Sosyal linç

Kitlenin zeka seviyesi her zaman düşüktür. Birey olarak en değme akıllı adam bile kitlenin içine girdiği gibi zeka seviyesinde ciddi bir azalma yaşar. Son olarak kitle düşük zekayla hareket eder diyelim ve devam edelim.

Sosyal platformlarda son zamanlarda artık her gün kesintisiz birileri bu sosyal linçlerin kurbanı olmaktadır.

Lince uğrayan kişiler, kitlenin değer yargılarını basit görünümde çiğnemiş kişiler olarak gözükmektedir.

Oysa realite başka bir deyişle gerçeklik her zaman göründüğü gibi olmayabilir ve maalesef kitle her zaman bunu göz ardı eder. Sadece görünene bakar ve sadece yargılar.

Kitle zekası basit çalışır. Ya över veya ödüllendirir ya da yargılar veya yargılamadan cezalandırır.

Yani kitle kitledeki en düşük zekalı bireyin yaptığını yapar.

Ayrıca dikkat edilirse,

Birey kitle ile birlikte hareket ettiği sürece eylemini sorgulamaz. Sadece kitlenin yaptığını yapar.

Kitleden koptuğu gibi eylemini sorgulamaya başlar.

Birey kitle ile beraber olduğu sürece kendini güvende hisseder. Sürü her zaman yalnızlıktan daha güvenlidir. Çünkü kitlenin kendisi, kendisinden daha güçlü bir kitleyle karşılaşmadığı sürece en güçlü oluşumdur. Güçlü oluşumlar da bireyde içsel rahatlığa vesile olur.

Gelişen teknoloji ve sanal dünya ile beraber insanlar dış dünyada bir araya gelip miting, eylem, protesto, kutlama vs. yapmak yerine sosyal platformlarda bir araya gelip sürü halinde bu ihtiyaçlarını gideriyorlar.

Mekansal bir değişim söz konusu olsa da düşünüşsel olarak bir değişim söz konusu değil. Kitle aynı kitledir.

Kitlenin içine giren birey, girdiği gibi artık kitlenin kurbanı olur. O birey de artık kitlenin bir üyesi haline gelir. O da kitle gibi düşünür ve kitle içindeyken kitleden kurtulması neredeyse imkansızdır.

Bu yüzden birey, bir kitlenin içine girmeden önce mutlaka kitleyi ölçüp biçmeli. Kitlenin doğru mu yanlış mı hareket ettiğini henüz bireyken incelemeli, kitleye katılımın sonuçlarını göz önüne getirmeli, bunlara mutlaka dikkat etmeli.

Sonra kitleye katılmalı. Kitleye katıldıktan sonra da kendini tümüyle kitleye vermelidir zira kitle içinde bireyci hareket kitlenin ruhuna aykırıdır.

Mehmet Duygulu
Subscribe
Bildir
1 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Adalet, devlet, yöntem
Sonraki
Bilge ile sohbetler-1

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.