Kızıl Saçlıların Ağrı Eşiği Daha Yüksek

Kızıl Saçlıların Ağrı Eşiği Daha Yüksek

Amerikalı yazar Erin La Rosa’nın yazdığı Büyük Kızıl Kitap, kızıl saçlı insanlarla ilgili ilginç bir araştırmayla tüm dünyayı şaşırttı. Kitapta yer verilen Kanada’da McGill Üniversitesi tarafından yapılan bilimsel araştırmaya göre; kızıl saçlı kadınlar saç ve ten özellikleriyle, yani MC1R adlı reseptörle bağlantılı bir genetik mutasyon sayesinde ağrıya yüzde 25 daha fazla dayanıklı. Dünya nüfusunun sadece yüzde 2’sini oluşturan kızılların kendilerine özgü özellikleri sadece bununla sınırlı değil.

Kızıl Saçlıların Ağrı Eşiği Daha Yüksek

Daha Az D Vitaminine İhtiyaç Duyuyorlar

Ayrıca, Amerikan Louisville Üniversitesi’nin araştırmasına göre MC1R’nin ısı değişimlerini algılayan ve bunlara yanıt veren genlerin aktivitesini artırdığı keşfedildi. Yani kızıllar ani ısı değişimden daha fazla etkileniyor. Öte yandan nadir görülen MC1R gen mutasyonu sayesinde kızıl saçlılar herkesten daha az D vitaminine ihtiyaç duyuyor. Kitapta yer verilen en ilginç bilgi ise şu: Kızıllar cilt yüzeylerindeki yüksek asit seviyesi sayesinde kokularını daha yoğun biçimde bırakıyor. Kısa bir deyişle kızılların kokusu daha kalıcı.

 

Önerilen İçerik: Saç Dökülmesini Önlemek için 3 Basit ve Etkili Adım

kooplogger

Yazar: Pelin Aykın

26 Şubat 1996’da İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik mezunu. 2 yıl bir gazetede çalıştı. Yazmayı, okumayı, seyahat etmeyi ve farklı renkleri tanımayı sever. En önemli özelliği ise Rock’n Roll aşığı olması.

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.