Seçimlerimiz kimin için seçilmişti?

Rear view of a doubtful businessman looking at various question marks

Hayatta kendiniz için ne yapıyorsunuz? Hiç düşündünüz mü?Seçtiğiniz şeyleri siz mi seçtiniz, gerçekten istediniz mi ya da?

Evlendiğiniz adam/kadın mesela ailenizin etkisi olmadı mı?Okuduğunuz kitap, gittiğiniz film, gezmek istediğinizde gittiğiniz yerler.. Çevrenizin etkisi olmadı mı hiç?Ya da bu seçimleri yapan siz olsanız bile kendiniz için miydi hepsi? Siz istediğiniz için?

Okuduğunuz okul mesela siz mi istediniz? Ya da istediniz mi?Yapmak istediğiniz şey bu muydu yoksa bu mu yeterliydi sizin için?

Ben mesela oku denilenlerin aksine en alakasız bölümü seçtim, küçücükken bile insanların adını duyduklarında anlamadıkları, anneannem ve dedemin hala mezun olduğumda doktor olacağımı sandıkları bir bölüm seçtim. İstedim. Ve dinlemedim. Kendim için yaptım. Babam mantıklı biriydi, işsiz kalırsan mutsuz olursun dedi, işsiz olmakla bile mutlu olacağımı söyledim. Bugün mezunum ve henüz bir işim yok. Yaklaşık 4-5 sene geçti üzerinden babamla hala sohbetini yaparız ara ara, mutlu musun şimdi diye soruyor, evet diyorum hiç düşünmeden, mutluyum. Henüz bir işim yok ama o gün kendim için bir şey yaptım, istedim. Mutluyum da gerçekten. 

Olmak istediğim yerlerden gittim hep, yanında durmak istemediğim insanlardan da gittim. Ya da işte sadece gidilmesi gereken bir yer olduğu için gitmedim hiçbir yere. Okuduğum kitapları ben seçtim, kendimi ait hissettiğim ya da kendime ait hissettiğim kitap reyonlarında gezdim hep, çok satanlarda değil. Bir filmi çok gişe yaptığı için değil, sevdiğim bir yönetmenin, izlemeyi sevdiğim bir kategorisi içerisinde olduğu için izledim. İnsanların tavsiyelerini de dinledim çoğu zaman ama müdahale etmelerine izin vermedim. Kendim için yaptım hepsini. Yanlış anlamayın istediğim her şeyi yapacak kadar özgür olmadım hiç. Ama yapmayı istemediğim şeyleri de yapmadım. Bazıları inatçı dediler benim için bazıları özgür. Hiçbiri değildim. Kendim için bir şeyler yapmak istedim. İstediğim şeyleri yapmak. Ya da istemediklerimi yapmamak. Kendi içimde özgürdüm belki de sadece. Seçimlerim kadar özgürdüm, seçebildiğim kadar. Aldığım kararlar için üzülmek istemedim. Pişman olmak istemedim. Olduğum olmadı mı? tabi ki oldu. Pişmanlıklarım çok oldu. Ama hiçbirinde üzülmedim. İyi ki yaptım dedim hep. Çünkü ben seçmiştim. Siz seçin. Hayatta hep kendiniz için bir şeyler yapın. Başkaları için yapmayın demiyorum, onlar için de güzel şeyler yapın ama istemediğiniz şeyleri yapmayın. Birinin mutlu olması mutlu ediyorsa sizi mutlu edin, mutlu olun. Ama aldığınız kararları siz seçin, ne yöne gideceğinize de siz karar verin. O yön sizi hiçbir zaman yanıltmaz çünkü, yanıltır derseniz de en azından mutsuz etmez, emin olun. Şimdi aldığım bir kararla bu yazıyı sonlandırıyorum. Kendiniz için çok güzel şeyler yaptığınız bir hayatınız olsun.Seçimlerinizi seçebildiğiniz..Kendiniz olun önce ve en çokta mutlu..Mutluluk kolay çünkü.. seçebildikçe daha kolay..

Hande Bilici
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Minör bi depresyon
Sonraki
Birazcık

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.