Annelerin Kaderi Kızlarının Çeyizi midir? / Kulüp Dizi İncelemesi

Neflix’in merakla beklenen yeni Türk dizisi Kulüp geçtiğimiz günlerde ilk altı bölümüyle yayınlandı. Aşk 101 ile doksanlara yolculuk yapmıştık. Bu sefer ki durağımız ellili yıllar. Dekorundan kostümlerine, müziklerinden konuşma diline bizi o yıllara götüren dizimiz yıllar sonra hapishaneden çıkan Mathilda’nın kızına ulaşma çabası etrafında şekilleniyor.

Son dönemlerde tekrar rövanşta olan dönem dizileri arasında tartışmasız zirveye oynayacak olan dizi oyuncu kadrosuyla oldukça iddialı. Başrollerini Gökçe Bahadır, Fırat Tanış, Metin Akdülger, Salih Bademci, Barış Arduç, Asude Kelebek paylaşırken İştar Gökseven, , Merve Şeyma Zengin ve Suzan Kardeş de kadroyu güzelleştiriyor.

Dizinin yönetmenliğini pek çok başarılı işe imza atan Zeynep Günay Tan yapıyor. Uluslararası bir projede kadın yönetmenlerimizi görmek de ayrıca keyif verici tabii.

Af ile çıkan Mathilda bir anda kendini anne olarak bulur. Bu hem yetimhanede büyüyen kızı için hem de kendisi için sancılı bir süreçtir. Mathilda yalnızca kızına ulaşmak için çabalamayacaktır. Kızı Kulüp İstanbul’un müdürü ile başı belaya girdiğinde müdürün kendisiyle de bir problemi olduğunu anlar ve bunu araştırmaya başlar. Bu sırada kızı Raşel de rahat durmayacak ve gönlünü Beyoğlu’nun en afili gencine kaptıracaktır.

Asıl hikayemizin yanında ikinci hikâye olamayacak kadar önemli olan ise Salih Bademci’nin canlandırdığı Selim karakteri. Eğlence mekanlarında ki ilk erkek assolist olarak karşımıza çıkan Salim oyunculuğu ile değil dansları ve sahne performansı ile de mest ediyor adeta. Blu Tv’nin farklı ve başarılı yapımlarından biri olan İlk ve Son’da Özge Özpirinççi ile oynayan Bademci son dönemlerde adından sıkça söz ettiriyor.

Dizi yalnızca Beyoğlu’nda ki gece hayatını anlatıyor gibi gözükse de detaylarıyla döneme dair çok mesaj veriyor aslında. Siyasetin işleyişini, farklı dinlere toplumun yaklaşımını, kadınların toplumda ki yerini, köyden şehre yaşanan göçü… Ayrıca kanayan bir yara olarak kadına olan tutumun hemen her yapımda ön planda tutulmasının yanı sıra, Türk erkeklerinin genel tutumunu, ilişkilerde ki davranışlarını ve duygusal durumlarının ortaklıklarına da değiniliyor. Fakat esas olarak Yahudi olan Mathilda’nın hikayesi anlatıldığı için en çok bu konuda ki farklılıkları izliyoruz.

Dizide kullanılan müzikler ise seyirciye doğru yerde doğru hisleri yaşatmak için özenle seçilmiş adeta. Özellikle flash back sahnelerinde duygu geçişleri başarıyla verilmiş.

“… Bir tokat asla bir tokat değildir, yiyenin değil ama atanın kıymetini düşürür… “

Kısacası hayal edenlerin, yaşamak isteyenlerin, çağın ilerisinde düşünebilenlerin dizisi Kulüp. Dizide yenilikçi bir işletmeci olan Orhan’ın  (Metin Akdülger) da dediği gibi ‘’ Hayal etmek daha zordur, çünkü hayal eden insanlar başarısızlık ihtimalinin kapısını açar.’’

İzlerken eski İstanbul’a yolculuk yapacağınıza emin olabilirsiniz.

Yalnızca Bir Film Izleyicisi Ve Sinema Sever Olarak Yorumlamaya Çalıştığım Bu Filmleri Beğendiyseniz Ve Devamının Gelmesini Isterseniz Yorumlarda Belirtebilirsiniz. İzlemiş Olduğunuz Filmler Varsa Yorumlarda Belirtebilirsiniz. Yazımda Eksik Yanlış Gördüğünüz Noktalar Varsa Yorumlarda Belirtebilirsiniz.

Instagram: @etnikblog

İyi Seyirler!!

ÖZGECAN YILDIZ
bir kıvılcımla başlar her şey
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
YAŞAMIN KIYISINDAN
Sonraki
ÜMİT KARAMAN& FREKANS KOÇLUK MERKEZİ

ÜMİT KARAMAN& FREKANS KOÇLUK MERKEZİ

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.