HERKESİN BİLMEDİĞİ 5 ANİMASYON FİLM ÖNERİSİ

Kaynak belirtilmedi

İlk öncelikle animasyonlara olan düşkünlüğümden bahsetmem gerekiyor. Evet çoğu çocukluğumuza ait olsalar da yetişkin birinden “Animasyonlar çocuklar içindir ben asla izlemem.” lafını duyunca ister istemez o kişi için çok derin bir hüzün duyuyorum. Çünkü yaşımız kaç olursa olsun animasyonlar içimizde hiç ölmememesi gereken çocuğu diri tutar ve hayal gücümüzü hep yanı başımızda durmasını sağlar. Küçükken izlediğimiz animasyonları izlemek, eski günlerin kokusunu tekrar burnunuzun ucuna getirir. O zamanlarki dertsiz ve huzurlu ruh hali izlediğimiz çizgi film/animasyon sayesinde bütün vücudumuzu kaplar. Ayrıca bazı animasyonlar var ki küçük yaşta izlediği zaman anlayamayacağı derin anlamlar var altında. Şimdi size favorilerimden 5 tanesini sıralayacağım.

1.IRON GIANT (DEMİR DEV)- 1999                                                                                     

İMDB:8,1 

Film, Hogarth isimli küçük bir çocuğun maceracı ruhuyla başlıyor. Bu çocuğun bir gün uzaydan gelen dev bir robotla karşılaşmasını ve onunla olan arkadaşlığı konu ediniyor. İzlerken güldürüyor, ağlatıyor ve düşündürüyor. Ayrıca filmde kullanılan müziklerinde oldukça zevkli olduğunu söylemeden edemeyeceğim. 

1957 senesinde Soğuk Savaş dönemini ele alan filmin uyarlandığı eser ise Ted Hughes’in Demir Adam kitabından olmuştur. 

Film için benim düşüncelerim ise; çocukluğumun bir parçası olmasının yanı sıra duygular bu filmde çok baskın ve ön planda. İkilinin dostlukları, fedakarlıklar ve önyargılar. Ama her izlediğimde tıpkı ilk izlediğim zamanki sıcaklık var.

 

 

2. ROBOTS – 2005

İMDB:6,4

Kapak fotoğrafına aldanıp, bu kalitesiz kesin falan demeyin. Bu animasyonumuzun da konusu alışılmışın oldukça dışında çünkü bu sefer bir sınıf ayrımına tanık oluyoruz. Evet animasyonlarda toplumun böyle yönleri genelde çocuk izleyiciye gösterilmez. Fakat burada durum farklı. Malzemeleri hurda olan robotlar ve birinci elden olan robotlar şeklinde keskin bir sınıf ayrımı söz konusu.

Rodney bu fakir robotlardan biridir. En büyük hayali şehire gidip nam salmış büyük robotlarla tanışmak ve yararlı olmak istemesidir. Biz de filmde Rodney’in bu asla vazgeçmediği hayallerinin peşinden gittiği serüvenine tanıklık ediyoruz. 

 

 

3.PERSEPOLİS-2007 

İMDB:8,0

Bu animasyonumuz asla çocuklara yönelik olmadığı bir gerçek. İçinde anlatılan konusu olsun alt metni olsun kullanılan cümle ağırlıkları bile bir çocuğun anlayabiliceğinden çok daha fazlası. 16 dersek yaş sınırı için yanlış olmaz bence. 

Film bize Marjane’nin çocukluğundan alıp ergenliğine, ergenliğinden kadınlığına doğru bir yolculuğa çıkarıyor. Konumumuz ise Tahran. İran-Irak savaş dönemi sırasında Tahran çevresine düşen bombalar, Muhalif amcasının intiharına ettiği tanıklıktan sonra Marjane için hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Tıpkı ülkesi gibi.

 Hem şeriat kurallarının bir genç kız için ne demek olduğunu anlamamızı sağlıyor. Ruh tahlilleriyle karakterin gözünden sorgulamalara tanıklık ediyor. Olaylara ve durumlara farklı bir perspektiften bakmaya da yardımcı oluyor. Ailesini, ülkesini bırakmak ne demek? Ne gibi zorlukları var? Kaçmak bir çözüm mü? Yoksa ceza mı? Film bittiği zaman belki uzun süre düşünüceksiniz ya da güzeldi diye kapatıcaksınız. Belki de ekranın ne zaman renklendiğini bile fark edemeyeceksiniz. Dilerim öyle olmaz.  Persepolis benim en çok etkilendiğim animasyonlar listesinde yerini alıyor.

 

 

4.MULAN 1 (1998) VE MULAN 2 (2004)

İlk film→ İMDB:7,6               İkinci film → İMDB:5,6

Mulan bilinmedik bir animasyon mu pek emin değilim. Benim ailede çok popüler olduğu kesin. Ama herkeste çok duymadığım sık rastlamadığım için eklemek istedim.

Mulan Çin’de yaşayan babası savaş gazisi olan mütevazi bir aile kızı. Ailesi artık onun evlenmesi gerektiğini düşünüp onun bir çöpçatanla görüşmesini istiyorlar. Fakat atladıkları en önemli nokta ise Mulan’nın evlilik ve gerektirdiği şeylerden tamamen uzak olması. Mulan özgür ruhlu, ata binmeyi seven kılıç talimleri yapmayı seven bir kız. En büyük hayali ise tıpkı babası gibi bir savaş kahramanı olmak. Belki de içten içe hep erkek çocuk isteyen babasını memnun etmek. Bir gün haberciyle gelen kraliyet emriyle Mulan’nın hayatı tamamen değişicektir. Bizlerde Mulan’nın bu mücadelesini ve cesaretini izliyoruz.

Yine çocukluğumun parçası olan bir animasyon sunuyorum size ama Mulan bir başka. Erkeklerin yapabiliceği çoğu şeyi kadınların da yapabiliceğini, yapamayacakları durumda da zekalarını kullanarak bu durumu eşitleyebiliceklerini bize örnekleriyle gösteren mükemmel bir yapım. Özellikle de ilk filmi bir kız çocuğum olsaydı mutlaka izletirdim.

 

 

 

5. SPIRIT (ÖZGÜR RUH)-2002

İMDB: 7,2

İzlerken insanlardan nefret edebiliceğiniz benim için iki animasyon var. Bir tanesi Bambi diğeri ise Spirit. Filmi daha iyi konusunu anlayabilmeniz için size vahşi at tanımını yapmak istiyorum.

Vahşi at, Mustang atları Amerika Birleşik Devletlerinin batı eyaletlerindeki arazilerde başıboş olarak yaşayan vahşi atlar olarak tanımlanmaktadır. Bazı kaynaklarca Vahşi at (Wild Horse) olarak nitelendirilse de bu atların evcil atlardan kaçarak dağlarda kendiliklerinden üreyen atlar olduğu bilinmektedir. (Alıntı)

Yani insanlar tarafından evcilleştirilmiş özgür atlar. Bu animasyonda da Bu vahşi atların özgürlük mücadelesine tanıklık ediyoruz. Nal olmadan toynaklarının rahatlığını, binicilik takımını hiç takmamış atın empatisini kuruyor, film boyunca belki de insanlığımızdan utanır hale geliyoruz.

 Bu filmden sonra dilerseniz bir çocuk kitabı klasiği olan Siyah İnci’yi (Anna Sewell) de okuyabilirsiniz. Kitap Siyah İnci isimli bir atın gözünden anlatılıyor. Çocuk kitabı olduğu için dili oldukça basit ama okunmadıysa da okunmalı diye düşünüyorum. 

 

 

Okuduğunuz için teşekkür ederim umarım listeden seçip, beğenip, izledikleriniz olur. Lütfen izleyip beğendikleriniz varsa belirtmeyi unutmayın.

 

Pinkie Pie
Filmler, diziler ve kitaplar benim için bir terapi. Eleştiriler ve yorumlar daha çok sohbet üslubuna uygun.
Önceki
THE BOYS İNCELEME (SPOİLERSIZ-SPOİLERLI)

THE BOYS İNCELEME (SPOİLERSIZ-SPOİLERLI)

Sonraki
PMS nedir? Bu kadınlar neden böyle?

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.