Doktor Strange Mephisto mu?

Doktor Strange Mephisto mu?

Spider-Man: No Way Home’un, Mephisto’yu belirgin bir şekilde öne çıkaran, nefret edilen bir Spidey çizgi romanından ödünç alması mümkündür.

WandaVision yayınlanırken ve zamanın ruhunu yakalayan güçlerinin zirvesindeyken, hepimiz biraz, Marvel’ın kötü adamı Mephisto’ya takılıp kalmıştık. Kabusların ekstra boyutlu ateş iblisi, gösterinin en büyük kötülüğüne çok uygun görünüyordu. Mephisto’nun Wanda Maximoff ve Doctor Strange (başlangıçta gösterinin bir parçası olması amaçlanan) ile önceden bağlantıları vardı. Doğal olarak İnternet, Mephisto’nun diziye girebileceği birçok yolu düşünmeye başladı. Sonuçta, tüm Mephisto teorileri yanlıştı. Kathryn Hahn’ın Agatha Harkness’i, WandaVision’ın ana düşmanıydı ve dünya, içinde daha fazla Kathryn Hahn olduğu için daha parlaktı. Şimdi Spider-Man: No Way Home fragmanı geldi ve Mephisto’yu yeniden teorize edilmeye başlandı. 

Örümcek-Adam: Eve Dönüş Yok | Spider-Man: No Way Home | Altyazılı Teaser

Basitçe söylemek gerekirse: Spider-Man: No Way Home’da Doctor Strange’de biraz tuhaflık var. Evet, bu sadece iki buçuk dakikalık bağlam dışı çalışma süresi, ancak bu hala bazı şüpheli titreşimleri almak için yeterli zaman. 

Çoklu evrenin nihai koruyucusu olan bu Stephen Strange, lise çağındaki küçük dostunun bir sıkıntıdan kurtulmasına yardımcı olmak için söz konusu çoklu evreni manipüle etmeye şaşırtıcı bir şekilde hevesli. 

Doktor Strange Mephisto mu?

Avengers: Infinity War olayları sırasında Doctor Strange, yeni meslektaşlarına, Thanos’un korumaya yemin ettiği Zaman Taşı’nı ele geçirmesine izin vermek yerine her birinin ölmesine izin vereceğini bildirdi. Ancak Strange, nihai zafere giden tek yolun Zaman Taşı’ndan vazgeçmek olduğunu öngördüğünde bunu yaptı.

Doctor Strange’in sorumluluklarına olan bağlılığına dair bilgimize dayanarak, bu bize iki olası açıklama bırakıyor. Birincisi, Doctor Strange yine de çoklu evreni manipüle etmeyi planlıyor (belki de Wanda Maximoff ve Loki’nin kendi Disney+ serilerinde ona verdiği hasarı araştırmak için) ve Peter Parker’ın onu yatıştırması için yolculuğa çıkmasına izin veriyor. 

Diğer açıklama ise daha uğursuz: bu Doctor Strange değil… bu Mephisto.

Spider-Man: No Way Home’un konusu, büyük kırmızı kötü adama sahip olan mevcut bir Spider-Man çizgi romanından biraz ilham alıyor gibi görünüyor. 

Örümcek Adam: Bir Gün Daha 2007’de dört bölümlük bir çizgi roman dizisiydi. 

Lojistik düzeyde, hikaye devam eden üç Spidey çizgi romanını (The Amazing Spider-Man, Friendly Neighborhood Spider-Man ve The Sensational Spider-Man) tek bir çizgide (The Amazing Spider-Man) birleştirmek için tasarlandı. Ancak gerçekte, Marvel editörü Joe Quesada’nın Peter Parker ve Mary Jane Watson’ı aşktan nefret eden bir canavar olduğu için boşama girişimiydi.

Bu amaçla One More Day, Peter Parker’ın kimliğini açıkladığı ve May Teyze’nin kurşun yarasından yavaş yavaş ölmekte olduğu İç Savaş olaylarından sonra başlar. 

May Teyze’nin hayatını kurtarmak için Peter, her türlü sihirbazdan yardım ister (isteğini reddeden Doktor Strange’den de buna dahildir). 

Sonunda Peter, May Hala’yı kurtarabileceğini söyleyen şeytani Mephisto ile karşılaşır. 

Karşılığında Peter’ın ruhunu değil, Mary Jane ile olan evliliğini ister. İblisin teklifini kabul eder ve hayat devam eder ama çok boktan. 

Bu çok sevilen bir çizgi roman değildi. 

Tüm bunlar, Spider-Man: No Way Home ve Spider-Man: One More Day arasındaki bazı temel düzeyde benzerliklerin kaçınılmaz olduğunu söylemek içindi. Peter, gizli kimliğini yeniden kazanmak için Michelle’den(MJ) vazgeçmek zorunda kalacak. Belki de Doctor Strange bu sefer kılık değiştirmiş Mephisto olarak ortaya çıkacak.

Ya da belki yine yanılırız.

berkekim.writer
Merhabalar ben Berk. Bir e-kitap içerik üreticisiyim. E kitaplarıma idefix ve D&R üzerinden kolayca ulaşabilirsiniz. Sizin için buraya bağlantı bırakıyorum. https://www.idefix.com/yazar/Berk%20Ekim
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Felsefe Kitapları Okumanın Faydaları

Felsefe Kitapları Okumanın Faydaları

Sonraki
NEDİR BU K-POP NEDEN BAKANLIK İNCELEME GETİRDİ?

NEDİR BU K-POP NEDEN BAKANLIK İNCELEME GETİRDİ?

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.