Zamanda Yolculuk Yaptığını İddia Eden 5 Enteresan Kişi

Zamanda Yolculuk Yaptığını İddia Eden 5 Enteresan Kişi

Zamanda Yolculuk Yaptığını İddia Eden 5 Enteresan Kişi

Zamanda yolculuk günümüzün en büyük fenomenlerinden. Ünlü bilim insanı Albert Einstein izafiyet teorisi gibi pek çok araştırmayla zamanda yolculuk yapmak için insanlığın büyük yol kat etmesi gerektiğini ispatlamıştı. Ancak yine de zamanda yolculukla ilgili pek çok dizi ve film çekilmeye devam ediyor. Tarih boyunca gerçekten zamanda yolculuk yaptığını iddia edenler de oldu. İşte bilim kurgu filmlerini gerçek hayatta yaşadığını iddia edenler:

1. Charlotte Anne Moberly ve Eleanor Jourdain

Zamanda Yolculuk Yaptığını İddia Eden 5 Enteresan Kişi

İngiltere Oxford’ta 1911 yılında St. Hugh’s College’da birlikte çalışan akademisyen arkadaşlar Charlotte Anne Moberly ve Eleanor Jourdain, 1901’de Fransa’da Versay Sarayı’nı ziyaret etti. Sarayın bir yapısı olan Petit Trianon’un etrafındaki geniş bahçeleri gezerken, birdenbire Fransa Kraliçesi Marie Antoinette‘ye benzeyen bir kadın da dahil olmak üzere, 18. yüzyıl kıyafetleri giymiş insanlarla karşılaşmaya başladılar.

Onlar hayaletlerle mi karşılaşmışlardı ya da bir şekilde zaman içinde geri mi kaydılar? Tarihî kayıtlarla gördüklerini araştırarak deneyimlerini “kanıtlama” iddiasında bulunan bir kitap bile çıkardılar. Kitapta yer alan ifadelerde dönemin iki saygın akademisyeni, sarayda bir anda kaybolduklarını, o sırada 18. yüzyıl modasına uyan kıyafetler giyen insanlarla karşılaşıp onlara yol sorduklarını anlattı. Hatta eşyaların gölgesinin olmadığını ve ortamın sisli olduğunu da söylediler. Aynı zamanda mistisizm ile ilgilenen akademisyenler zamanda yolculuk yaptıklarına emindi.

2. John Titor

Zamanda Yolculuk Yaptığını İddia Eden 5 Enteresan Kişi

John Titor, zaman yolculuğu yapıp 2036 yılından geldiğini öne sürmüştü. 2000-2001 yıllarında çeşitli internet haber sitelerine çoğunun yanlışlığı kanıtlanabilen bilgiler yollamış, yakın gelecek hakkında öngörüler ve yaşadığı zaman hakkında bilgiler vermişti. Titor ilk kez 1998 yılında ortaya çıktı, zaman yolculuğunun 2036 yılında General Electric tarafından icat edildiği paralel bir zaman çizelgesinden geldiğini iddia etti.

Devlet için çalıştığını iddia eden Titor, 2001 yılında görevinin 1975’ten eski bir bilgisayar toplamak olduğunu, bu bilgisayar ile 2036 yılında eski programların “ayıklama (debug)” işini yapacağını söyledi. Gelecekle ilgili “öngörüleri” çoğunlukla gerçekleşemedi (2013’teki ikinci Amerikan İç Savaşı gibi). İlk başlarda faks yoluyla sonra da internet üzerinden iletişime geçen Titor’un kimliği hiçbir zaman belli olmadı. 2001’de yeni yazı yazmayı bıraktı.

3. Andrew J. Basiago

Amerika Washington’da avukat Andrew J. Basiago, 1962-1972 yılları arasında ABD hükümetinin “Pegasus Project” adlı zaman yolculuğu projesi üzerine çalıştığı iddia etti. Bu projenin ABD Savunma Bakanlığı’na bağlı bir devlet kurumu olan DARPA ve ABD İstihbarat Teşkilatı CIA tarafından yürütüldüğünü söyledi. Kendisinin de bu projenin bir parçası olduğunu belirten Basiago, ABD eski başkanı Barack Obama’nın gençliğiyle Mars’a gittiğini iddia etti. Ayrıca Mars’ta hayat olduğunu ABD’nin bu gerçeği 50 yıldır sakladığını söyleyen Basiago, kurduğu bir dernekle zaman yolculuğunun mümkün olduğunu ve kendisinin pek çok kez zaman yolculuğu yaptığını tüm dünyaya yaymaya çalışıyor.  

4. Andrew Carlssin

Andrew Carlssin 2002 yılında, Wall Street‘te bir borsacı olarak tanındı. 800 dolarlık bir yatırımı 2 hafta içinde 350 milyon dolara çıkardı. 126 çok riskli işlem gerçekleştirip hepsinden de yüksek kazançlar elde edince gözler bir anda bu borsacıya döndü. Bu riskli işlemleri başarıyla sonuçlandırmak için çok gizli bilgiler bilmek gerekiyordu. Tutuklu kaldığı halde suç işlediği ya da bilgi çaldığı ile ilgili hiçbir delile ulaşılamadı. Andrew Carlssin zaman makinesiyle yolculuk yapıp 2256’dan gelen biri olduğunu iddia etti. Bu nedenle bu bilgilere ulaşmıştı.

Ancak kimse buna inanmadı. Carlssin, Usame Bin Ladin’in akıbeti ve AIDS’in çaresi gibi tarihi gerçekleri de açıklayabileceğini, yalnızca zaman makinasına binmesine izin verilmesine ihtiyacı olduğunu söyledi. Ancak yetkililere zaman makinesinin yerini açıklamadı. O dönem olayla ilgilenen bir SEC görevlisi (Amerika Birleşik Devletleri’nde menkul kıymetler ve borsaları denetleyen bir kuruluş) Carlssin’e inanmadıklarını ancak pek çok detayın esrarengiz olduğunu belirtti. SEC görevlisi gizemli olayla ilgili şunu da itiraf etti: “Elimizdeki tüm federal kayıtları taradık. Andrew Carlssin isimli biriyle ilgili olarak böyle bir adamın yaşadığını, bir şeyler yaptığını gösteren Aralık 2002 tarihinden önce hiçbir kayıt yok.

Pelin Aykın
26 Şubat 1996’da İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik mezunu. 2 yıl bir gazetede çalıştı. Yazmayı, okumayı, seyahat etmeyi ve farklı renkleri tanımayı sever. En önemli özelliği ise Rock’n Roll aşığı olması.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Fermi Paradoksu: Evrende Yalnız Mıyız?
Sonraki
Aşk… Aşkın Bazen Gitmek Olduğu… Gitmenin Yitirmek Olmadığı!
Aşk... Aşkın Bazen Gitmek Olduğu... Gitmenin Yitirmek Olmadığı!

Aşk… Aşkın Bazen Gitmek Olduğu… Gitmenin Yitirmek Olmadığı!

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.