Doğru Hostel Seçme Rehberi

Hostel Seçme Rehberi

HOSTEL NEDİR?

Hostel, kısaca bahsetmek gerekirse ucuza konaklama ve sosyalleşme imkanının en yüksek olduğu konaklama tipi diyebilirim. Devlet yurdunda kalanlar ya da askere gidenlerin daha çok bildiği bir ortama sahip olan hosteller, ortalama 4-6-8-10 kişilik ranzalı odalarda olan ve banyonun, tuvaletin ve varsa mutfağın ortak kullanıldığı bir konaklama türü. Bazı hosteller de 2 kişilik konaklama imkanı da bulunmaktadır. Genellikle Avrupa’da yaygın olarak kullanılan hosteller sık seyahat etmeyi sevenlerin tercihleri arasında.

HOSTEL FİYATLARI

Hostelin ne olduğu hakkında bilgi verdikten sonra birazda fiyatlar hakkında bilgi vereyim. Hepimiz seyahatlerimizde belli bir bütçe ile yola çıkıyoruz. Böyle olunca da konaklama ücretlerine biraz dikkat ediyoruz. Tabi ki hostelleri tercih ediyor olmak biraz konfordan ödün vermek anlamına geliyor. Bunu umursamıyorsanız rahatsız da olmazsınız. Fiyatlara gelince de otel fiyatlarının yarısı kadar bile değil çoğu yerde. Örnek olarak; Üsküp’ te bir gece konaklama otel fiyatı 30 Eur iken, hostel fiyatı 8 Eur civarında. Fiyatlar ülke ve bölgeye göre değişiklik göstermekte ama nerde olursa olsun kesinlikle hosteller her zaman daha uygun olacaktır.

HOSTEL KONAKLAMA

Seyahatlerde en ucuz konaklama tipi olarak bilinen hostellerde bir gecelik rezervasyon yaptığınızda o bir gece için konaklama odasını değil, bir yatağı rezerve etmiş olursunuz. Hatta mutfaklı olan hostelleri kullandığınızda marketten aldığınız yiyecek içecekleri hazırlama imkanınız olduğu gibi, gün içinde atıştırmalık sandavic vb. şeyler hazırlayıp, yanınızda alabilirsiniz. Bu şekilde oldukça ekonomik bir seyahat olacaktır.

Hosteller yurt gibi bir konaklama imkanı sunduğunu daha önce söylemiştim. Hal böyle olunca odalarda kız – erkek karışık kalındığını söylemek isterim. Bazı hostellerde kız odaları olabiliyor. Tercihinizi ona göre yapabilirsiniz. Bazı hostellerde de ranza çevresinde perde bulunuyor. İsterseniz perdeleri kapatıp kendinizi izole edebilirsiniz.

Temizlik konusunda aklınıza mutlaka bazı sorular geliyordur. Şimdiye kadar kaldığım hiçbir yerde temizlik konusunda sorun yaşamadım. Kaldığım yerlerde mutfak dahil temizdi. Nevresim, battaniye ve yastık hostelde mutlaka oluyor. Yataktan biri ayrıldığı zaman da yenileri ile değiştiriliyor. Tabi bazılarında ise Check-in esnasında verilebiliyor.

Bazı hostellerde konvertibl kahvaltı da oluyor. Konvertibl kahvaltıdan kastı nedir derseniz genelde içecek yanında kruvasan olan kahvaltı. Hatta Ohrid’ de kaldığım hostel çok iyiydi. Simit, çikolata, peynir vs. vardı. Kaldığım hosteller içinde en iyi yerdi diyebilirim.

Hostelde konaklamanın en güzel yanı da dünyanın dört bir yanından gelen insanlarla tanışma fırsatı. Yeni kültürleri öğrenebilir. Yeni bilgiler kazanabilirsiniz. Hatta görülmesi gereken yerler hakkında onlardan bilgi alıp belki de gitmeden önce öğrendiğiniz yerler dışında gizli kalmış yerleri keşfedebilirsiniz.

Lounge Hostel Üsküp (Mutfak)
Lounge Hostel Üsküp ( Mutfak )

HOSTEL REZERVASYON YAPARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Hostel ararken ilk dikkat etmeniz gereken nokta lokasyon. Şehir dışında ya da ıssız bir bölgede olmamasına emin olun. Gerekirse hostelle iletişim kurun. Şehir dışında olması ulaşım açısından sıkıntı yaratabilir. Diğer dikkat etmeniz gereken husus da yorumlar. Bir yerde kalmadan önce hepimiz gideceğimiz yerle ilgili yorumlarına ve tecrübelerine bakarız. Ona göre tercih de bulunuruz. Bunlara bakıp yine de emin olamadığınız bir durum varsa tek gecelik için rezervasyon yapmanızı öneririm. Kötü bir tecrübe yaşamanız durumunda başka bir yerde kalabilirsiniz. Olurda hosteli beğenmezseniz para kaybı yaşamadan başka bir yer de konaklama yapabilir ya da beğenmeniz durumunda konaklamayı uzatabilirsiniz.

Rezervasyon aşamasında odayı paylaşacağınız kişilerin kendi hem cinsiniz olup olmadığına dikkat edin. Bazı hostellerdeki odalar kadın erkek konaklama yapılabiliyorken, bazı hostellerin konaklama odasında sadece kadınlara ya da sadece erkeklere özel olabiliyor.

Dikkat edilmesi gereken diğer bir konu da konaklama odasında kaç kişiyle konaklayacağınız. Kimi hostellerde 4 kişi konaklama yapılabiliyorken, kimisinde 16 kişi kalabiliyor. Rezervasyon esnasında bununla ilgilide bilgi mutlaka yazıyor.

Seyahatlerinizde hostel konaklamasını tercih ediyorsanız yanınızda kişisel temizlik malzemelerinizi ve havlunuzu yanınıza mutlaka alın. Bazı hostellerde havlu olabiliyor ama siz yine de yanınızda bulundurun.

Ses ya da ışıktan rahatsız olan biri iseniz, göz bandı ve kulak tıkaçları almanızı tavsiye ederim. Çünkü aynı odayı paylaştığınız kişiler sizinle aynı saatte uyumayabilir ya da sizden erken kalkabilirler.

Hostellerinde giriş – çıkış saatleri otellerden pekte farklı değil. Burada dikkat etmeniz gereken konu çoğu hostelde resepsiyon olmadığından geç saatlerde giriş –çıkış yapmanız zor olacaktır. Örneğin Üsküp’ te kalacağım zaman beni sabah 04:00 – 05:00 saatlerinde alacak bir hostel bulamamıştım. Ancak üçüncü rezervasyon yaptığım yer sabah 06:00 civarında alabileceklerini belirtmişti.

Güvenlik konusunda da aklınıza bazı şeyler gelmiştir. Genelde kullanmanız için kilitli bir dolap veriliyor. Eşyalarınızı orada muhafaza edebilirsiniz. Dolaplarda ranzaların altında bulunmaktadır. Check-in sırasında kullanacağınız dolabında anahtarı size veriliyor.

Son olarak bazı hosteller check-in esnasında yastık kılıfı ve çarşafınızı verebilirler. Bu durum en azından sizden önce bunu kullanan oldu mu gibi bir şüpheye düşmenizi önleyecektir.

Şimdiden herkese bol kahkahalı geziler diliyorum.

Görüşmek üzere.

Not: Hostel rezervasyonlarınız için ilgili siteye kullanabilirsiniz https://www.hostelworld.com/

Daha Fazla ”Seyahat” Konulu İçerik için: elifinatlasi.com


elifinatlasi
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Hayatınıza Yön Verecek Ders Niteliğinde 11 Anlamlı Söz

Hayatınıza Yön Verecek Ders Niteliğinde 11 Anlamlı Söz

Sonraki
360 Derece Dijital Medya Eğitimi: DAL Academy
digital advice lab

360 Derece Dijital Medya Eğitimi: DAL Academy

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.