Bir Zafer Abidesi Olarak 30 Ağustos

Zafer, “Zafer benimdir” diyebilenindir. Başarı ise, “Başaracağım” diye başlayarak sonunda “Başardım” diyebilenindir. 

Mustafa Kemal ATATÜRK

Tarihin ibresi 30 Ağustos’u gösterdiğinde bu kutlu toprakların düşmanlardan arınması Türk tarihinin ve milletinin kutlu bir zaferin sahibi olduğunun göstergesiydi. Bir gece vakti Mustafa Kemal Atatürk ve askerleri tarafından bu zafer Türk milletine armağan edildi. 

Türk tarihi zaferlerle doludur Ama 30 Ağustos 1922’de zaferle sonuçlanan Dumlupınar Savaşı, Türk ulusunun yeniden dirilişin bir manifestosu olarak yazıldı tarihe. 

26 Ağustos 1071 Malazgirt Savaşı’yla  Anadolu’nun kapılarını Türklere açan kahraman ordumuz; Başkomutanlık Meydan Muharebesi’yle de Anadolu topraklarının “Türk Vatanı” olduğunu önünde karşı durulmaz bir iradeyle düşmana ispatlamıştır. Ve yine ulusumuzun milli iradesiyle Cumhuriyetin temelleri atılmış ve Atatürk’ün ulaşmak istediği muasır medeniyetler düzeyine ulaşmak için çağdaşlaşma yolunda adımlar atılmıştır. 

Mustafa Kemal Atatürk, ünlü “Nutuk”unda Kurtuluş Savaşı’nı ve bu gelinen başarı noktasını detaylı bir şekilde anlatmıştır. O sadece o günü anlatmakla kalmamıș ve yüzyıllar sonrasında bile göğsümüzü dolduran hislerin baş mimarı olmuştur. O’ndan öğrendiğimize göre: Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Paşa, Batı Cephesi Komutanı ve İnönü Savaşları kahramanı İsmet Paşa ve Genelkurmay Başkanı Fevzi Çakmak Paşa büyük bir gizlilik içinde taarruz planlarını hazırlarlar. 1922 Ağustos ayında Türk Ordusu taarruza geçmek için, Kurmay heyeti’nce karar verilir. Mustafa Kemal, İsmet Bey, Fevzi Çakmak ve diğer paşalar ile kurmaylar; savaşı yönetmek üzere Kocatepe’ye gelirler. 26 Ağustos sabah, saat 05:30’da Türk topçu birlikleri Afyon’un güneyinden düşman siperlerini ateşle vurmaya başlar. Ardından piyadeler hücuma geçerler. Planlandığı gibi Büyük Taarruz devam eder ve düşman gerilemeye başlar, bozguna uğrayarak ikiye ayrılır. 30 Ağustos’a kadar düşman ordusu çembere alınır. 30 Ağustos sabahı, 1. Ordu ve avcı hatlarını ile 4. Kolordu’yu denetleyen Başkomutan Mustafa Kemal Paşa; saat 14:00’da Aslıhanlar yakınındaki “Komuta Karargâhından taarruz emrini verir. Dumlupanır’da ordumuz düşmana son darbeyi vurur. Düşman askerleri kaçmaya başlar. Mustafa Kemal Paşa; kaçan düşman askerlerini kovalamak için, “Ordular, ilk hedefiniz Akdeniz’dir İleri!” komutunu verir. Yunan Başkomutanı General Tikopıs dâhil çok sayıda esir alınır. Şahlanan Türk Ordusu düşman güçlerini İzmir’e kadar kovalar 9 Eylül 1922 günü Türk Ordusu İzmir’e girer Batı Anadolu’yu yakan yıkan düşman kuvvetleri canlarını zor kurtararak, geldikleri gibi gemilere binerek giderler. 

30 Ağustos 1922 tarihi, Türk ulusunu esir etmek isteyen emperyalist güçlere karşı; kadınıyla çocuğuyla, ordusuyla topyekûn verdiği bir savaşın ve ulusal benliğini kurtardığı ve Zafer Destanı’nın yazıldığı gündür.

Bu mutlu günde, zaferi bize yaşatan Atatürk ve silah arkadaşları ile kahraman Türk Ordusu’na şükran ve minnetlerimizi sunarken, ulusumuzun da Zafer Bayramını kutlarım 

Furkan Dilekci
Furkan Dilekci: 1999 yılında Samsun Vezirköprü ilçesinde manav bir baba, ev hanımı bir anneden dünya geldi. İlk, Orta ve lise öğrenimini aynı ilçede tamamladı. Şuan Gazi Üniversitesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliği lisans programında eğitim görmekte. 2018 yılında İlçesinde düzenlenen kompozisyon yarışmasında birinci oldu. “Canım Cananım” adlı ilk şiiri Türkiye Gazetesinde çıktı. (2015) Yetenekli Kalemler köşesinde milli bilinç için denemeler kaleme aldı. Halen Geceyim, Yarpuz, Gergef gibi edebiyat dergilerinde deneme, şiir ve öyküleri yayımlanmaktadır
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Lezbiyen Filmleri | Konulu Lezbiyen Filmleri ve Önerileri
lezbiyen filmler

Lezbiyen Filmleri | Konulu Lezbiyen Filmleri ve Önerileri

Sonraki
Lezbiyen Aşk Filmleri | En İyi Lezbiyen Aşk Filmleri
Bir Aşk Sahnesinin Anatomisi

Lezbiyen Aşk Filmleri | En İyi Lezbiyen Aşk Filmleri

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.