İsveç'in Kültürel Bir Yaşam Tarzı: FİKA

İsveç’in Kültürel Bir Yaşam Tarzı: FİKA

Daha önceki yazımda Japonya’nın yaşam tarzı olan uzun ve mutlu yaşam sırrı İkigai den bahsetmiştim. Şimdi ise İsveç’ in kültürel bir yaşam tarzı olan Fika’ ya değinmek istiyorum.

Özellikle son yıllarda hayatlarımıza dahil olan farklı kültürlerin yaşam tarzları dikkatimizi çekmeye başladı ve bunları hayatlarımıza dahil ederek yaşam kalitemizde değişiklikler elde eder olduk. Hygge, Lagom gibi yaşam tarzları artık bazılarımızın tümüyle yaşam tarzı haline geldi. Fika da bunlardan bir tanesi.

Aslında çoğumuz fark etmeden fika’yı hayatlarımıza uygular olmuşuz. Benim de yeni aşina olduğum fika yaşam tarzı neymiş hep birlikte bakalım.

İsveç'in Kültürel Bir Yaşam Tarzı: FİKA

Fika en temel tanımıyla tüm meşguliyetlerimize ara verip bir fincan kahvenin, tatlının tadını doyasıya çıkarmak. Tabi böyle söyleyince normal bir durum gibi algılanan fika nın asıl temel amacı tüm işlerimizden uzaklaşarak kahve ile kendimizi ödüllendirmek sakinleşmek ve o an yaşamdan uzaklaşarak anın tadını çıkarmak. Tek başınıza ya da arkadaşlarınızla, evde ya da kafede, her an her yerde Fika yapabilirsiniz. Temel kriter günlük hayatın karmaşasına ara verip, yalnızsanız kendinize odaklanmak; arkadaşlarınızlaysanız onları dinlemek gibi düşünün. Sadece o anın keyfini ve tadını çıkararak düşüncelerden, işlerinizden uzaklaşıyor olmanız yeterli.

İsveç kültüründe fika yapan insanlarla çok sık karşılaşabilirsiniz. İş aralarında, öğle aralarında, akşamları, arkadaşlarıyla veya tek başına.. Bu durumu yaşamlarının bir parçası haline getirmişler.

Eee ne demişler kahve bahane. Sizce de sizin de kendinizi bir fincan kahveyle ödüllendirme zamanınız gelmedi mi?

İsveç'in Kültürel Bir Yaşam Tarzı: FİKA

yazar

Yazar: seray

Blog OkurBlog Yazar

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir Yorum

  1. Merhaba! Yazını cok begendim. Ben de İsveç’te dogup büyüdüm ve İsveç’ten Türkiye’ye taşıdığım en önemli şey ‘fika’ oldu. Hatta İsveç’i anlattığım ve Isvec kültürünü ilgi duyan insanlarla beraber küçük bir community oluşturdugum İnstagram sayfam var. Ismi @fika.latte
    Benimle oradan iletişime gecersen cok sevinirim.
    Sevgiler,
    Asli