Telkin

Telkin, verilmek istenen mesajın bilinçdışı yöntem kullanılarak karşı tarafa aşılanması, empoze edilmesidir. Telkin yöntemi, İçinde giz barındırır. Gizlilik, egemenliğin ve iktidarın en sağlam araçlarından biridir. Telkinin bu gizlilik yönü iktidarın en çok beslendiği kanal olmasını sağlamaktadır. Bu tür iktidar kurma gibi amaçlarla kullanılması telkini anti demokratik bir yöntem haline getirmektedir.

Kanlı sömürge ile güncel versiyonu olan kansız hegemonya ilişkisi ve zor kullanarak düşünce empozesi ile telkin arasındaki ilişki benzerdir.

Sömürge ve hegemonya karşıtı olmak, bir nebze telkin karşıtı olmayı gerektirmektedir. Elbette her şeyden önce sömürge ve hegemonya farkındalığına erişmek gerekmektedir. Zira tanımadığın, bilmediğin bir şeye karşı mücadele edemezsin.

İlişkilerde telkinlere de dikkat etmek gerekir. Telkinlere karşı temkin için telkini tanımak gerekir. Telkini tanımak için kişinin kendisini tanıması gerekir.

Bazı kimseler telkin faaliyetlerini yaparken bunun bilincinde olmadan yaparlar, bilinçaltı bu yöntemin farkındadır, kişiyi bu yönteme kendisi farkında olmayacak şekilde yöneltir, o kişi yapar ama nasıl yaptığını bilmez. Bu kişi sonra kendisini özel hisseder, kendisini yetenekli olarak görür, allah vergisi olduğunu düşünür, halbuki altta bütün işleri çeviren güçlü bilinçaltıdır.

Bazıları ise bilinçaltının bu yönünü keşfetmiştir. Bilinç düzeyinde bunu düşünmüştür. Hatta pratik olarak deney-gözlem yoluyla sağlamasını yaparak bu keşfi temeline oturtmuştur. Yetmemiştir, güncel hayatının bir parçası haline getirmiştir.

Burada önemli olan kişinin telkin metodunu iyi amaçlar için mi yoksa kötü amaçlar için mi kullandığıdır?

Telkin, sözgelimi kalabalık bir ortamda özel konuşmak isteyen kişilerin bu yöntemle ortamdaki diğer insanlara çaktırmadan ve rahatsız etmeden birbirlerini anlamaya çalışması amacı güdüyorsa temiz bir araçtır veya iyi-güzel şeyler paylaşma amacı güdüyorsa da temiz bir araçtır.

Ancak telkin, hasmı sömürme, hasım üzerinde iktidar kurma gibi amaçlarla kullanılırsa kirli bir yönteme dönüşür ve buna karşı çok dikkatli olmak gerekir.

Mehmet Duygulu
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Yürümek Spor Değildir

Yürümek Spor Değildir

Sonraki
Çocuk|Öykü

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.