İsteyerek erken kalkmak mı, o da nesi

Daha önce birçok nedenden güne erken başlamak istemişsindir. Sabah sporu yapacağım, erken kalkmalıyım. Kişisel bakım yapacağım erken kalkmalıyım. Erken kalkmak vücuda iyi geliyormuş erken kalkmalıyım…

Peki sonra ne oldu? Birkaç gün deneyip beceremeyip vaz mı geçtiniz? Yoksa ilk gün bir heves uyanıp sonra devam edemediniz mi? Gelin bugün yeniden heveslenelim. O güneşin doğuşunu izleyeceğiz. Bunun için ne mi yapmalı?

1) Sizi yataktan zıplatıcak amacı bulun

Sabah  kalkış amacının seni heyecanlandırması çok önemli. Yoksa sabah uyanırsın ve heyecanlı bir amaç bulamadığından o tatlı uykuya geri dönmek çok daha cazip gelir.

Ben bu konuyu çok aradım. Çalışacak dersleri planladım. Güzel bir kahvaltı yapmayı hayal ettim. Önceki gece yarım bıraktığım filme devam etmeyi planladım. Ama hiçbiri beni bikaç günden fazla erken kaldırmaya yetmedi. En son her sabah kalkıp blog yazmaya karar verdim. Böylece daha somut kıldım erken kalkma işini.

2) Planlar yapın

Yataktan kaldıracak amacı bulduk ama sonrasını boş bırakırsak sabahın o güzel saatlerinin çoğunu uyanık geçirmek mümkün olmayacaktır. Hem ne demiş büyükler erken kalkan yol alır. Birkaç gün erken kalkmayı deneyin, göreceksiniz zamanınızın ne kadar genişlediğini.

İsteyerek erken kalkmak mı, o da nesi

3) Erken kalkmaya ikna edici nedenler bulun

Bilinen başarılı insanlar genelde az uyur ve erken uyanır. Demek ki verimliliğe bir katkısı var.

Erken uyanmanın vücut sağlığını düzeltici, cilt sağlığını artıcı bir etkisi var.

4) Devamlılık için alışkanlık sistemini oturtun

İşaret ödül ve rutin alışkanlık edinmek için temel mekanizma. İşaret bu alışkanlığı yapma isteğimizi tetikliyor.

Ödül aslında bu işi yapmamızın altındaki temel neden. Mesela mutsuzken tatlı yeme isteği aslında tatlı yiyerek kendimize yalancı bir mutluluk kazandırma isteğinden kaynaklanıyor.

Rutin ise bu işi sistemsel hale getirip düzenli yapmaktan ibaret.

Mesela diyelim ki:

Her sabah 7’de uyanacağım, blog yazmak için. Bu bana insanlarla etkileşime girmeyi ve erken kalktığım günleri kaydetmeyi sağlayacak.

Buna eklemeyi sabah gökyüzünü çekmeyi de ekleyerek kendin için daha cazip hale getirebilirsin.

Bir de işareti tetiklemek için bu alışkanlığı bir grup olarak kazanabilirsin. Mümkünse yakın çevrenden biriyle anlaş. Uyanan diğerlerini uyandırsın. Kalkmayana küçük cezalar verilsin.

Eğer çevrenden kimseyi ikna edemezsen biz deneyebiliriz. Ben erken uyanabildiğim her gün bir blog yayınlarım. Sen de eğer o gün erken kalkabildiysen bana yorum bırakırsın. Birbirimizi uyandırmak gibi daha etkili bir şeyi maalesef yapamayız ancak başarabildiğin günleri somutlaştırmak seni tetikleyecektir.

5) Bonus

Lavanta kokusunun kolay uyanmaya bir etkisi var. Ben buhurdanlıkta lavanta yağı yakıyorum yatmadan önce bir süre. O koku odaya yayılınca ben sabah yataktan daha kolay kalkıyorum. Yoksa alarmları kapatıp asla sökülmek istemiyorum yataktan.

Bir de sleepcycle gibi uykunu analiz eden uygulamaları kullanabilirsin. Uygulama senin uykunu analiz ederek seni uykunun en hafif olduğu, uyanmanın en kolay olduğu zaman uyandırıyor.

[1] https://www.youtube.com/watch?v=oC1aqpZ1TGM&t=9s

kalpteki benek
İçime birikenleri yazılarıma döküyorum, belki bir anlayan çıkar diye
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Ona Dair
Sonraki
Farklı Bir Gelenek: Rubicon’u Geçmek

Farklı Bir Gelenek: Rubicon’u Geçmek

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.