Batu Akdeniz – Bir Kalbin Çöküşü Albüm İncelemesi

Batu AKDENİZ – Bir Kalbin Çöküşü

“Aşk acısı vücut bulsaydı bu albümü yapardı”

Öncelikle ilk albüm inceleme yazımdan herkese selamlar. Normalde farklı bir albüm inceleyecektim. ( Haftaya sürpriz olsun ) Bir baktım ki çok sevdiğim bu Ankaralı müzisyenin albümü gece 00.00’da yayınlandı. Albümü genel olarak incelemeden biraz Batu Akdeniz’den bahsetmek istiyorum. Kendisiyle eski Rock grubu “Heavy Sky” ile tanıştım. Heavy Sky grubunda gitar ve vokal görevini üstleniyordu. Grubun İngilizce sözlü bir albümü var. –Dreamer- Harika bir albüm öneririm! Bakarsınız onu da incelerim bir gün, neden olmasın? Heavy Sky grubu ile özgün vokali, duruşu ve harika Rock stili ile dikkatleri üstüne çekmeye başladı. Ülkemizde Rock müziğini tekrardan şahlandırmak için atılan adımlardan birisiydi bu. Asım Can Gündüz de bunun farkında olacak ki “Heavy Sky” grubu ile belgesel çekmişti zamanında. Kendisini de  rahmetle anmadan geçemeyeceğim. Huzur içinde uyu Asım Baba.

https://www.youtube.com/watch?v=50M7NfWNTZs

Ardından kariyerine solo devam etme kararı alan Batu Akdeniz, karşımıza klibi ile “Hayat Böyle” teklisi ile çıktı.

https://www.youtube.com/watch?v=raE5NQQXrK0

Tekliler yayınlayarak kariyerine yükselerek devam eden Batu Akdeniz. An itibari ile ilk albümü “Bir Kalbin Çöküşü”nü çıkardı. Albüm isminden de anlaşılacağı üzere “Aşk” temalı bir albüm. Gerek sözleri, gerek şarkı isimleri bas bas bağırıyor aşk acısı diye! Gelelim şarkılara.

  • Bir Kalbin Çöküşü

Adından da anlayacağınız üzere direkt aşk acısı ile ilgili. Şarkıyı açar açmaz kütür kütür giriyor şarkıya. Enerjik bir açılış olmuş. Sözlerde sanki karşısındakiyle konuşur gibi bir hava var. Eminim birçok insana birçok his yaşatacak bir şarkı olmuş. “ Bir kalbin çöküşüne sebep oldun”

  • Sevgisizlik

Albümde favori şarkıma geldik. Bu bestenin soundu o kadar etkiledi ki beni açar açmaz aldı içine. Eminim birçok kişi bunu hissedecektir. Bu şarkıda bahsedilen sevgisizlik günümüzde de birçok insanda yok mu? Şarkıları dinlerken sözlere hep dikkat etmişimdir, dil farketmeksizin. Sizlere de öneririm bestenin değerini arttırıyor. Hissiyatı arttırıyor. Sanırım bu şarkıyı tekrara alıp bıkana kadar dinleyeceğim 🙂

  • Ona Gitme

Evet çaresizlik şarkımıza geldik. Tekli olarak yayınlanmıştı. “Ona gitme yirmiye git” Linçlemeyin lütfen… “Ona gitme bana gel” Şarkıyı anlatmaya bu sözler bile yeterli değil mi sizce de? Bestesine bakıldığında ise altyapısı bir o kadar keyifli. Kafalar hafif hafif sağa sola sallanıyor. Nakarat çok keyifli olmuş. Gitar solosu gayet yerinde ponçik. Vokal melodisini takip etmiş.

  • Seninleyken Süpermenim

Herkes kendinin süpermeni… Lütfen Batu’cum. Gelelim şarkıya. Bestesi harika. Klip ile birlikte yayınlandı. Evet tüm şarkıları övcem sanırım. Ne yapayım? Bu sene bu soundda dinlediğim en iyi albüm diyebilirim. Önce ki şarkılara nazaran biraz daha durgun daha bir içten sanki bu parça. Gün batımına sürerken dinlemelik.

  • Bir İnsana Geç Kaldım

Çok naif bir intro ile karşılıyor şarkı bizi. Nakarata kadar aynı altyapı üzerinde ilerlerken nakaratta patlıyor. Muhteşem vokalini o kontrollü dik sesini mis gibi duyuyoruz bu şarkıda.

  • Katiller Cenazede

Tekli olarak yayınlanan şarkılardan birisine geldik. Harika… Yalnızca açın ve sözleriyle dinleyin. Sözlere iyi odaklanın. Günümüzü düşünün sonra da 🙂

  • Kimselerin Olamadım

Sanki 90’lar Türkçe Pop-Rock Introsu gibi karşılıyor bizi. Ardından günümüz soundu ve dokunuşu geliyor. Bu şarkı resmen akıyor arkadaşlar. Açtıktan sonra çıkamıyorsunuz içinden…

  • Hikayemin İhtiyacı Var Sana

Mis gibi modern rock şarkısı bu arkadaşlar. Yüksek ritim hareketli bir şarkı ve nakarata geçiş çok pürüzsüz olmuş. Nakarat ise çok çok iyi.

  • Bir Sebebi Var

Geçtiğimiz sene tekli olarak yayınlanan “Bir Sebebi Var” albüme dahil edilmiş. Batu Akdeniz dinleyicileri fazlasıyla hakimdir bu şarkıya zaten.

  • Yazık Sana

Geldik son şarkıya. Bu sefer Batu bizi piyano ile karşılıyor. İşte harika bir albüm kapanışı. Piyano, koro. Bunlar hoş hareketler. Muhteşem bir beste.

Geldik yazımın sonuna. Sound olarak özgün bir sound olmuş. Günümüzde bu şekilde kaliteli bir “Rock” albümü çıkması beni çok mutlu etti. Gerçekten birçok insana ilham olacağının farkında mısın Batu Akdeniz? Rock müzik ölmez, şekil değiştirir. Şu an aldığı şekillerden birisi de budur. Sen şu an “Süpermensin” zaten farkına var, olur mu? 🙂

Ekrem Taha Ünlü
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Nedir Bu Aşk ?
Sonraki
SAVRULUŞLARIM

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.