Mezuna Mı Kalacaksın?

Bölümünüz ne olursa olsun bu çok normaldir . Fakat öğrenci mezuna kalmadan önce ne için , neyin yüzünden mezuna kaldığını bilmeli . Belki lisedeyken kendine göre olmayan bir bölümdeydi , belki yeteri kadar çalışmadı , belki plansız çalıştı . Bu belkiler hiç bitmez . Ama öğrenci yine de bilmeli , kendini iyi tanımalı . 

Mezuna kaldığı yılı gözünde çok büyütmemeli . Evet belki üniversiteye yaşıtlarından 1 yıl geç başlayacak ama o bir yıl zaten hızlı geçecek . 

Günümüzde öğrenciler liseye başladıklarında fazla önemsemiyorlar . Zaten çok var diye düşünüyorlar . Yeteri kadar öğrenmeden yılları bitiyor . Son yıllarında pişman oluyorlar . Lisede iken öğrenmeleri gerekenleri 12 .sınıftayken hızla öğrenmeye çalışıyorlar . İşin kötü tarafıysa soru kitapları bitirmeden sınava hazır olduklarını düşünüyorlar . 

Benim hatam 9-10 da çalışmamak oldu . İyi bir okuldaydım ama öğretmenler sadece çok iyilerle ilgilendi . 11 de çalışmaya başlayıp hırslandım ve korona belası geldi . 11 in ortasında . Bizler okulların yeniden açılacağını düşünüp 11 i tamamlamadık . Bir anda 11 bitti ve bizler kendimizi sınavın ortasında bulduk . Bu korkunçtu . Dershanesiz bir şekilde çalıştım ama hatam şuydu ki 9-10 ve 11 de deneme sınavı hiç çözmemiştim ve 12 de de konuları tamamlayayım derken fazla vakit ayıramadım . Sınavım berbat geçti . Sınav sonrasında yaşayan hiçbir hayalim kalmadı . Ama pes etmeyeceğim . Ben sayısal öğrencisiydim . Ailesinin hayali için o bölümü seçenlerdendim . Türkçe sosyalim iyiyken eşit ağırlığa burun kıvıranlardandım . Matematiği bu kadar önemli görmezdim . Anladımki onsuz hiçbirşey yokmuş . 

Tavsiyelerime gelecek olursak ;

12ler ne yapmalı bilmiyorum . Daha çok bölümünüzle alakalı . Ama ne yapacağını bilmeyen mezun adayları varsa …

  • Asla streslenmeyin
  • Matematiğe diğer derslere ayırdığınızın 2x vakit ayırın ve konu + soru şeklinde ilerleyin 
  • Her hafta 1 TYT deneme 
  • Kısa notlar
  • Her hafta sonunda notların genel tekrarı
  • İnstagram facebook hesaplarını silin
  • Kronometreli çalışın

Bunlara uyarsanız başarı sizinle gelir .

mozaik pasta
Subscribe
Bildir
2 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Bir kitabın son sayfası

Bir kitabın son sayfası

Sonraki
Kafesten Kaçan Prens

Kafesten Kaçan Prens

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.