Pandemi Bize Doğru Çalışma Saatlerini Gösteriyor!

Pandemi bize doğru çalışma saatlerini gösteriyor!

Türkiye’nin en büyük sorunlarından bir tanesi çalışma saatleri. Market, fırın, kuruyemişçi gibi mesleğiniz varsa çalışmak için yaşayacaksınız. Çünkü Türkiye de bu sektörlerde, saatler tamamen işverenin kuralları ile çalışıyor. Sabah günışığı ile başlayan iş, gece 12’ ye yada 1’ lere kadar varıyor. Belirli bir düzenleme yok.

Hayattaki en büyük hataları da bu meslek gruplarını seçmek. Asıl üzücü yanı ailesi de bu bedeli ödüyor. Aile kavramı, sosyal hayat kayboluyor.

Ekonomik kalkınma ve  iş birliği örgütü OECD raporuna göre, Avrupa ülkeleri haftalık çalışma saatleri arasında Türkiye birinci. Uzun çalışma saatlerinin acı faturasını Norveç’te Bergen Üniversitesi psikologlarından Cecilie Schou Andreassen:

İşkoliklerde görülen psikiyatrik problem izlerinin diğerlerine göre çok daha fazla olduğunu açıklıyor.

Örneğin işkoliklerin yaklaşık %26’sında obsesif kompulsif bozukluk belirtileri görülürken bu oran işkolik olmayan katılımcılarda yaklaşık %9’du. Ayrıca işkoliklerin yaklaşık %34’ü anksiyete belirtisi gösterirken iş kolik olmayan katılımcıların yalnızca %12’sinde bu belirtiler gözlemlendi. Araştırma Plosone dergisinde yayımlandı. Dergide işkoliklerin yüzde 9’luk kısmında depresyonun kaçınılmaz olduğu gözlemlenmişti” diyor.

Pandemi Bize Doğru Çalışma Saatlerini Gösteriyor!

Uzun çalışma süresi problemleri sadece hastalıkla bitmiyor. Araştırmalar İş hayat düzeniniz ya da düzensizliğiniz; sosyal hayatınıza da taşınıyor. İş yetiştirme kaygısıyla yemek hızlı yiyorsanız, günlük zamanda da yemeği hızlı yiyorsunuz gibi..

Kendisine zaman ayırmayan birey; mücbir bir sebep olmadığından; sanat, tiyatro, sinema gibi aktivitelere hiç bakmıyor. Resmi daha büyütürsek gelişmeyen birey,  toplumu da ileri götürmüyor..

Peki süreler azalırsa ne olur?

Almanya’nın Göteborg şehrindeki Toyota Otomobil üretim tesislerine iş yapan, internet üzerinden bakım satan Brath ve tesis için uygulama yazılımı yapan Filimundus adlı şirketler işçilerinin saatlerini günlük 6 saate indirdi. Her iki şirket ciddi bir kazanım yaşadı. İşlerdeki hataları düşürüp, performansları arttı. Öyle ki iş yaptıkları Toyota tesis müdürü, İngiliz gazetesi The Guardian’a yaptığı söyleşide, karlarının yüzde 25 arttığını söyledi.

Ne diyelim ki. Darısı Türkiye’nin başına

https://tr.euronews.com/2018/10/16/avrupa-da-haftalik-ortalama-calisma-saatinin-en-uzun-oldugu-ulke-turkiye

https://www.uib.no/en/news/98186/workaholism-tied-psychiatric-disorders

https://www.gelgez.net/uzun-sure-calismanin-insan-beynine-verdigi-zararlar-nelerdir/

Necmettin Türk
Bu yazılarda yer alan tüm karakterler ve olayların gerçek kişi ve kurumlarla ilgisi yoktur. Tamamen hayal ürünüdür
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Sağlıklı Beslenme Düzenine Yardımcı Olacak Gıdalar

Sağlıklı Beslenme Düzenine Yardımcı Olacak Gıdalar

Sonraki
Anlamamaları

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.