Veteriner Fakültesinde Okumak

Belki aranızda merak eden vardır.. Ya da bu bölümü tercih etmek isteyen.. Onlar için kendi gözümden okuduğum bölümü anlatmak istiyorum biraz.

Aslında herkesin kafasında veteriner fakültesiyle ilgili doğru ya da yanlış bir sürü bilgi vardır. Biraz bunları düzeltelim. Fakültemiz 5 yıllık bir bölüm. Hazırlık hariç. Herkesin ilk sorduğu şey bu çünkü. Bölümün kendisi 5 yıl ve sadece Ankara Üniversitesi ve Bursa Uludağ Üniversitesi’nde hazırlık var. İlk dört sene eğitim ve son sene intern olarak stajla geçiyor. Herkesin dilinde olan bir bilgi ise bölümün çok zor olduğu. Tabi ki her bölümün kendi zorluğu var. Hiçbir bölümü okuması kolay değil. Veteriner hekim olmakta en az diğer meslekler kadar zor. Derslerimiz çok ağır ve okula gelir gelmez çok ağır bir anatomi ile başlamak sizi çok korkutuyor.

Birçok farklı hayvan türünün anatomisini aynı anda öğrenmeye çalışmak ve bunun yanında daha bir sürü ders sizi biraz zorlayabiliyor. Ama kısa süre içinde yoğun tempoya alışıyorsunuz. Çünkü önünüzde git gide zorlaşan 5 yıl olduğunu biliyorsunuz. Tabi eğer bu ilk baştaki zorlukları aşarsanız pratik dersleriniz arttığı ve mesleğin içine yavaş yavaş girdiğinizi hissettiğiniz için bölümü okuması çok daha zevkli hale geliyor. Hele ki hayvanlara ayrı bir sevginiz varsa okulunuzun içinde her daim sevimli kediler, köpekler, kuzular, oğlaklar görmek sizi daha da heyecanlandırabilir.

Dediğim gibi eğer bu bölümü gerçekten isteyerek geldiyseniz okuması en zevkli bölümlerden olduğunu söyleyebilirim. Ama eğer sadece puanınız tuttuğu için ya da iyi paralar kazanacağınızı düşündüğünüz için geldiyseniz biraz zorlanabilirsiniz. Çünkü bölümü bırakan öğrenci sayısı biraz fazla ve bölümü hiç sınıfta kalmadan bitiren öğrenci sayısı da biraz az. Bunun yanında biraz da mezun olduktan sonraki imkanları anlatmak istiyorum. Fakültemiz 5 yıl olduğu için mezun olduğunuzda yüksek lisans diploması alıyorsunuz.

Eğer isterseniz doktora yapma şansınız bulunuyor ve doktora 4 yıl sürüyor. Sonunda akademisyen olarak okulunuzda kalabiliyorsunuz. Bunlar dışında KPSS’ye girip devlete atanabiliyorsunuz. Belediyelere bağlı barınaklarda görev alıyorsunuz ve güzel bir maaşla işinize başlıyorsunuz. Ya da tabi ki çoğu kişinin yaptığı gibi kendi kliniğinizi açabilirsiniz. Bu durumda kazancınız çok değişkenlik gösterebilir. Tam teşekküllü bir klinik açmak ucuz maliyetli bir şey değil. Ve tabi ki bu kliniği açtıktan sonra isminizi duyurup başarılı olmanız ve işlerinizi yoluna sokmanız en az bir yılınızı alabilir. Ama kendinize güveniyorsanız bu sektöre girmek hem kariyerinizi hem de yapmak istediğiniz işleri çok iyi etkileyecek ve tam olarak mesleğinizin içine girmiş olacaksınızdır.

Benim veteriner fakültesi ve veteriner hekimlik ile ilgili size aktarmak istediklerim bunlar. Umarım bu mesleği tercih etmek isteyenlere veya kafasında sorular olanlara yardımcı olabilmişimdir. Başka bir sorunuz varsa bana yorum ya da mesaj ile ulaşabilirsiniz. Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Çağla
Subscribe
Bildir
3 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Dünyada Elektrikler Gitse Ne Olurdu?

Dünyada Elektrikler Gitse Ne Olurdu?

Sonraki
Evrenin Sırrı (3-6-9 sayıları, totemi)

Evrenin Sırrı (3-6-9 sayıları, totemi)

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.