Düşündüren, Öğreten Aynı Zamanda Geleceği Gösteren Kitaplar

Düşündüren, Öğreten Aynı Zamanda Geleceği Gösteren Kitaplar

1) UMBERTO ECO – GÜLÜN ADI

Bu kitap ödül almıştır. Kitapta rahip ve onun çömezinin manastırda olan bir cinayeti çözümlemesini ele alır. Kalın bir kitap olması gözünüzü korkutmasın gayet güzel maceracı ve düşündüren bir eserdir.

2) GEORGE ORWELL – 1984

Politik bir romandır. Bu eser 1947 – 1948 yıllarında yazılmıştır. Konusu faşist, baskıcı iktidarın eleştirisini ele alır. Distopik bir eserdir.

3) GEORGE ORWELL – HAYVAN ÇİFTLİĞİ

Bu eser mecazi bir anlam, hiciv kullanılmış ve fabl tarzındadır. Bu roman stalinizmin eleştirisidir. Burada SSCB kuruluşundan itibaren ortaya çıkmış olan önemli olayları kara mizah ve mecazi yolla ele almıştır. Çok yankı uyandıran ve olumlu eleştiriler almıştır.

Düşündüren, Öğreten Aynı Zamanda Geleceği Gösteren Kitaplar

4) VIRGINIA WOLF – KENDİNE AİT BİR ODA

Kadınların özgüvenini ele almıştır. Kadınlar konuştuklarında kendilerini nasıl rahat hissettiklerini anlatır. Bunun hakkında bütün ünlü yazarların yorumlarını eleştirir. 20. yüzyıl feminist düşüncesi için bir dönüm noktasıdır.

5) RAD BRADBURY – FAHRENHEIT 451

Adı kitapların tutuştuğu ısı derecesinden gelir. Burada itfaiyecilerin yangını söndürmek yerine kitapları ateşe verdikleri bir eserdir. Kitapların gereksiz olduğunu, yanlış bilgi verdiğini, yakılmaları gerektiğini anlatır ve bununla da övünür. Dünyanın her geçen gün fahrenheit’a daha da yakınlaşıyoruz sanki!!!!

Beril
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Geçmiş Geride Mi Kaldı?
Sonraki
Sen Değerlisin..

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.