Otomobil Denilince Akla Gelen İsim

Bu yazımda geçmişten günümüze otomobil sektörü üzerinde derlemeler yapacağım. Eskilere baktığımızda benim çocukluğumda yahut babamın çocukluğunda otomobil bir lüks araç gereç olarak görülmekteyken günümüz Türkiye’sinde otomobil bir ihtiyaç olarak evlerimizin kapısına garajlarımızın içine konuk oluyor.  Ben çocukluğumda iyi hatırlarım öyle herkesin evinde otomobil bulunmaz otomobil bulunan evler ise parmakla gösterilirdi. 90’lı yıllarda bizde de 1976 model Amerikan arabası vardı. Yanlış duymadınız bir Amerikan klasiği olan Chevrolet Chevy vardı. O otomobilimizin konfor ve dayanıklılığını yıllar içerisinde aldığımız araçların hiç birinde hissetmedik. Ama teknoloji otomobil dünyasında da büyük yol kat ederek kendinden söz ettiren markalar ortaya çıkardı. Ülkemizde bir çok marka yer alırken bir çok marka da bu yıllar arasında ülkemizden çekildi. Chevrolet gibi aslında global dünyada yıllarla birlikte bir çok yapı taşı değişti.

Bir çok otomobil şirketi ortak paydada birleşti. Bir çoğu el değiştirirken bir çoğu da büyük firmalara satıldı. Örneğin PSA gurubu  içerisinde Citroen, Peugeot markalarını bulunduran Fransız bir şirket aynı banttan ayrı iki marka araç çıkarıyor. Bu yeni sistemde ayakta durmak için yapılan bir proje Alman devleri arasında yer alan  Volkswagen grubu ise bünyesinde bir çok otomobil markası barındırıyorken Mercedes-Benz saf kanlığını yıllara rağmen sürdürmeye devam ediyor.  Günümüz teknolojisinin kullanımıyla da otomobil tanıtımları ve incelemeleri tüketici gruplarına çok kolay bir şekilde ulaşırken tüketici toplumunun evlerinden çıkmadan merak ettikleri otomobiller hakkında bilgi sahibi olabiliyor.

Bunu ülkemizde de en güzel bir dille Carviser kanalının saçları güzel Fahir Talib ağabeyim yapıyor. Uzun süredir kendisini  sosyal medya hesapları üzerinden takip ettiğim doğrudur. Açıkçası konuya öyle video çekeyim kafasıyla bakan bir yapısı olmaması  kullandığı otomobiller ile bir bağ kurması  otomobilleri araç olarak görmeyip onları benimsemesi  bu sektörde onu  vazgeçilmez yapma yolunda emin adımlarla ilerletiyor. Hem izlettiriyor hem de trafiğe dair bilgilerinizi güncellerken yanlış bildiklerinizi de öğretiyor.  Otomobil  sektörü  yapay zekayla birlikte Nirvana ulaşacağı aşikar belki de dünyada ulaşmıştır. Ülkemize gönderilen teknolojiyle anavatanlarında yollarda olan otomobillerin arasında fark olduğu aşikar yoksa geçmişten günümüze Alman Ford’u, Amerikan Chevrolet’i Amerikan Ford’u söylemler kulağımıza kadar gelmezdi. Gelişen teknolojiyle birlikte büyük tip motorlar ise yerini  küçük ama işlevi büyük teknolojilere yerini  bırakırken yakıt konusunda da dünyada benzine yönelim bir hayli hızlanmış bir şekilde Türkiye gibi ülkelerde olan dizel otomobiller Avrupa ülkelerinin çoğunda yerini  benzin ve otomatik vites teknolojisine bırakırken ülkemizde de son dönemlerde bu teknolojiye karşı ivme bir hayli artmaya başladı. Konfora odaklanma konusunda teknolojik çalışmalar gelişen standartlarla birlikte eski teknolojiyi rafa kaldırarak yerini yeni otomobillere bırakmaya başladı. Ülkemizde trafiğe kayıtlı araç sayısı ise 23 milyonu aştı.  Bu sayının yüzde 54’lük kısmını ise hususi otomobillerimiz oluşturuyor. Bu rakamlara bakıldığında geçmişte lüks olan sektör günümüz Türkiye’sinde ihtiyaç olarak yerini almakta  Allah ülkemiz insanının alım gücünü düşürmesin daha da yükseltsin temennim budur. Sevgiyle kalın

Selçuk AYDIN
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
wattpad sorunsalı
Sonraki
HUFFLEPUFF BİNASI HAKKINDA

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.