Dünyada Elektrikler Gitse Ne Olurdu?

Processed with VSCO with preset

Bugün neredeyse temel ihtiyaçlarımızdan biri haline gelen elektrik olmasa ne olurdu hiç düşündünüz mü?

İçinde yaşadığımız bu teknoloji çağından ilkelliğe doğru adım adım gerilerken belki de dünyanın sonunu da beraberimizde getirirdik. İncelemeye evimizden başlayalım, neredeyse tamamını buzdolabı içinde koruduğumuz yiyeceklerimiz birer birer tüketilemeyecek hale gelerek tükenirdi. Biteni gidip marketten alamazdık çünkü yiyecekler artık o büyük dondurucularda da bulunamazdı. Ve paketli ürünler dahilinde tüm bu besinler tükenirken haliyle hiç bir işlevi olmayan fabrikalarla da yenileri üretilemezdi. Tüketim var, üretim yok. İşte sorunun temeli. Devam edelim evimizin diğer üyelerinden ütü, süpürge, çamaşır/bulaşık makineleri ile evet şimdi hepsi anlamsız bir eşyadan ibaret. Her şey insan eline mahkumlaşmış durumda.

Bir de hastanelere bakalım. Birçok insanı yaşama bağlayan, umut olan hastanelerde boş binalar olarak hayatımızda yerini alırdı belki de.

Röntgenler, ultrasonlar, ameliyatlar… İnsanların neyi olduğu anlaşılamaz, anlaşılsa dahi tedavi edilemezdi. Ve bunun sonucunda da zaten yeni ilaçların gelmediği eczanelerin sonu da hastanelerden farklı olmazdı. Ve ölüm oranları yaşayanları ikiye katlardı.

Pencereden baktığımızda gelip geçen arabalar, otobüsler ve metrolar. Onlar da bu büyük yok oluşun içinde. Uzak yakın her mesafeyi bu araçlar sayesinde gidebilirken belki bu şekilde yürüme mesafesine ancak gidebilirdik. Zaman zaman bu konu haberlere de elektrik yoksa trafik durur şeklinde yansımıştır.

Her şey yavaş yavaş yok oluşun içinde kaybolurken para da elbet bir kağıt parçasına denk olacaktır. Çünkü iş yok iş yoksa işçi yok hoş zaten kazanılacak bir şey de yok. Öyleyken paranın hükmü nedir ki? Uğruna insan öldürdüğümüz, ömrümüzü harcadığımız para da bir tek şeyin yok olmasıyla yok olmuş durumda.

Bakın dünyada ne fakir ne zengin ne de başka bir ayrım kaldı. Dünyada sadece açlık hakim oldu. Ve son kez açlığın insana neler yaptırabileceğini düşünün. Acaba artık insan değil de birer yamyam mıyız?

Ben bu yazımda elektriğin farketmesek de hayatımızın ne kadar içinde olduğunu anlatmak istedim. Umarım az da olsa bir farkındalık sağlamışımdır.
Dünyada elektrikler gitse ne olurdu dedik fakat dünya daha doğrusu insanlık baştan başa yok oldu…

Rümeysa
ortaya karışık blog
3 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Mitoz Bölünme ve Evreleri
Sonraki
Veteriner Fakültesinde Okumak

Veteriner Fakültesinde Okumak

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.