Ne Kadar Sınav Sığdırmışız Hayatımıza…

  Eveet,bu günkü konumuz sınav.Yazdığım yazılarda kendi hayatım üzerinden konular bulup ilerlediğim için , bu konuyu bulmak benim için pek de zor olmadı çünkü öğrenciysek muhtemelen sayamayacağımız kadar sınav ve quize girmişizdir.

Peki aslında bu sınav yapma olayı nereden çıktı biliyor musunuz?

Hemen anlatayım.

Günümüzde oluşan bu sınav sistemi yani bir diğer adıyla not verme sistemi 1972 yılına kadar hiç kimse tarafından bilinmiyor ve uygulanmıyordu yani yoktu öyle bir şey.

Sonra Cambridge üniversitesinde bir öğretmen olan William, ortaya bir fikir attı.”Öğrencilere not versek ya”.

Sanayi devrimi zamanında parça iş sistemi bir hayli revaçtaydı ve öğretmenler dahi öğrenci sayılarına göre para alıyorlardı. Eski eğitim metodları ise öğrenciyle fazla ilgilenmeyi ve fazla zaman harcamayı gerektirdiği için bu zaman kaybı öğrenci sayısını düşürüyordu.Öğrenci sayısının düşmesi de…zaten anladınız.

Benim açımdan bakılacak olursa bu durumun hem iyi hem de kötü yanları var.İyi yanları derken mesela adam kayırma olayı olmuyor ,herkes eşit şartlarda eğitim görüyor ve sınavı eşit şartlarda oluyor.Kötü yanlarından biri de at gibi yarıştırılmamız bence yeteneğe değil de yarın bir gün unutacağın bir şey için bu kadar kafa yorup vakit harcamak çok mantıklı durmuyor.

İşte not verme sistemi yani sınav böyle ortaya çıktı.Peki sizce de ticari bir yaklaşım olmamış mı?Bu konu hakkındaki düşünceleriniz neler?

Bu konu hakkındaki yorumlarınızı bekliyorumm.

yazar

Yazar: skypainterr

Blog OkurBlog Yazar

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 Yorum

  1. İyi mi kötü mü bilmiyorum ama kesinlikle çok yorucu ve zorlayıcı. Ben aslında inanılmaz rahat ve umursamayan bir insanım ama seneye gireceğim üniversite sınavı beni şimdiden korkutuyor. Gene de iyi yönlerinin olduğunu da es geçemeyiz gerçekten. En azından herkes hak ettiğini alıyor ki bence adil sayılır. Tabii öğrencilerin öğrenebilme yeteneğinin eşit olmadığını saymazsak.