DOKUNDUĞUM HER ŞEY ALTINA DÖNÜŞSEYDİ

Altın, para, gümüş, madenler  vs. dünya ekonomisini ayakta tutan değerli metaller. Bu kadar kıymetli şeylere dokunarak sahip olabilsek ne kadar güzel olurdu. İlk başta kulağa hoş geliyor değil mi? Bir efsane var ki dokunduğu her şeyi altına çeviren kralın hikayesini anlatır kuşaklar boyu. Bu hikaye bir efsane mi, yoksa vermek  istediği bir ders mi vardı bilinmez. Hikaye kaynaklarda kısaca şöyle anlatılır.  

“Hem bilgeliği hem de hırsıyla bilinen Kral Midas, dünyadaki tüm zenginliğin kendisinin olmasını isteyen açgözlü biridir. Efsaneye göre; kendisine ait muhteşem bir gül bahçesi vardır. Bir gün Şarap Tanrısı, akıl hocası ve süt babası yarı insan, yarı keçi kır tanrısı ile gezinirken Kır Tanrısı, Midas’ın gül bahçesinde uyuyakalır. Midas onu bulur cezalandırmaz ve Şarap Tanrısı’na götürür.

Şarap Tanrısı bu davranışına karşılık ona, istediği bir dileğini yerine getireceğini söyler. Midas dokunduğu herşeyin altına dönüşmesini ister. Şarap Tanrı’sı ona bu gücü verir. Midas gücünü denemek için eve dönerken yolda gördüğü meşe agacına dokunur altına dönüşür, taşa dokunur altına dönüşür. Midas ağzı kulaklarında evine  döner ve bunu kutlamak için hizmetçilerine bir ziyafet hazırlamalarını söyler. Masaya gelen yiyeceklere ve içeceklere dokunduğu anda hepsi altına dönüşür. Kızına dokunur kızı altına dönüşür. Bahçesindeki güle dokunur gül altına dönüşür.

Acıyla Tanrı’ya koşar ve bu lanetli gücü almasını ister. Tanrı onun haline acıyıp ırmakta yıkanmasını ve böylece kurtulacağını söyler. Midas ırmakta yıkanır” Bakalım hikaye nasıl devam ediyor?

1.Seçenek: Eve geldiğinde herşeyin eski haline döndüğünü görür. Kızı bile normale dönmüştür. Hatasını anlar ve sahip olduğu her şeyini paylaşır.

2. Seçenek: Aristotales’e göre hikaye farklı biter. Dokunduğu her şeyin altına dönüşmesi nedeniyle yemek yiyemez, su içemez ve açlıktan ölür. Kızını eski haline döndüremez, aç gözlüğünün bedelini öder.

Hepimizin dileği birinci seçenek gibi bitmesi sanırım. Geleceğimize nasıl düzgün bir şekilde bakmamız ve hatamızı çabuk anlamamız gerektiğinden bahseder. Hatalarımızı çabuk onarmazsak büyüyen  çatlak bizi yutacak. Bir söz vardır “Erdemli bin kez düşer ve yeniden kalkar” diye. Hata yapar, bu hatayı onarırız ve başarısızlığın nedenini ortaya çıkartıp davranışımızı düzeltiriz. Düşe kalka geliştiğimiz bir aşama.

Neden düştüğümüzü anlamamız bir sonraki adımımıza yön verecek en önemli aşamadır. Cehalet güç, bilgi ise aydınlıktır. Cehalet düşüşür, bilgi yükseltir. Cehalet kabadır, bilgi naziktir. kötülük ve iyiliğin, cahillik ve  bilgeliğin, karanlık ve aydınlığın, siyah ve beyazın mücadelesi her zaman devam eder. Hayat akarken  iyi  mi- kötü mü, olacağımıza, bilgeliğin mi –  cahilliğin mi peşinden gideceğimize karara vermek bizim seçimimize bağlı.

Hlhll
İNSANLIK BİRBİRİNE BAĞLI VE BAĞIMLIDIR
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
BİR DAMLA SU MİLYARLARCA YAŞINDA

BİR DAMLA SU MİLYARLARCA YAŞINDA

Sonraki
UYARLAMA

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.