Doktor Olarak Yaşama Sanatı

Doktor Olarak Yaşama Sanatı
Az önce bir acil serviste çalışan bir hekimin başından geçen bir anıyı okudum. Okuduğumda korkup ürpermem gerekirdi belki ama bana çok olağan bir olay geldi. Artık hepimizin başına gelmiyor muydu ki zaten bu olaylar?

Acil serviste çalışıyorum. Karadenizde bir ilçe devlet hastanesinde. Küçük bir yer. Tek hekim olarak görev yapıyorum. Tuttuğum nöbetler 24 saatlik nöbetler. Gündüz sıkıntı yok yine görece insanlar aktif ve etrafındalar. Ancak gece olduğunda herkes köşesine çekiliyor ve sen tek kalıyorsun. İşte orada hasta geldiğinde tek başına kalıyorsun hastayla. Hasta herkes olabilir hasta her şey yapabilir. 

Belinde silahla sedyeye oturup sırtınızı açın bir dinleyelim dediğim insanlar ile karşılaştım gecenin üçünde. Hasta vefat edince üstüme atlayıp seni öldürücem doktor sen öldürdün diye tehditler savuranları gördüm gecenin bir vaktinde. Bunlar olurken senden beklenen işine devam etmek. Koruma, önlem, ceza? Şaka şaka gülelim diye. Neyse bunlar öyle ayda yolda bir olan olaylar da değil bu arada hepimizin yaşadığı olaylar. Ama size yok artık dedirtiyordur amma da abartıyorsunuz dedirtiyordur ama keşke abartsak keşke yok olsa gerçekten.

O geceyle de bitmiyor olaylar. Aldığın tehditler bazen tek seferlik oluyor tabi ama  bazen de bitmiyor, devamı geliyor. Sürekli yokluyor seni. Gece kimse yokken güvenli alan arıyorsun mesela. Çünkü sen biraz gözünü kapatsan her an biri odayı basabilir babamı sen öldürdün senin verdiğin ilaç öldürdü diyebilir ve anında çekip vurabilir. Vurabilir çünkü adam muayene olmaya belinde silahla geliyor zaten kimse yadırgamaz. Sonra da biz korkmaya devam ederken siz de ah vah yazık deyip unutuyorsunuz. Unutuyorsunuz ki biz de bir ananın bir babanın evladıyız. Unutuyorsunuz ki biz de insanız biz de bitebiliyoruz ve bir gün de biteceğiz. 

Ve bir gün biteceğiz. Kimse sen mesleğini yap biz senin arkandayız biz seni koruyacağız demiyor. Can korkusu olunca insanda o zaman her şeyi unutuyorsun. İsteklermiş hayallermiş kazandığın paraymış… Yaşamadıktan sonra ne önemi var ki? Aslında biz sadece yaşamak istiyoruz. Biz korkmadan diğer insanlar gibi yaşamak istiyoruz. 

Bir gün biteceğiz. Sayıca biteceğiz. Madden biteceğiz. Manen biteceğiz. İşte o zaman şimdi öldürmekle tehdit ettiğiniz o doktorlar kalmayacak bu sefer ölen siz olacaksınız. O zaman anlaşılır mı bu zamana kadar ne demek istediğimiz? Sanmam.

L.
Yorumlarınızı beklerim
Subscribe
Bildir
1 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Kahramanım
Sonraki
KIRIK KALBİMİZİ TAMİR EDEBİLİR MİYİZ ?

KIRIK KALBİMİZİ TAMİR EDEBİLİR MİYİZ ?

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.