Az Okunma Oranına Sahip 10 Güzel Kitap Önerisi

Selamlar, yazıma hoşgeldiniz. Kitap tavsiyesi istediğimiz zaman, listede sürekli aynı kitap isimlerini görmekteyiz. Sizler için, genel olarak az okunmaya sahip ama gerçekten okuduğunuz zaman sizleri etkileyecek  kitap listesi oluşturdum.

1-ALgernon’a Çiçekler/Daniel Keyes

Daniel Keyes’in tek kitabı olan Algernon’a Çiçekler, zeka seviyesi düşük olan bir kobay fareye yapılan deney sonucu ilerleyen zekasını bir insanda da denemenin hikayesini anlatıyor. En iyi roman ve en iyi kısa öykü ödülü almıştır ve sinemaya ‘Charlie’ ismiyle uyarlanmıştır. Farklı bir kurgusu ve anlatımı vardır. Bunlara karşın az okunması beni şaşırttı. Kesinlikle tavsiye ediyorum.

2-Uçurtmayı Vurmasınlar/Feride Çiçekoğlu

Feride Çiçekoğlu’nun, hapishane yıllarında tanıştığı bir çocuğun öyküsünü anlatmaktadır. Annesinin hapis cezası dolayısıyla annesiyle beraber hapishanede yaşayan küçük bir çocuğun yine aynı hapishanede dost olduğu bir kadına yazdığı mektupları anlatır. Masum, derin, hüzünlü bir kitap. Tabii ki tavsiye ediyorum.

3-Liseden Arkadaşlar/Selçuk Aydemir

İşler Güçler dizisinin senaristi Selçuk Aydemir’in kahkaha dolu bir kitabı. ‘Mahalleden Arkadaşlar’ kitabının devamıdır ama pek bağımlı da sayılmaz. İsminden anlaşılacağı gibi lise yıllarında birkaç arkadaşın komik öyküsü anlatılır. Gülmek istiyorsanız bu kitabı okumalısınız.

4-Dul Kadının Oğulları/Mustafa Yılmaz

Masonluk ile alakalı bir kitaptır fakat öyle derin değil korkmayın. TBMM’de bulunan sembolleri kimlerin ne amaçla yaptığını, Meclis Binasını yapan mimarın mason olduğunu, cadde ve sokak isimlerine kadar planlı yapıldığını anlatıyor. Bence kesinlikle okunmalı ve bu konuda fikir sahibi olunmalı. Okuyana kesinlikle ‘vay be!’ dedirtecek kitap fakat okunması az.

5-Börü/Çağlayan Yılmaz

Türk yazarlarının da fantastik yazabildiğini gösteren, çok sevdiğim bir romandır. Türk Mitolojisi barındıran Osmanlı, Selçuklu kokan mükemmel bir kurgusu ve hikayesi var. Hikaye, ikinci ve üçüncü kitabıyla devam eder. Ben bu öneriyi üç kitap adına yapıyorum fakat sizler ilk kitabını denedikten sonra devam edebilirsiniz. Fantastik sevmeyenler için geçerli değildir bu tavsiye. Bu kitabın okunması çok sanıyordum fakat oldukça azmış.

6-Leonardo’nun Yahuda’sı

Leonardo Da Vinci’nin en ünlü tablosunu tamamlamak için eksik kalan Yahuda’nın yüzünü aramasını konu alır. Yazarın Türklere garezi mi var anlamadım ama Leonardo Da Vinci adına güzel bir kitap. Tavsiye ediyorum.

7-İnsan Nedir?/Mark Twain

Barış Özcan’ın tavsiye ettiği muhteşem bir felsefe kitabı. Felsefe deyince korkmayın. Çok açık ve tatlı bir dille insanlık adına çok çarpıcı fikirler bulunduruyor. Gerçekten fikirlerinizin değişeceğini düşündüğüm bir kitap. Bu kitabı sadece az okunanlar kategorisinde değil, tavsiye edeceğim ilk 10 kitap arasında yer alır.

8-Tüfek Mikrop ve Çelik/Jared Diamond

Böyle bir kitap nasıl az okunabilir acaba? Gerçekleri anlattığı için mi yoksa? Yapılan sömürgeler, yerliler, Avrupalılar, tarım devrimi, hastalıklar, silahlar, çelikler… Liselerde tarih derslerinde bu kitapta yazılanları anlatsalardı ben Tarih ya da Sosyoloji okurdum. Tavsiye ne demek, hemen almalısınız bu kitabı.

9-Bazı İnsanlar Varlıklı Olsun Diye Neden Diğerleri Yoksul Olmak Zorunda? Zeynep Tütüncü Güngör (Derleyen)

Fidel Castro’nun mücadelesini, yaşam öyküsünü ve sözlerini içeren ilham kaynağı bir kitap. Castro’nun devriminin başarısının arka planında yatan fikirleri çok güzel anlatır. Sorgulatan ve düşündüren bir kitap.

10-Felsefenin Kısa Tarihi/Nigel Warburton

Felsefe kitapları okumasanız da, sizleri yormayacak ama düşündürecek bir kitap. Dili çok tatlı olan bu kitapta, ünlü felsefecilerin fikirleri anlatılmaktadır. Felsefe kitabına yeni başlayanlar için biçilmez kaftan.

Not:Bu kitap listesi, az okunmaya sahip kitaplardan oluşmaktadır. Bu liste alternatif, farklı, bilinmeyen ve güzel kitap arayanlar içindir.

Saygılarımla…

Sinan
Yaşam bizler için edebiyat, felsefe ve tarihten ibaret...
Subscribe
Bildir
2 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Nietzsche’nin Üstinsanı, Zerdüşt Şunları Sever;

Nietzsche’nin Üstinsanı, Zerdüşt Şunları Sever;

Sonraki
Günlük 1; Sizi gerçekten tanıyorlar mı ? (Lise Yılları)

Günlük 1; Sizi gerçekten tanıyorlar mı ? (Lise Yılları)

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.