Zack Snyder Filminin Oscar Kazanmasının Arkasında Botların Olduğunu Görünüyor!

Zack Snyder Filminin Oscar Kazanmasının Arkasında Botların Olduğunu Görünüyor!

Akademi, Oscar oylaması için Twitter’a güvendi. Nasıl bir şeyler ters gidebilir?

“Birler ve sıfırlar dünyasında mutlak usta sizsiniz.” Merhum Dr. Silas Stone (Joe Morton), Justice League’deki oğlu Victor’a (Ray Fisher) namı diğer Cyborg’a böyle söylüyor. Silas’ın en son teknolojisi ve Mother Box’ın sağladığı bazı yardımlar sayesinde Cyborg, yalnızca süper güce sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda internet üzerinde tam kontrole de sahiptir. Silas, teyp aracılığıyla “Hiçbir güvenlik duvarı sizi durduramaz, hiçbir şifreleme size karşı koyamaz” diyor.

Bu yılki Oscar töreninde Zack Snyder’ın Justice League’iyle hayranların oyladığı “Cheer-worthy Moment” ödülünü Cyborg sekansı değil, Speed Force’a giren Flash olsa da, raporlar ileri teknolojinin oyunda olduğunu gösteriyor. The Wrap’ın bulgularına göre kanıtlar, botların Zack Snyder’ın Justice League ve Snyder tarafından yönetilen Netflix korku filmi Army of the Dead için otomatik olarak oy vermek için kullanıldığını gösteriyor. İlki “Cheer-layık Moment” ödülünü alırken, ikincisi “Hayranların Favorisi” seçildi.

Wrap’in iddiaları, bir analitik izleme aracı olan Tweetbinder tarafından rapor edilen verilerden yola çıkıyor. Tweetbinder’a göre, bu anketlerdeki seçmenlerin çoğu, tercih ettikleri film için binlerce oy kullanmalarına izin veren insan kullanıcılar değil, otomatik programlardı.

Bulgular, çok eleştiri alan bu yılki Oscar programındaki en son kara göz. İlk sorun işareti, Akademi’nin film düzenleme, makyaj ve saç şekillendirme, müzik ve diğer kategorilerdeki ödüllerin sunumunu yayınlamayacağını duyurmasıyla ortaya çıktı. Daha sonra Akademi, törenin sunuculuğunu üç sunucunun yapacağını açıkladı: komedyenler Wanda Sykes ve Amy Schumer ve aktör Regina Hall.

Ancak en kötü karar, Twitter hashtag’leri kullanılarak kararlaştırılacak hayranların favori kategorilerinin eklenmesi olabilir. Twitter hesapları, Tick, Tick… BOOM gibi filmlere oy vermek için #OscarsFanFavorite ve #OscarsCheerMoment hashtag’lerini kullanabilir! ve Spider-Man: No Way Home’daki üç Örümcek Adam’ın buluşması gibi sahneler için. Zack Snyder’ın Justice League ve Army of the Dead’in galibiyetleri bazıları tarafından yönetmenin fandomunun haklılığı olarak görüldü, ancak bu raporlar Snyder’ın popülaritesini daha da sorguluyor.

Zack Snyder Filminin Oscar Kazanmasının Arkasında Botların Olduğunu Görünüyor!

Bu, Snyder hayranlarının en sevdikleri yönetmene dikkat çekmek için interneti ilk kez kullanmaları değil. Bir aile trajedisi Snyder’ı istifaya zorladıktan sonra Joss Whedon tarafından tamamlanan Justice League 2017’de vizyona girdikten kısa bir süre sonra, hayranlar Warner Brothers’ın Snyder’ı prodüksiyona geri döndürmesini ve filmini tamamlamasını talep etmek için bir kampanya başlattı. Destekçiler, “Snyder Cut’ı Yayınla” etiketini kullanarak sosyal medyayı doldurdu ve bazen kendileriyle aynı fikirde olmayanları taciz etti.

Warner Bros., Mart 2021’de Zack Snyder’ın Adalet Ligi’ni yeni lansmanı yapılan HBO Max’e çıkardığında taraftarlar dileklerini yerine getirdi. Dört saatlik film, Whedon’un çektiği hemen hemen her şeyi atladı ve Snyder’ın materyallerinin çoğunu geri yükledi. Ayrıca 70 milyon dolarlık yeni görüntüler ve tamamlanmış efektler içeriyordu. Eleştirmenlerden aldığı karışık tepkiye rağmen film, o zamanlar HBO Max’te en çok izlenen ilk yapımlardan biriydi ve sadece sinemalarda gösterime giren The Suicide Squad, Godzilla vs Kong ve Mortal Kombat’ın gerisinde kaldı.

berkekim.writer
Merhabalar ben Berk. Bir e-kitap içerik üreticisiyim.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Jason X Neden 13. Cuma'nın Devam Filmi İçin Mükemmel?

Jason X Neden 13. Cuma'nın Devam Filmi İçin Mükemmel?

Sonraki
The Boys 3. Sezon Özel Kapak Gösterimi

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.