Kendini Gerçekten Seviyor Musun?

         Sizi kimsenin tanımadığı bir yere gidip bambaşka bir insanmış gibi hayat yaşamayı düşündünüz mü hiç ? Adınızı, kişiliğinizi her şeyi değiştirerek insanlara kendinizi tanıtmayı ?  Aslında düşününce değişik, yeni bir şey denemek güzel olabilir falan diyor insan ama bu düşünceler kısa zamanlı bence. Uzun zaman boyunca bunu yapmak çok zor ve ürkütücü bir insan bunu niye yapar ? Bence cevap kendini sevmediği için. Bir insan kendini sevmeyerek ne kadar uzun bir hayat yaşayabilir ? Her güne başladığında, kendine aynada baktığında her günü daha da kötü geçirerek nasıl dayanabilir ?

        Bir insanın önce kendini sevmesi gerekli. Eğer bir insan kendini seviyorsa zamanı geldiğinde kendi canını yakmayı da mutlu etmeyi gerekirse eleştiri yapmayı da bilir. Kendine dürüst olabilirse bir insan bu zamana kadar okuduğu kitaplardan, öğrendiği tüm bilgilerden daha fazla şey öğrenir. Bir insanın kendini tanıması en büyük bilgeliktir. Bence bir ansiklopedi okumak gibi ( Bu arada hiç ansiklopedi okudunuz mu ? dehşet güzel bir şey. Kocaman sayfalarda yazılan küçücük binlerce bilgiyi öğrenme onları akılda tutma hevesi, her bilgiyi öğrendiğinde kendini daha çok bilge hissetme duygusu komik ama güzel ve tabi ki öğrendiğin bütün bilgiyi başkalarına anlatma isteği ). Eğer kişi kendini bilirse ne zaman ne konuşacağını, hangi yönünün daha güçlü olduğunu, neyi bilip neyi bilmediğini öğrenir işte o zaman kendini tamamlamaya başlar eksikliklerini gidermeye çalışır ve en bilge insan olma yolunda adım atmış olur. 

        Kendinizden kaçamazsınız. Nereye kadar kaçabilirsiniz ki. Ben hep benimleyim. Duygularımdan, düşüncelerimden, karakterimden, olduğum benden bir adım öteye gidemem. Kendimde yanlış olan şeyleri görmemezlikten gelemem. Bambaşka bir yere gidip bambaşka bir ben yaratsam bile kendimden. Her aynaya baktığımda asıl beni göreceğim.

        Biliyorum hepiniz bu dediklerimin farkındasınız. Aynaya bakmak, kendinden kaçmamak, kendini sevmek falan filan. Asıl olay dediklerim değil asıl olay dediklerimi kendinizi ciddiye alıp, vakit ayırıp gerçekten hayata dair yanlışlarınızı, doğrularınızı, artılarınızı, eksilerinizi görüyor musunuz bunu bilmeniz. Kendini sevmek demek kendini kabul etmek demektir. Kendini kabullendikten sonra istediğin kadar düş istediğin kadar hata yap bu sensin ve kendi hayatınla ilgili en doğru şeyi sen bilirsin. Kendini her zaman sev ve koru. Kendine iyi bak. 

Deniz Feneri
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
MANTIKDIŞI PİŞMANLIK
Sonraki
Ben sizin klonunuz değilim.

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.