Sağlıklı Beslenme Düzenine Yardımcı Olacak Gıdalar

Kilo probleminiz varsa bunun tek çaresi sağlıklı beslenmekten geçiyor. Eğer bir hastalığınız yok ise kilolu olmanızın nedeni beslenme şeklinizdir. O yüzden hem kilo vermek hem de verdiğiniz kiloları korumak için sağlık beslenme düzenine geçmeniz gerekiyor. Tabi bir makale ile öğrenilecek bir durum değil. Çok uzun ve öğrenmeniz gereken konu. Bu makalede Sağlıklı beslenmenize yardımcı olacak gıdalardan bahsedeceğim.

Avokado

Avokado Amerikan armudu diye de bilinir. Avokado vücudumuzun sağlığını için faydalı olan bir meyvedir. İçerinden omega3 yağ asitleri bulunmaktadır. Kalorisi düşük ve besleyicidir. Avokadoyu salatalarınıza rahatlıkla tüketebilirsiniz. Böylece salatınızı omega 3 ile zenginleştirmiş olursunuz. Ayrıca çekirdeğini saksıya ekip kendinize avokado ağacı da yetiştirmeyi de deneyebilirsiniz. Ben denedim çok eğlenceli oldu. Büyün fidanlar henüz meyve vermedi ama memleketteki arazime güzel bir hava kattı.

Muz

Muzlar yüksek kalorisi ve şeker yoğunluğu nedeniyle es geçile bir ürün. Ancak doğru tüketildiği sürece çok iyi lif kaynağıdır. Bunun yanı sıra B vitamini ve içerisinde kolin yağı bulunmaktadır. Kolin yağının yağ yakıcı özelliği de bulunmaktadır. Muzu ara öğünde atıştırmalıklara tüketebilirsiniz. Sabahları kendinize güzel ve besleyici shake yapıp içerisinde muza yer verebilirsiniz. Muzu ezerek sandviçlerinizde kullanmayı hiç denediniz mi?

Yeşil çay

Kilo verirken ilk odaklandığımız nokta yağ yakımıdır. Zaten fazla kilo veya obezite dediğimiz vücuttaki fazla yağlardan kaynaklanan bir durumdur. Yağ yakımı değince akla ilk gelen gıda yeşil çaydır. Yeşil çay yağ yakmakla kalmaz, toksinleri dışarı atmamıza da yardımcı olur. Günde 3-4 fincan yeşile çaya yer vermemiz kilo vermemize büyük katkısı olacaktır. İdeal kilodaysanız da toksin atmak için içebilirsiniz. Unutmayın yeşil çay size düşük kalorili olmasına rağmen güzel bir enerji verir.

Yaban mersini

Meyveler vitamin deposu olarak bizim beslenme düzenimizde olması gereken gıdalardır. A, C, K, vitaminleri yanı sıra lif, fosfor, kalsiyum ve magnezyum mineralleri içerisinde barındıran yaban mersini ara öğünlerimizde yer verelim. Yaban mersini ile shake hazırlayabilirsiniz.

Greyfurt

Şeker dostu bir meyve. Kolesterol seviyesini düşürür ve göbek yağı eritmek için faydalı bir olan greyfurt metabolizmayı hızlandırmakla da ön plana çıkıyor. Günlük C vitamini ihtiyacımızı da bu meyve ile temin edebilirsiniz. Sabahları suyunu sıkıp kahvaltımızda bize eşlik etmesine izin vermeliyiz. Böylece içeceklerimizde güzel bir alternatif olarak değerlendirmiş oluruz.

Mercimek

Mercimek bizim mutfağımızın çorbalar kategorisinin başında geliyor. Mercimek lif bakımında zengin bir gıdadır. Buda sindirim sağlığımıza büyük bir destekleyici durumdadır. Öğlen yemeğinde mutlaka olması gereken mercimek protein bakımında da oldukça zengindir. Bir gıdanın protein içermesi demek tokluk süremizin uzun olması demektir. Kırmızı ve yeşil mercimeği beslenme düzenimiz içinde mutlaka yer vermemiz gereken bir gıdadır.

Ispanak

Ispanak deyince aklıma gelen iki kişi. Biri gücünü ıspanaktan alan Teme Reis. Diğeride benim neslimin ıspanağı sevdiren rahmetli Barış Manço. Ispanak demir yönünden zengin bir besin kaynağıdır. Karaciğer dostudur. Ispanağı pişirerek, haşlayarak veya buğulama yaparak tüketebilirsiniz. Uzmanlar yoğurtlar tüketilmesinin demir vitamini için iyi olmadığını söyleseler de yoğurtlu ıspanak lezzet açısından güzel oluyor. Ispanağı salatalar, omletlerde de kullanabilirsiniz .

Ercan KURU
Ne kadar bildiğin değil, bildiğini ne kadar kullandığın önemli
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Söylesem Anlaşılmaz
Sonraki
Pandemi Bize Doğru Çalışma Saatlerini Gösteriyor!

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.