Lazarus Fenomeni Nedir?

Lazarus Fenomeni Nedir?

Lazarus fenomeni oldukça nadiren gerçekleşen bir olaydır. Ölmüş bir kişinin tekrar dirilmesi durumu Lazarus fenomeni ismini almıştır. Bu isim Yuhanna İncili’nden gelmektedir. Hz. İsa’nın bir takipçisi olan Lazarus’un, öldükten dört gün sonra Hz. İsa tarafından tekrar diriltildiğine inanılmaktadır.

Tıp dünyasında ölümden sonra kişinin hareketlerine Lazarus ismi verilmiştir. Lazarus hareketlerinde kişinin beyin ölümü gerçekleşmiş olsa da omurilik kaynaklı gerçekleşen refleksel hareketler görülebilir ve bu genelde Lazarus fenomeni ile karıştırılır. Kısa nefes alınıp verilmesi, kolların sternuma doğru çarpaz hale gelmesi gibi olaylar lazarus hareketlerine örnektir ve kişinin tekrar dirildiği anlamına gelmemektedir.

Lazarus fenomeninde ise kişinin tüm dolaşım sistemi tam olarak nedeni anlaşılmadan düzgünce çalışmaya başlar. Bu kişilerin bazılarında ciddi kalıcı hasarlar görülse bazılarında hiçbir hasar görülmemiş ve sağasağlam oldukları raporlanmıştır. “Öldü sandılar, tekrar canlandı” tarzı haberler Lazarus’a örnek teşkil edebilir. Birinin öldüğünden emin olmadan hareket etmemenin gerektiğini kanıtlayan bir olay diyebiliriz lazarus için.

Yürüyen Johnnie
Serçeciler okumasın.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Hayat Bizi Beklemiyor…
Sonraki
Dünya Görmek İstediğimiz Kadarmış…

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.