in ,

Dünya değişirken

    Dünya değişiyor ve daha da değişecek. Pandemi sürecinden sonra herşey daha farklılaşacak.Belki toprağa ve doğaya daha yakın olacağız. Belki ekonomik sistemler alt üst olacak. Bu süreçte yapmamız gereken iyi gözlemlemek ,kendimize ve dünyaya daha iyi davranmak olmalı. 

   Pandemi süresince belki de yapmamız gereken ama yapmadığımız alışkanlıklarımızı geri kazandık. Daha temiz olmayı öğrendik. Iliskilerimizi doğru seviyeye yerleştirdik. Ve ben bütün bu tuhaf sürecin bitiminden sonra doğaya daha dostane yaklaşımlarda bulunulmasını umuyorum. 1917 de Rus devrimi yaşandığında, Rus halkı perişandı. Açlık ve sefalet icindelerdi. Peki ne yaptılar? Ellerinde ki verimli tarım arazilerini degerlendirdiler. Tahıl ekmeye ve bunun ihracatını yapmaya başladılar. Ve kısa sürede ekonomik ve sosyal olarak refaha ulaştılar. Aslında doğa birşeyler anlatmaya çalışıyor. Bana dostça yaklaşın bende size dost olurum diyor. Belki yapmamız gereken kaybettiğimiz tarım ülkesi unvanını geri almaktır. Verimli arazilerimizi degerlendirmek ve tüm insanlığın yararına kullanmaktır. Sanayileşme ve teknoloji tabi ki önemli ve gerekli. Belki ikisi bir arada ilerleyebilir. Teknolojik gelişmeler belki dünyayı korumaya yönelik olabilir. 

      Belki de pandemi bize yanlış yaptığımız şeyleri hatırlattı. Gerçekten çok dramatik bir süreçte olsak da bunu bir devrim gibi görüp gerekli düzetmeleri yaparız. 

okur

Yazar: Şeyda

hayallerim,fikirlerim

Blog YazarBlog Okur

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.