uzaklaşarak kahve ile kendimizi ödüllendirmek sakinleşmek ve o an yaşamdan uzaklaşarak anın tadını çıkarmak. Tek başınıza ya da arkadaşlarınızla, evde ya da kafede, her an her yerde Fika yapabilirsiniz. Temel kriter günlük hayatın karmaşasına ara verip, yalnızsanız kendinize odaklanmak; arkadaşlarınızlaysanız onları dinlemek gibi düşünün. Sadece o anın keyfini ve tadını çıkararak düşüncelerden, işlerinizden uzaklaşıyor olmanız yeterli.

İsveç kültüründe fika yapan insanlarla çok sık karşılaşabilirsiniz. İş aralarında, öğle aralarında, akşamları, arkadaşlarıyla veya tek başına.. Bu durumu yaşamlarının bir parçası haline getirmişler.

Eee ne demişler kahve bahane. Sizce de sizin de kendinizi bir fincan kahveyle ödüllendirme zamanınız gelmedi mi?

İsveç'in Kültürel Bir Yaşam Tarzı: FİKA

seray
üniversite öğrencisi 21 yaşında
Subscribe
Bildir
2 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Sabır Taşı
Sonraki
Güçlü Kadınlar!

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.