Volver Film Yorumu

Kaynak belirtilmedi

2006 Cannes’inde altı kadın oyuncusunun birden ödül almasını sağlayan, adını Estrella Morente’nin şarkısından alan komedi ve dram filmi Volver’dan bahsedeceğim bugün sizlere.

Filmin Konusu: 
 

Kadınların gücü, birliği ve dayanışması etrafında şekillenen film, Raimunda ve kız kardeşi Soledad’ın bir yangında kaybettikleri anne ve babalarının mezarını  temizledikleri bir sahne ile başlıyor. 

Anne ve babasını kaybetmesi yetmiyormuş gibi bir de büyük bir yoksulluk ve hastalıklı bir kocayla yaşamak durumunda kalan Raimunda bir gün eve döndüğünde kocası Paco’nun istismar etmeye çalıştığı kızı tarafından öldürüldüğünü görüyor ve büyük bir soğukkanlılıkla kocasının cesedinden kurtuluyor. 
 

Bu da yetmezmiş gibi, olayın ertesi günü teyzesinin de öldüğü haberini alıyor ama uğraşması gereken bir ceset olduğu için cenazeye katılamıyor.

Bu sebeple kardeşi Sole tek başına cenazeye katılıyor ve orada annesi Irene’in hayaletiyle karşılaşıyor.

Ne hayaleti ya, dediğinizi duyar gibiyim, ancak sakin olun. Bu memleketin halkına göre ölülerin dönmesi alışılagelmiş bir durum. O yüzden sole de anasını aldığı gibi memlekete getiriyor. 
 

O andan sonra da altı kadının yaşam mücadelesi ve dayanışmasını görüyoruz işte.

Yorumum:

Doğup büyüdüğü köyde çekim yapmayı seçen Almodovar filmde hayatın canlı bir portresini çizmiş. Canlı bir portre diyorum çünkü filmde işlenen olaylar çok absürt gibi gelse de aslında hepsi bildiğimiz, yaşadığımız ya da duyduğumuz şeyler. O yüzden izleyen her kadının bu filmde kendinden bir parça bulması mümkün. 

 

Benim filme puanım, 8/10.

 

Erza Allen
okur, yazar, eleştirir.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
İlk adım bir ömür aşk
Sonraki
UMUT VE O ÖLÜMSÜZLÜK ŞARKISI…

UMUT VE O ÖLÜMSÜZLÜK ŞARKISI…

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.