Ispanak ve Folat

Ispanak ve Folat

Ispanak ve Folat

 

Koyu yeşil yapraklı sınıfından olan ıspanak içerisinde A,K,E,C ve B grubu vitaminleri barındırmakla birlikte magnezyum, potasyum gibi minerallerde bulundurmaktadır. Ancak bize anlatılanlara göre ıspanak demirden zengin bir besindir evet demirden zengin bir besin ancak B grubu vitaminlerinden olan folik asit içinde ıspanağın iyi bir kaynak olduğunu söyleyebiliriz. Ispanak demirden zengin olmasına rağmen yediğimizde vücudumuza aldığımız demir miktarı çok azdır. Bu yüzden ıspanağı demir için değil folik asit için tercih etmeliyiz.

Ispanağın bilinen bazı faydaları ise vücudun direncini ve dayanıklılığını arttırmada yardımcı olur, çözünen liflere sahip olması yönünden sindirimi kolaylaştırır ve kabızlığı önler, beynimizin genç ve dinamik kalmasını sağlar, içerdiği K vitamini sayesin de kemik sağlığımız için önemli bir besindir.

Ispanak aynı zaman da prostat kanserine karşı koruma görevi alır ve kalp ve damar sağlığımız içinde faydalı bir besin olmakla birlikte kolestrolü düşürmekte ve iyi bir antioksidan kaynağıdır.

Folat,  vücudumuzda tek karbon taşıyıcısı olup biyokimyasal reaksiyonlarda yer almaktadır. Suda çözünen vitaminler arasında olan folik asit vücudumuzda sentezlenemez ve dışarıdan alınması zorunludur.

Yetersizliğinde gebe kadınlarda ortaya çıkan  ‘’megaloblastik anemi’’ görülür ayrıca bebeklerinde Nöral Tüp Defekti (NTD) ve sakat doğumlar görülmektedir. Folattan yetersiz beslenen insanlarda koroner kalp hastalığı veya yaşa bağlı nörolojik hastalıklar için risk oluştuğu bilinmektedir.

Folik asitin en iyi kaynakları ; yeşil yapraklı sebzeler, kurubaklagiller, karaciğer ve diğer iç organ etleridir.

Gereksinim olarak bakıldığında yetişkinlerin günlük 400 mikrogram alması gerektiği ve gebe olan kadınların günlük 600 mikrogram alması gerektiğini söyleyebiliriz.

Sağlığımız için birçok faydası bulunan,ulaşılması kolay ve folattan da zengin bir besin kaynağı olarak diyetlerimize ıspanak yemeklerini eklemeliyiz.Özellikle anne olmak isteyen kadınlar ve gebe kadınlar bebeklerinin ve kendi sağlıkları için folattan zengin beslenmelidir. Sağlıkla Kalın.

Saadet Zehra
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Bu Nasıl Bir Gece?
Sonraki
Bilimin Karşısında Diz Çökün

İlginizi Çekebilir

kooplog'da yeni misin?
  • Kişisel akışını oluştur
  • Favori yazarlarını takip et
  • Yazılarını binlerce okura ulaştır
  • Yarışmalara katıl, ödüller kazan
Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için kaydol!
kooplog'da yeni misin?
  • Kişisel akışını oluştur
  • Favori yazarlarını takip et
  • Yazılarını binlerce okura ulaştır
  • Yarışmalara katıl, ödüller kazan
Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için kaydol!
Aralık ayı blog yarışması başladı. Hemen yazmaya başla
10
gün
10
saat
10
dakika
10
saniye
Aralık ayı blog yarışması başladı
kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.