Yedigöller Milli Parkı: Turlar, Aktiviteler ve Konaklama

Bolu Yedigöller Milli Parkı.

Yedigöller Milli Parkı, Karadeniz Bölgesinde yer alan Bolu il sınırları içerisinde kalan doğal yollarla oluşmuş yedi gölden oluşan bir bölgedir. Bölge Bolu’nun Mengen ve Yığılca ilçelerinin sınırları içerisinde yer almaktadır. Yaklaşık olarak 2.020 hektarlık bir alana yayılmış olan park milli parklar arasına 1965 yılında girmiştir. Tarım ve Orman Bakanlığı verilerine göre ülkemiz sınırları içerisinde bulunan 44 milli parktan birisidir.

Yedigöller Milli Parkı

Bolu Yedigöller Milli Parkı.

Milli Park içerisinde adından da anlaşılacağı üzere yedi adet göl barındırmaktadır. Bu göller 1500 metrelik bir alanda yer almaktadırlar. İsimleri: Sazlıgöl, İncegöl, Nazlıgöl, Küçükgöl, Büyükgöl, Deringöl ve Seringöl olarak sıralanmaktadır. Göller heyelan sonucu oluşmuştur. Görünün kadarıyla birbirlerinde ayrı bir şekilde bulunurlar fakat bazı göller dip akıntılarla birbirleri arasında bağlantılıdırlar. Doğal yoldan oluşan bu göller heyelanların sonucunda oluşan doğal ortam ile meydana gelen alabalıklara da ev sahipliği yapmaktadır. Bu yönüyle de balık tutmak isteyenlere doğa ile iç içe ferah bir ortam sunmaktadır.

Yedigölller Milli Parkı’nda Yapılacak Aktiviteler

Yedigöller Kamp Alanı

Milli parka günübirlik seyahat yapabilirsiniz, ki bunlara piknik tarzı etkinliklerde dahil edilebilir. Çadırınızı yedi gölden birisinin hemen yanına konuşlandırarak kampçılık yapabilirsiniz. Doğanın eşsiz davetine katılarak doğa yürüyüşleri yapabilirsiniz. Yahut düğün, nişan gibi özel günleriniz için geride hoş bir hatıra bırakmak adına dış mekan fotoğraf çekimi veya tercihen doğa fotoğrafçılığı yapabilirsiniz.

Yedigöller Milli Park Turları

Yedigöller turları ne kadar?

Bölgeye yapılan turlar içerdiği diğer aktivitelere göre değişkenlik göstermektedir. Günübirlik gidebileceğiniz gibi Bolu ilinin farklı bölgelerini içeren veya komşu illeri de kapsayan birkaç gecelik turlar ile de parkı ziyaret edebilirsiniz.

Yedigöller Milli Park Konaklama ve Oteller

Bolu yedigöller otel isimleri?

Göller bölgesinde konaklama yapmak durumunda çeşitli alternatifleriniz mevcuttur. Bölgede veya oraya yakın bölgelerde bir otel de, bungalov evlerde yahut çadırınızı kurarak konaklama yapabilirsiniz. Bölgeyi ziyaret ettiğinizde çadır kuranların çoğunlukta olduğu gözle görülür bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Son derece güvenlikli olan Yedigöller kamp alanında belirlenen yerlerde kamp ateşi yakma imkanınız da bulunmaktadır. Yeşilin binbir tonuna ev sahipliği yapan bu parkta yıldızların eşliğine uykuya dalabilir ve sabaha kuş cıvıltıları ve göl manzarası ile uyanabilirsiniz.

Bolu ile Yedigöller Milli Parkı Arası Ulaşım Kaç Kilometredir?

Yedigöller Milli Parkı, Bolu il merkezine yaklaşık 46 kilometredir. Yolun virajlı ve sürekli olarak yükselen yapısından kaynaklı olarak varış süresi hemen hemen bir saat kadar sürmektedir. Bu yolun büyük bir kısmı asfalt yoldur. Belli bölgelerinde ise patikalar mevcuttur. Sürücülerin araçla seyir halindeyken ve özellikle de kış aylarında dikkatli olmaları gerekmektedir.

İstanbul ve Ankara’dan Yedigöllerin Uzaklığı

Yedigöller Milli Parkı’na Ankara üzerinden ulaşım 223 kilometredir. İstanbul üzerinden ise 310 kilometrelik bir mesafe vardır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi yolların akışkan sürüşe el verişli olmamasından dolayı varış süreniz eş mesafeli yerlere göre fark gösterebilmektedir.

arthurbenjamin
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Lycurgus Cup
Sonraki
Hallstatt Köyü: Masal Kitaplarını Andıran Bir Güzellik
Masal Kitaplarını Andıran Bir Güzellik: Hallstatt Köyü

Hallstatt Köyü: Masal Kitaplarını Andıran Bir Güzellik

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.