Kozmetik Ürünlerdeki Zararlı Kimyasallar

KOZMETİK ÜRÜNLERDEKİ ZARARLI KİMYASALLAR

Kozmetik ve güzellik sektörü her dönemde kadınları ve hatta günümüzde de erkekleri de cezbetmeyi başaran sektörlerin başında gelir. Tüketicilerin kullandığı makyaj ürünleri, cilt bakım ve saç bakım ürünleri düşünüldüğü kadar masum değildir. Bu ürünlerde kullanılan bazı kimyasallar insan sağlığının yanı sıra doğaya da zarar vermektedir.

Cildimiz iç ve dış etkenler olmak üzere birçok şeyden etkilenir. Cildimiz kendisine uygulanan maddeyi emerek kan dolaşımına karışmasını sağlayan kompleks bir organdır. Cildimiz içerden beslenir dışardan desteklenir. Bu nedenle kullandığımız kozmetik ürünler hakkında bilgi sahibi olmamızda fayda vardır. Birçok uzman cilt yoluyla emilimin ağız yoluyla yemekten daha tehlikeli olduğu konusunda hem fikirdir. Deriden emilen maddeler filtrelenemediği için doğrudan kan dolaşımına geçerler.

Kozmetik ürünlerinde kullanılan toksinlerin ve kimyasalların doğmamış bebekler için ile büyük bir risk oluşturabileceği yapılan araştırmalar neticesinde keşfedilmiş durumdadır. Kozmetik sektöründeki bazı şirketlerin, maalesef toksin ve kimyasallarla doldurduğu ürünlerin insan sağlığına olumsuz etki edebileceği, göz ardı edilerek üretilmiştir. Kullandığımız ürünlerin mutlaka etiket kontrolünü yapmakta fayda vardır. En azından hem insan sağlığı hem de doğayı korumak adına risk oluşturacak kimyasalları bilmek gerekir. Yapılan araştırmalar sonucunda en zararlı kimyasalları sıralayacak olursak;

BHA (butile hidroksianisol) ve BHT (butile hidroksitolüen): Kanser Araştırma Ajansı bu kimyasalları potansiyel kansorojen olarak bildirmişlerdir.

Dibutil Ftalat: Plastik içeriğini yumuşatmak için kullanılan kimyasaldır. Özellikle oje, parfüm, losyon ve saç spreylerinde kullanılır.

Sodyum Lauret Sülfat (SLES), Sodyum Lauril Sülfat (SLS): Kişisel bakım ürünlerinin %90’ nında kullanılan bir madde olarak karşımıza çıkar. Şampuan, yüz temizleyici, diş macunu gibi köpüklü ürünlerde kullanılan bir maddedir.

Polietilen gilikoller ve PEG: Nemlendiriciler ve deodorantlarda kullanılan kimyasal maddelerdir.

Oksibenzon (BP-3/ benzofenon) ve Oktinoksat (octyl methoxycinnamate): Çok zararlı bir kimyasal olan bu madde cildi tahriş eder. Kan dolaşımına karışarak vücutta östrojen hormonu gibi davranır ve hormonal sistemleri bozabilir. Güneş kremlerinde kullanılan kimyasallardır.

Tüketiciler kozmetik ürün kullanımında daha dikkatli davranarak ürün tercihi yapmalıdır. Hatta mümkünse doğal güzellik ürünlerine yönelmeleri hem kendi sağlıklarını hem de doğayı korumak adına daha güvenlidir.

Öğr. Gör.AYLİNKOÇ

aylin-koc
Subscribe
Bildir
2 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Mutlu Olmak mı istiyorsun? Peki hayatında bu 6 Maddeye Yer Veriyor musunuz?

Mutlu Olmak mı istiyorsun? Peki hayatında bu 6 Maddeye Yer Veriyor musunuz?

Sonraki
Tutsaklık Sınırları

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.