Nedir Bu Aşk ?

  Nedir bu aşk? Şairlerin aşkı için yazdığı şiirler, bestecilerin adına çıkardığı şarkı sözleri, insanların birbiri uğruna yazdığı mektuplar mıdır, nedir aşk? Neden bu kadar yaygın, neden ‘Aşk acısı’ denebilecek ve bu denli yaygın olabilecek bir tanımı dahi vardır? 

   Bilim adamlarının yıllarca uğraşıp bir tanım yapamadıklarında adına cinsellik dürtüsü deyip geçtikleri bir tanım mıdır sadece , yoksa daha fazlası mıdır? 

   Bir insana neden aşık oluruz, neden uğruna birçok şeyi karşımıza alırız, neden çok uzakta olsa dahi her an onun uğruna savaşmaya hazırızdır, neden ağlarız onun adını duyunca, peki ya neden karnımızdaki o kelebeklenme hissi oluşur aşık olunca?  

        Nice sorular türetilir daha bunun gibi , oysa herkesin tanımı da farklıdır sorduğun zaman, kimisi bir başka varlığa duyulan derin sevgi der, kimisi müzik dinlediğin zaman o naif ve anlamlı şarkı sözlerinde kalbine kodladığın kişiyi bulmak der. Kimisi sözde ‘aşk acısı’ çektiğin zaman kalbinde duyduğun o sızıdır der ; kimisi ise benim çevremdeki çoğu insanın söylediği gibi türünü devam ettirmek için canlıya daha önceden kodlanmış cinsellik içgüdüsünün en gelişmiş canlı olan Homosaphien türünde mutasyon bulmuş halidir der.  

   Benim perspektifime baktığımız zaman , bir sürü araştırma yaptım , elime geçen tek kanıtlanabilir bilgi ‘Aşk’ın Arapçadan dilimize geçen ‘aşaka’ kelimesinden geldiği oldu , bu konuda binlerce insanın binlerce farklı örneğini okudum. Küçük bir parçasını da aşağıdaki görüntü ile paylaşmak istedim.

      

    Bundan belki yıllar, yüzyıllar geçse de her zaman fikir görüşlerine yol açacak, din, cinsiyet , yaş farketmeksizin belki de hiçbir zaman gerçekten ne olduğu , nereden geldiği bulunamayacak 3 kelimeden oluşmuş bir kelimedir Aşk. 

           Peki ya , gerçekten nedir bu Aşk?..

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.