Jason X Neden 13. Cuma'nın Devam Filmi İçin Mükemmel?

Çoğu 13.Cuma hayranların kendi kişisel favorileri vardır, ancak Jason X, sınırsız aptallığı nedeniyle son yıllarda daha popüler bir seçim haline geldi.

Bugün 13. Cuma filmini izleyen herkes, birkaç beklentiden daha fazlasıyla klasik slasher serisine geliyor. Jason Voorhees’i tabii ki hokey maskesi ve palasıyla birlikte görmek istiyorlar. Ancak, muhtemelen entelektüel olarak meydan okuyan bazı gençlerin (20’li yaşların sonunda ve 30’lu yaşların başındaki insanlar tarafından oynanan) asla durdurmayı umamayacakları hantal bir canavar tarafından parçalandığını görmek istiyorlar.

Serinin ne kadar formüle edici olursa olsun, her girdinin bu beklenen unsurların hepsini içermediğini öğrenmek, 13.Cuma ya yeni başlayan bazılarını şaşırtabilir. Jason sadece Bölüm I’de (bir kapanış iğnesi hariç) ve Bölüm V’de değil, aynı zamanda Bölüm III’ün ortasına kadar hokey maskesini almıyor ve Bölüm VI’ya kadar ölümsüz bir ölüm makinesi değil. Basitçe söylemek gerekirse, Jason’ın halk bilincindeki fikri genellikle ekrandaki Jason’dan oldukça farklıdır.

Tüm deneyimi tek bir filmde yaşamak isteyenler 2009’un yeniden çevrimini seçebilirler, ancak bu film hikayeyi çok fazla temellendirmeye çalışıyor. Hayır, tüm Jason iyiliğini tek bir gezide istiyorsanız, yıldızlara bakmanız gerekir. Jason X, Mama Voorhees’in küçük oğlunu derin bir uzay göreviyle geleceğe götürüyor, ancak Jason’ın yaşadığı, öldüğü ve yeniden yaşadığı Kristal Göl Kampı’nın tüm temellerini taşıyor.

Öldürür… Uzaayyyy… İçindeeee!
New Line Cinema’nın Paramount Pictures’dan franchise haklarını satın almasının ardından ikinci Jason filmi olan Jason X, yeni stüdyonun formülle oynama yaklaşımını sürdürüyor. Ancak selefi Jason Goes to Hell’in Jason’ı vücutta zıplayan bir solucan olarak yeniden icat ettiği yerde, X yapıya yalnızca bir değişiklik ekledi: Jason’ı uzaya göndermek.

Jason X, hükümet bilim adamlarının Jason’ı yakalayıp yenileyici özelliklerini inceledikleri 2008’de açılıyor. Ancak Dr. Aloysius Wimmer (büyük David Cronenberg) çalışmayı ele geçirmeye ve askeri teknolojilere yeniden odaklamaya çalıştığında, Jason serbest kalır ve Rowan (Lexa Doig), Jason’ı kriyojenik bir odaya çekmek için kendini feda edene kadar her şeyi katleder. Çift, geleceğin gençleri tarafından bir okul gezisinde bulununca 445 yıl boyunca donmuş halde kalır. Gençler, gemileri Grendel’de Rowan ve Jason’ın buzunu çözerek ikincisinin öfkesini yeniden başlatmasına izin verir.

Bak, bunu aradan çıkaralım. Jason X inanılmaz derecede sevimsiz. Ateşli bir robot kadın (Lisa Ryder, Kay-Em 14), ağ ve deriden yapılmış giysiler ve kendilerine “Azreal” diyen erkekler de dahil olmak üzere 2000’lerin başındaki gelecek hikayelerinin tüm ayırt edici özelliklerini içeriyor. Üstelik, çoğunlukla birkaç dakikalığına şaka yapmak için ortaya çıkan ve sonra öldürülen insanlarla dolu, tamamen doldurulmuş bir oyuncu kadrosu var.

Ancak bu, bir Cuma filmi için pek alışılmadık bir durum değil. Kısım II’den Ginny ve Kısım IV-VI’dan Tommy Jarvis gibi bazı dikkate değer istisnalar dışında, kurbanların ezici çoğunluğu tek notalı gençlerdir ve çok geniş bir şekilde oynanır. Serinin kökenleri yapımcı Sean S. Cunningham’a dayandığından, diğer serilerden bariz geçişler de 13.Cuma DNA’sında derinlerde. Bölüm VI, Scream’den tam on yıl önce, 1986’da üst metinsel şakalar yaptığından, Jason X’in kendini bilen mizahının bile seride kökleri vardır.

Mitolojik Canavar
Jason’a baktığınızda, karakterin izleyicilerde neden yankı bulduğu ilk olarak net değil. Michael Myers’ın tazeliğine, Freddy Krueger’ın tavrına veya Chucky’nin kargaşa sevgisine sahip değil. O sadece gençleri öldürmeyi seven hokey maskeli koca bir pabuç.

Ama bu Jason’ın çekiciliği. Diğerlerinden daha fazla, Jason Voorhees, çocukların evden uzaktayken korkularının bir tezahürü olan bir kamp ateşi hayalet hikayesinden canlanmış gibi hissediyor. Karakter tutarsızlıklarla dolu – Pamela neden boğulduğunu düşündü? Jason neden Alice’in annesini öldürmesini izledi? Sudan nefret ediyor mu? Suyu seviyor mu? Işınlayabilir mi?

2009’un yeniden çevrimi, bu soruları, zemini örtme yeteneğini açıklamak için yeraltı tünelleri gibi şeyleri tanıtan akıcı bir anlatımla yanıtlamaya çalışırken, bunu yapmak Jason’ın temel çekiciliğini siler. Nedenlere ihtiyacı yok çünkü o bir efsane. Jason kendini korkak Hollywood yapımcılarından daha az, birbirlerini korkutmaya çalışan 11 yaşındakiler tarafından yaratılan bir öcü gibi hissediyor.

berkekim.writer
Merhabalar ben Berk. Bir e-kitap içerik üreticisiyim.
Subscribe
Bildir
2 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Doctor Strange 2 Tom Cruise’un Demir Adam Söylentisi
Doctor Strange 2 Tom Cruise'un Demir Adam Söylentisi

Doctor Strange 2 Tom Cruise’un Demir Adam Söylentisi

Sonraki
Zack Snyder Filminin Oscar Kazanmasının Arkasında Botların Olduğunu Görünüyor!
Zack Snyder Filminin Oscar Kazanmasının Arkasında Botların Olduğunu Görünüyor!

Zack Snyder Filminin Oscar Kazanmasının Arkasında Botların Olduğunu Görünüyor!

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.