Ölmeden Önce Görmeniz Gereken Dünyanın En İlginç 5 Müzesi

Yeni bir kültürü tarihi öğrenmek için en iyi gezilecek yerlerden biridir müzeler… Seyahat ederken bulunduğunuz ülkelerde mutlaka görmeniz gereken ilginç müzelerin listesini yaptık sizler için. İşte dünyanın en enteresan altı müzesi sizinle…

Louvre Müzesi – Paris, Fransa:

İki yüzyıl önce Fransa kraliyet ailesi için saray olarak inşa ettirilmiştir. Louvre Müzesinin ana girişinde göreceğiniz piramit 1989’de Çinli Mimar M.Pei tarafından tasarlanmış olup, müzeye yapılan en son eklemedir. Çinli mimarın yapmış olduğu tasarım harikası piramit camdan tasarlanmıştır ve tasarımı sayesinde güneş ışığı müzenin zemin katına kadar ulaşmaktadır.

Piramidin Yüksekliği 20.6 metre iken kare biçiminde olan taban kenarları ise; 35 metre uzunluğundadır. Piramit ilk yapıldığı zamanlar Louvre müzesinin bütünlüğünü bozduğu sanatsal olmadığına dair söylemler olsa da bugün estetik olarak hoş göründüğü düşünülmektedir. Louvre müzesinde tam tamına 35 bin eser bulunuyor ve hepsi son derece değerli yapıtlar. Her bir sanat eserini detayına kadar incelemek istiyorsanız müzeyi bir günde bitirmeniz çok zor.

Ölmeden Önce Görmeniz Gereken Dünyanın En İlginç 5 Müzesi

Zamanınız az ise müzenin en dikkat çeken eserlerini görmeniz pratik ve mantıklı olandır. Müzenin en popüler eserleri ise Leonardo Da Vinci’nin eseri Mona Lisa’dır. Bunun haricinde ise Medusa’nın Salı isimli tablosu, Jan Vermeer’in Dantelci Kız tablosu, Milo Venüsü ve Marly Atları heykelleri, Michelangelo’nun ise İki Köle mutlaka görmeniz gereken eserlerden. Ayrıca müzeden Ortaçağ Hendeği kalıntıları ve Perrault Sıra Sütunları da görmeden sakın ayrılmayın deriz.

Müzenin alt katında yer alan İslamik eserler bölümüne de vaktiniz kalır ise mutlaka görün diyelim. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yasa dışı yollarla yurt dışına çıkarılmış olan ve iadesi için çalışmaları sürdürdüğü Sultan II. Selim Türbesi’ne ait çini panoyu ve diğer İzmit çini eserlerine göz atmanızı şiddetle öneririz. Louvre müzesi Cuma günleri öğrencilere ücretsiz olduğunu da belirtelim ayrıca yetişkin giriş ücreti de 17 Euro.


Prado Müzesi – Madrid, İspanya:

Velázquez, Goya, Ribera, Zurbaran, İtalyan ressam Raphael gibi önemli ressamların eserlerinin yer aldığı Prado müzesi 1819 yılında Fernando VII tarafından halka açıldı. Neoklasik tarzda olan bina Juan de Villanueva tarafından tasarlandı.  Müzede yer alan koleksiyonlara gelecek olur isek; toplam 8600 tablo, 5000 adet çizim, 2000 adet oymabaskı, birçok heykel, bulunuyor.

Müzede en ilgi çekici eserlerin ise Valezquez’in “Las Meninas” ile “Bacchaus’un Zaferi”eseri, El Greco’nun kendi cenazesini işlemiş olduğu “Çobanların Tapınması”, Rubens’in “Üç Güzeller” eseri ve çıplaklığın işlendiği “Goya Koleksiyonu” olduğunu söyleyebiliriz. Sonradan Rafael Moneo tarafından tasarlanan Prado Müzesinin ek binası ile yüzde ellilik bir alan daha kazanılmıştır.

Ölmeden Önce Görmeniz Gereken Dünyanın En İlginç 5 Müzesi

Bu sayede aşırı talep gören Prado müzesi bölümleri daha geniş bir Alana yayılması sağlanmıştır. Müzeye giriş ücreti yetişkinler için 15 euro iken öğrenciler için ise 7.50 euro. Ancak sizinle küçük bir bilgi paylaşmak isterim. Prado müzesine ücretsiz gezmek istiyorum derseniz saat 18.00 – 20.00 arası müzeye free yani ücretsiz bir şekilde giriş yapabilirsiniz. Ama çok fazla kuyruklar oluştuğunu da söyleyelim. Sizin gibi ücret ödemek istemeyen birçok insanı müze girişi için kuyrukta görebilirsiniz ama içeride göreceğiniz şaheserler için emin olun kuyrukta beklediğinize değecek. Müzeye giriş yaptıktan sonra eğer sırt çantanız var ise vestiyere güvenlik amaçlı ücretsiz olarak bırakabilirsiniz. Süreniz kısıtlı olacağından dolayı en önemli eserlerin olduğu bölüme yönelerek müzede geçecek zamanınızı verimli bir şekilde değerlendirebilirsiniz.


Rijks Museum – Amsterdam, Hollanda:

Yaklaşık olarak 900.000 adet sanat objesinin yer aldığı Rijksmuseum Hollanda’nın en geniş sanat koleksiyonu diyebiliriz. Müzede Ruysdael, Frans Hals, Johannes Vermeer, Rembrandt van Rijn gibi 17. yüzyıl ressamlarının koleksiyonları yer alıyor. 1800 yılında kurulmuş olan müzede Orta Çağdan sanat eserler de yer alıyor. Müzenin ana binası renovasyon için 2013 ‘den beri kapalı. Müzenin en ünlü eseri ise şüphesiz Rembrandt tarafından resmedilen “The Night Watch” Türkçe ismi ile Gece Devriyesidir.

Ölmeden Önce Görmeniz Gereken Dünyanın En İlginç 5 Müzesi

Rembrandt ‘ ın bu eseri için bile müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Müzeye giriş ücretine değinecek olur isek; yetişkinler gişede 20 Euro biletimi internetten almak istiyorum derseniz de € 19,00 ödemeniz gerekiyor. Müze ziyaret saatleri ise şöyle hafta içi her gün 9:00 – 17:00 arası müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca müze kafesi de bileti olmayan ziyaretçiler için saat 9:00 – 18.00 arası açık.


Uffizi Galerisi – Floransa, İtalya:

Mimar Vasari tarafından 1560 – 1580 yıllarında Dük I. Cosimo’nun çalışma ofisi olmak üzere tasarlanmış olsa da daha sonrasında sanat galerisine dönüştürülmüştür. Müzede tıp ile uğraşan ünlü Medici Ailesine ait kişisel sanat koleksiyonları da görülmeye değer doğrusu. Rönesans döneminin en güzel örneklerinin yer aldığı gibi Barok, Orta Çağ dönemi ressamlarının eserleri de görülmesi gerekenlerden.

Müzenin en ilgi çekici eserleri ise Botticeli’nin Venüs’ün Doğuşu eseri, Tiziano tarafından resmedilen Urbino Venüsü tablosu, Giotto imzalı Ognisanti Madonna eser ve Michelangelo’nun Kutsal Aile tablosudur. Müzeyi uzun kuyruklardan tanıyabilirsiniz. Floransa’ya geldiğinizde sınırlı bir zamanınız yok ise mutlaka bir gününüzü burayı görmek için ayırın deriz.

Ölmeden Önce Görmeniz Gereken Dünyanın En İlginç 5 Müzesi

Zamandan kazanmak adına internet sitesi https://www.florence.net/online-ticket-booking-uffizi-gallery.asp üzerinden müze giriş rezervasyonunuzu yapmanızı şiddetle öneririz. İnternet sitesi üzerinden yeşil renkli müsait renkli günlere tıkladığınızda ziyaret saatinizi de seçebiliyorsunuz. Aksi takdirde kuyrukta uzun saatler boyunca bekleme ihtimaliniz yüksek bu yüzden önleminizi alın deriz. Uffizi Galerisine giriş ücretinin 20 Euro olduğunu da belirtelim.


Vatikan Müzeleri – Vatikan, İtalya:

22 ayrı koleksiyona sahip olan müzenin eserleri şüphesiz Museo Pio-Clementino, Raphael Odaları Raphael tarafından resmedilen giriş odaları; Michelangelo ’nun Sistine Şapeli, Ortaçağ ve Rönesans dönemi eserleridir. Ancak tabii ki görülmesi gereken en önemli bölümler Michelangelo ’nun Sistine Şapeli ve Rönesans dönemi eserlerinin gösterildiği bölümlerdir.

Ölmeden Önce Görmeniz Gereken Dünyanın En İlginç 5 Müzesi

İnternet sitesi üzerinden de kısaca bir bilgi edinip giriş biletimi almak istiyorum derseniz diye linki şöyle http://www.st-peters-basilica-tickets.com/ bırakıyorum. Giriş ücretinin 19.50 Euro olduğunu belirtelim. Müzeye giriş yapar iken mevsim yaz olsa dahi şort ya da etek ile giriş yapmanıza izin verilmiyor. Bu yüzden yanınızda bir eşarp bulundurmanızı tavsiye ederiz. Vatikanı ziyaret etmek isterseniz saat 9.00 – 16.00 arasında gezebilirsiniz.Bu İçeriği Okuduğunuz için Önerdiğimiz İçerikler:

İlginizi Çekebilecek Faydalı Bağlantılar:


 

İrem Surel
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Buz Hokeyi ile Tanışın!
Sonraki
”Halo” Efsanesi PC’ye Geliyor: The Master Chief Collection
HALO Efsanesi PC'ye Geliyor: The Master Chief Collection

”Halo” Efsanesi PC’ye Geliyor: The Master Chief Collection

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.